Elektronika.lt
 2025 m. sausio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 23 d. 08:12
„Xiaomi“ išmaniųjų įrenginių asortimente – nauji įrenginiai
Sausio 22 d. 20:33
Intriguojanti naujų automobilių niša: kaip ji atrodys su elektros pavara?
Sausio 22 d. 17:21
Gaminančių vartotojų skaičius per 2024 m. išaugo 40 procentų
Sausio 22 d. 14:15
Tyrime apie skaitmenizacijos poveikį psichikos sveikatai – ir Lietuvos jaunimo indėlis
Sausio 22 d. 11:25
„ChatGPT“ darbe: leisti, riboti ar uždrausti?
Sausio 22 d. 08:25
„Xiaomi“ pristatė „Redmi Note 14“ išmaniųjų telefonų seriją – flagmano lygio technologijos tapo prieinamos plačiai auditorijai
Sausio 21 d. 20:18
Maršrutų planavimo modulis – kaip pasirinkti tinkamą sprendimą
Sausio 21 d. 17:39
2024-ųjų kainų svarstyklės elektros rinkoje: nuo 1,83 Eur iki 667,13 Eur už megavatvalandę
Sausio 21 d. 14:16
„Thinkdiag“ diagnostikos sistema – visos funkcijos ir privalumai jūsų automobiliui
Sausio 21 d. 11:30
Internetiniai žaidimai gali ir būti naudingi: psichologė įvardijo, kodėl vaikams jų drausti nereikėtų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Kokius darbuotojus ateityje pakeis robotai?

Publikuota: 2022-11-03 18:37
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Agnė Tarailaitė
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Technologijos sparčiai tobulėja, kiekvienais metais pasiūlydamos vis naujų galimybių. Ne išimtis ir robotikos bei dirbtinio intelekto sritis, pastaruoju metu tobulėjanti žaibišku greičiu. Jau dabar įvairūs dirbtinio intelekto įrankiai suteikia galimybę per porą minučių sukurti įspūdingas iliustracijas, o automatizuotos kasos prekybos centruose keičia kasininkus. Kokius šiuo metu rankomis atliekamus darbus ateityje perims robotai?

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Technologijos sparčiai tobulėja, kiekvienais metais pasiūlydamos vis naujų galimybių. Ne išimtis ir robotikos bei dirbtinio intelekto sritis, pastaruoju metu tobulėjanti žaibišku greičiu. Jau dabar įvairūs dirbtinio intelekto įrankiai suteikia galimybę per porą minučių sukurti įspūdingas iliustracijas, o automatizuotos kasos prekybos centruose keičia kasininkus. Kokius šiuo metu rankomis atliekamus darbus ateityje perims robotai?

Su stulbinančia dirbtinio intelekto pažanga auga ir baimė, kad galiausiai žmonių kuriamos technologijos pralenks pačius kūrėjus. Tai, kad robotai galėtų užvaldyti žmoniją – populiarus fantastinių filmų ar knygų scenarijus. Tačiau dauguma žmonių labiau baiminasi dėl to, kad jų darbo vietas pakeis robotai, nei dėl „Ex Mašina“ (angl „Ex Machina“) filmo scenarijaus išsipildymo.

2019 m. paskelbtoje pasaulinės prognozavimo ir kiekybinės analizės bendrovės „Oxford Economics“ ataskaitoje teigiama, kad per ateinantį dešimtmetį visame pasaulyje mašinos pakeis apie 20 mln. darbo vietų gamyboje, rašo CNN.

Nors robotai sparčiai tobulėja ir vis geriau atlieka mechaninius darbus, „Robotikos akademijos“ bendraįkūrėjas Kristijonas Vasiliauskas teigia, jog šio pokyčio baimintis nereikėtų: „Tendencija tokia, kad visos naujai atsiradusios technologijos nuima monotonišką, nuobodų, kūrybos nereikalaujantį darbą ir pakeičia jį į aukštesnės kompetencijos reikalaujantį darbą. Robotai ar dirbtinis intelektas padidina žmogaus efektyvumą ir sukuria daugiau darbo vietų, negu atima.“

Kas naujo robotikos fronte?

Spalio pradžioje elektromobilių gamintojo „Tesla“ renginyje „AI Day“ (dirbtinio intelekto diena) „Tesla“ generalinis direktorius Elonas Muskas pristatė daug dėmesio sulaukusį humanoidinį robotą „Optimus“. Naujai pristatytas roboto prototipas vaikščiojo po sceną ir mojavo sėdintiems žiūrovams, taip pat buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip robotas neša dėžę, laisto augalus ir judina metalinius strypus automobilių gamykloje.

O „Optimus“ gaminimas turėtų prasidėti jau kitais metais ir vykti labai didelėmis apimtimis – numatyta net milijonai vienetų. Tikimasi, jog šis robotas kainuos daug mažiau nei automobilis – iki 20 000 JAV dolerių.

K. Vasiliausko teigimu, šis robotas teikia daug vilčių kalbant apie masinį robotų naudojimą visame pasaulyje.

„Jei prieš tai buvo „Boston dynamics“ robotas, kurio vertė tiksliai neatskleidžiama, bet turėtų būti apie kelis milijonus eurų, tai E.Musko planuojamą humanoidinį robotą, palyginimui, būtų galima nusipirkti iš normalios algos“, – teigė robotikos ekspertas.

2013 m. „Boston dynamics“ pristatytas humanoidinis robotas, vardu Atlas, skirtas padėti avarinėms tarnyboms vykdyti paieškos ir gelbėjimo operacijas, atlikti tokias užduotis, kaip durų atidarymas ir elektra varomos įrangos valdymas aplinkoje, kurioje žmonės negalėtų išgyventi.

K. Vasiliausko teigimu, humanoidiniai robotai yra perspektyviausi dėl lengvesnės jų integracijos į žmogišką pasaulį: „Mūsų pasaulis sukurtas žmonėms, tad lengviausia integruoti humanoidinius robotus. Geriausiu atveju, jeigu neįvyks technologinio regreso, tokie robotai taps labai populiarūs maždaug per 5-7 metus“

Tačiau humanoidiniai robotai – tik viena iš pastaruoju metu populiarėjančios robotikos sričių. Tarp mokslininkų, vykdančių eksperimentus medicinos srityje, populiarėja mikrobotai. Štai dar šiais metais būrį mikroskopinių plaukiojančių robotų pavyko nukreipti į pelės plaučius, kur jie išvalė plaučiuose esančius uždegimo mikrobus.

Visgi, toli dairytis nereikia. Įvairių technologinių sprendimų galima pamatyti ir Lietuvoje. Prieš pusantrų metų Registrų centre pradėtas diegti biuro procesų robotizacijos sprendimas sukūrė apčiuopiamą naudą – per visą laikotarpį sutaupyta 150 tūkst. įmonės darbuotojų darbo valandų. Šiuo metu Registrų centre veikiantys sprendimai palengvina ir pagreitina klientų prašymų priėmimo, užklausų apdorojimo ir elektroninių dokumentų išsiuntimo procesus.

Pakeis kūrybiškumo nereikalaujančius darbus

Robotikos eksperto teigimu, robotų tikslas – palengvinti žmonių gyvenimus, o ne juos apsunkinti. Tad pirmiausiai robotai bus naudojami kaip pagalbiniai darbuotojai sunkiose ir varginančiose profesijose.

„Pirma iš daugybės profesijų – buhalteriai. Kur darbai nereikalauja kūrybingumo, reikia pateikinėti duomenis, iš duomenų susisteminti informaciją – robotai labai ten padės. Taip pat matoma, kad padės pardavinėti reklaminius plotus, reklamas, atrasti geriausią auditoriją“, – pasakojo K. Vasiliauskas.

Pašnekovo teigimu, robotai taip pat žymiai pasitarnaus kurjerių ir klientų aptarnavimo srityse.

„Robotai ir chatbot'ai pakeis klientų aptarnavimo skyrius, kur žmonės dažnai klausia tų pačių klausimų. Robotai niekada nepavargsta, nepasensta, tad idealiai tinka atsakyti“, – įžvalgomis dalijosi ekspertas.

Taip pat plačiai diskutuojama apie robotų atėjimą į medicinos sritį, pavyzdžiui – dėl spartaus 5G ryšio operaciją Japonijoje būtų galima atlikti iš Lietuvos, internetu valdant Japonijoje esantį robotą. Naujos technologijos praverstų ir kraujo paėmimo procedūrų metu.

„Robotai stipriai juda pakeisdami apsauginius ir žmones, kurie atlieka patikrinimo darbus gamyklose, tarkim, kai reikia patikrinti, ar elektra, dujos nebėga“, – pasakojo K. Vasiliauskas.

Pašnekovas pastebi, kad pastaruoju metu robotika sparčiai plečiasi ir į karinę pramonę bei autonominį transportą, pavyzdžiui – taksi paslaugas.

Įrankis kūrybiškumui išlaisvinti

Skaitmeninėje erdvėje taip pat populiarėja dirbtiniu intelektu (DI) paremti sprendimai, kurių dėka galima sukurti įspūdingas iliustracijas, rašyti tekstus ar netgi sukurti vaizdo filmukus su neegzistuojančiais žmonėmis. Tokie sprendimai kelią nerimą ir menininkų bei rašytojų bendruomenėse.

K. Vasiliausko teigimu, toks nerimas – visiškai suprantamas, tačiau pagrindo jam nėra.

Dirbtinio intelektu sukurti paveikslai. / „Midjourney“ nuotr.
Dirbtinio intelektu sukurti paveikslai. / „Midjourney“ nuotr.

„Aš manau, reikėtų paklausti savęs, o kas yra kūryba? Pirmas dalykas, kad DI nupieštų kažką, žmogus turi įvesti nurodymus, ką nupiešti. Taigi žmogus vis dar kuria kitam žmogui, bet naudoja pažangesnį įrankį. Dabar kaip tik visi kūrybingi žmonės, kurie ribojo save dėl turimų gebėjimų, įgavo įrankį piešti, kurti noveles ar vizualizuoti žaidimus“, – teigė robotikos ekspertas.

Jo teigimu, žmones reikia kuo greičiau išlaisvinti iš nuobodžių, monotoniškų darbo vietų – tuomet atsiras galimybės koncentruotis į didelę pridėtinę vertę kuriančius darbus.

„Aš manau, dabar kaip tik daugiau žmonių taps kūrybiškesniais, nes neribos savęs“, – teigė pašnekovas.

Vietoje padavėjo Lietuvoje – robotas

Paklaustas, kokiose profesijose Lietuvoje pirmiausia pasireikš robotizacija, K. Vasiliauskas nesudvejojo – klientų aptarnavime.

„Reikia žiūrėti į tai kokios specialybės populiariausios pasaulyje. Pati populiariausia – padavėjai, nes nereikalauja didelio žinių bagažo, galima pradėti nuo jauno amžiaus“, – įžvalgomis dalijosi ekspertas.

Namų robotas „Astro“ / „Amazon“
Namų robotas „Astro“ / „Amazon“

Jo teigimu, tokiose įmonėse, kur vertinamas greitis ir efektyvumas, o ne žmogiškas kontaktas, verslininkai pirmieji ieškos būdų, kaip pakeisti darbuotojus robotais.

„Taip pat darbuotojus sandėliuose, kurjerius, išvežiotojus – tai bus pirmos vietos“, – apibendrino K. Vasiliauskas.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama