Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Karinės ginkluotės specialistas atskleidė „Bayraktar“ anatomiją

Publikuota: 2022-06-23 17:29
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Patricija Kilminavičienė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Žinia, kad Lietuva už žmonių suaukotas lėšas nusprendė Ukrainai nupirkti bepilotį droną „Bayraktar“, netruko apskrieti visą pasaulį ir sukelti nuostabą. Ką galima nuveikti su šiuo ginklu ir kokie didžiausi jo privalumai, LRT.lt paaiškino Lietuvos karo akademijos dėstytojas Arturas Plokšto.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Žinia, kad Lietuva už žmonių suaukotas lėšas nusprendė Ukrainai nupirkti bepilotį droną „Bayraktar“, netruko apskrieti visą pasaulį ir sukelti nuostabą. Ką galima nuveikti su šiuo ginklu ir kokie didžiausi jo privalumai, LRT.lt paaiškino Lietuvos karo akademijos dėstytojas Arturas Plokšto.

„General Atomics MQ-1C Gray Eagle“. Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„General Atomics MQ-1C Gray Eagle“. Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Atskiri elementai matyti, tačiau sudėjus kartu – tobulas ginklas žvalgybai

Kaip teigė A. Plokšto, pažiūrėjus į atskirus „Bayraktar“ elementus, nepamatytume nieko įspūdingo, nes iki šiol jau buvo matyti bepiločiai, tarp jų ir smogiamieji, ir savižudžiai. Vis dėlto, sudėjus į „Bayraktar“ jau žinomus elementus, iš to išėjo nuotoliniu būdu valdomas bombonešis su labai geromis savybėmis, ypač stebėti.

„Bayraktar“ neša santykinai nedaug ginklų. Paprastai 55 kg, tai yra dvi mažos bombos ir dvi vidutinės. Maksimaliai gali nešti 150 kg, tačiau tada negali paimti visų degalų.

Jis universalus, turi labai geras stebėjimo savybes. Buvo situacija, kai ukrainiečiai dar iki karo pirko „Bayraktar“ bepiločius, vyko paradas sostinėje. Vienas „Bayraktar“ važiavo ant platformos Kyjive, o kitas pakilo kažkur iš Odesos, nufotografavo važiuojantįjį iš kelių kilometrų aukščio ir grįžo. Iš fotografijos buvo galima atpažinti numerį. Kita vertus, jo skrydis galimas maksimaliai iki 8 km, iš esmės apie 5,5 km aukštyje. Tai yra aukščiau nei rankinių priešlėktuvinių ginklų pasiekiamumas, nes jie paprastai pasiekia iki 3,5–5 km. Todėl jis gali gana saugiai skristi, gerai matyti ir prieš jį gana sunku kovoti. Esu sakęs, kad todėl jis geresnis žvalgybos ir artilerijos užvedimo ginklas, nei tiesiog mėtantis bombas“, – dėstė A. Plokšto.

Gali naikinti priešlėktuvinės gynybos sistemas

„Bayraktar“ apšviečia lazeriu taikinį ir numesta bomba iš viršaus tiksliai pataiko į tą vietą. A. Plokšto atkreipė dėmesį, kad tokiu atveju dronas neturėtų būti per aukštai, nes lazerio spindulys dėl per didelio atstumo gali išsifokusuoti.

Pašnekovas taip pat įvardijo, kad anksčiau „Bayraktar“ naudotas Libijoje ir Kalnų Karabache, o tada pasaulis ir įsitikino, jog šiuo ginklu galima tiksliai mėtyti bombas ant technikos ir karių. Ypač daug dėmesio ir nuostabos sulaukė tai, kad „Bayraktar“ gali naikinti priešlėktuvines sistemas, kurios kaip tik ir sukonstruotos prieš orlaivius.

„Taip yra todėl, kad jis gana didelis – jo sparnų mojis yra 12 metrų, – tačiau nėra toks tikras lėktuvas ir jį pastebėti gana sunku. Taigi, jeigu jis anksčiau pastebi priešlėktuvinę sistemą, tai sugeba ją sunaikinti. Žmonės šneka, kad kreiseris „Moskva“ ir buvo nuskandintas, kai „Bayraktar“ nustatė jo koordinates, o toks kreiseris iš esmės yra plaukiojanti priešlėktuvinė baterija“, – teigė specialistas.

Vis dėlto tai gana didelis ginklas, sveriantis 700 kg, kuris nuo bet kur pakilti negali – jam reikia kilimo ir nutūpimo tako. Jo valdymo sistema – du dideli konteineriai, pervežami sunkvežimiais, yra antenos, kurias reikia aukštai pakelti, kad būtų pasiektas ryšys su dronu. Ryšį galima palaikyti iki 150 km. „Bayraktar“ valdyti taip pat reikalingi trys karininkai, aiškino A. Plokšto.

„Atrodo, kad tai vienas sėkmingiausių komercinių projektų gynybos srityje, nes, kiek žinome, stovi eilė norinčiųjų nupirkti“, – pastebėjo ekspertas.

Vien tokiais dronais karo laimėti nepavyktų

Viena maža bomba, kurią neša „Bayraktar“, gali nukauti keletą žmonių, o vidutinė, sverianti 22 kg, jeigu pataikyta tiksliai, pajėgi sunaikinti tanką, bet ne visada, sakė A. Plokšto. Kadangi dronas gali gabenti dvi mažas bombas ir dvi vidutines, tai didelės žalos priešui, bent jau iš šios perspektyvos, jis padaryti negali. Tad norint laimėti karą tokių „Baraktarų“ prireiktų nemažai, jeigu žiūrėtume į jį tik kaip į naikinimo ginklą.

„Mano nuomonė tokia, kad vien „Bayraktarais“ karo nelaimėsi. Pavyzdžiui, jeigu turime haubicą ir „Bayraktarą“, kuris gali nustatyti taikinio vietą, o tada jau haubica su savo galimybėmis iššauna sviedinį, kuris sveria 50 kg ir sugeba žymiai daugiau žalos padaryti negu visos bombos iš vieno „Bayraktaro“, tada visai kas kita, bet dronas yra esminis elementas.

Šiandienis karas yra sudėtingas, jame pavieniai ginklai ir žmonės reiškia nedaug. Tačiau kai sugebi viską suorganizuoti, tada efektas yra. Šiame kare matoma, kad būtent ukrainiečių pusė sugeba geriau organizuoti atskirus ginkluotės elementus. Nesunku palyginti abi puses, kai jos iki šiol kovojo tais pačiais ginklais“, – kalbėjo A. Plokšto.

Lietuvai paskelbus, kad pavyko surinkti reikiamą sumą „Bayraktarui“, iš rusų pusės netruko pasklisti propagandinės žinutės, jog dar net nenupirktas dronas numuštas per kelias minutes. Ar jį apskritai įmanoma taip greitai numušti? Anot specialisto, viskas priklauso nuo priešlėktuvinės gynybos.

„Nemanau, kad kas nors tiksliai gali atsakyti į šį klausimą. Būdavo taip, kad stovi priešlėktuvinė sistema, pavyzdžiui, „Tor“ ar „Pancir“, tačiau jos radaras neįjungtas arba raketos baigėsi. Tada matome filmuką, kaip ją sunaikina. O jeigu ji įjungta, stebi horizontą ir pirma pamato „Bayraktar“, tada dronui, atvirai kalbant, nėra šansų. Vis tiek raketa jį pasieks ir jis sprogs. O visi bepiločiai labai pažeidžiami, trapūs, tai tokios konstrukcijos, kad galima numušti pataikius su bulve ar stiklainiu su agurkais – yra tokių filmukų“, – sakė specialistas.

Svarbiau ne pats ginklas, o tautos susitelkimas

Iš visų ginklų, kuriuos galėjome padovanoti Ukrainai, ar būtent „Bayraktar“ yra tinkamiausias? A. Plokšto nuomone, šis klausimas turi daug aspektų.

„Tikrai daugelis valstybių nustebo, kad tokį žingsnį padarė Lietuva. Tas efektas kartais svarbesnis nei kelios bombos, kurias gali numesti „Bayraktaras“. Manau, didžiausias efektas yra tai, kiek susitelkusi yra mūsų tauta, jog parodytų, kurioje pusėje esame ir ką sugebame. Tai žymiai didesnis reiškinys negu pats „Bayraktaras“.

Yra didelės diskusijos klausimas, kas geriau: 6 haubicos ar „Bayraktarų“ rinkinys. Sunku pasakyti, nes haubica gali daugiau sunaikinti, bet „Bayraktaras“ turi nepalyginamai daugiau galimybių žvalgyti mūšio lauką. Geriausia būtų kartu – nupirkti 6 haubicas ir prie jų pridėti „Bayraktarų“ rinkinį, tada jau tikrai galima pakovoti“, – tvirtino A. Plokšto.

Kalbant apie ginkluotę, vykstant tokiam karui kaip dabar, kuris netoli pažengė nuo Antrojo pasaulinio, pravarčiausia yra sunkioji technika, įvardijo pašnekovas.

„Tai visų pirma tankai, kovos mašinos, vamzdinė bei raketinė artilerija, įvairaus aukščio priešlėktuvinės gynybos sistemos – nuo šaudomų iš rankų iki tolimojo nuotolio. Prie to, be abejo, taikinių aptikimas, žvalgyba, informacijos apsikeitimo sistemos. Šioje vietoje geriausiai veikia „Bayraktarai“ arba kiti bepiločiai, kurių tikrai labai daug. Kartais net paprastas komercinis dronas, nupirktas parduotuvėje, jeigu gerai išnaudotas, gali duoti gana daug naudos. Žinoma, prie to reikia pridėti vadovavimo sistemą, kad nebūtų tokių situacijų, jog visi iššaus į vieną taikinį, o 10 kitų prasmuks“, – pabrėžė A. Plokšto.

Jis teigė gerai vertinantis Ukrainos kariuomenę ir jos vadovybę, todėl mano, kad šiuo metu jai reikalingi būtent tie ginklai, kurių ji ir prašo.

„Jie prašo raketinių artilerinių sistemų, haubicų. Tankų šiek tiek jie gavo, bet, aišku, reikėtų jų turėti pakankamai, taip pat kovos mašinų, bepiločių. Tai, ko jie prašo, tą turėtų ir gauti. Jie nepageidauja tokių daiktų, kurių nesugebės iki galo išnaudoti“, – įvardijo specialistas.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama