Nuvilnijus svarbiausiai technologijų parodai pasaulyje „CES 2022“, kurioje pristatomos svarbiausios metų technologijų naujienos ir tendencijos, išmaniųjų namų rinka taip pat žengia į priekį – specialistai Lietuvoje diegia vis išradingesnius protingų namų sprendimus.
Kaip teigia išmaniųjų namų sistemų įmonės „LIBERTI išmaniam gyvenimui“ vadovas ir šios srities ekspertas Raimondas Rakauskas, šiais metais dėmesys skiriamas kurti ne išmanius daiktus, o išmanius namus ir išmanų gyvenimą. Pasak jo, kai kurie Lietuvoje ir pasaulyje jau diegiami sprendimai gerokai pranoksta tiesiog namų koncepciją.
Nuo išmanių namų iki virtualios realybės biuro
Pasak eksperto, modernėja ne tik namai, bet ir biurai, tačiau į darbo erdves išmanūs sprendimai vis dar skinasi kelią. „Vis dažniau tenka įrengti biuro automatizuotą apšvietimą, šildymą, garso sistemas, pramogų erdves, automatinį durų atidarymą atvykusiems kurjeriams ir sprendimus, kurie išėjus darbuotojams automatiškai išjungtų apšvietimą ar tam tikrus įrenginius“, – teigia R. Rakauskas. Mūsų darbo ritmas ir žmonių srautas biure pasikeitė, todėl ir įmonės ieško sprendimų, kurie taupytų elektros kaštus, protingai panaudotų kitus resursus, būtų tvarūs ar net ekologiški.
Per pastaruosius dvejus metus išnykus ribai tarp namų ir biuro, tikėtina, kad darbas iš namų išliks populiarus. Dėl šios priežasties pasaulyje daugėja inovatyvių sprendimų ateities biurams, kurie, galimai, bus virtualūs. „Jau dabar judama link „Metaverse“ – „Facebook“ kuriamos virtualios realybės, leisiančios dar realiau įtraukti darbuotojus į virtualaus biuro pasaulį: matyti savo darbo vietą, kolegas, nuskaityti jų veido mimikas, skaityti emocijas, klausytis jų pranešimų tarsi tai vyktų gyvai šioje erdvėje ir užtikrintų labai realistišką bendrystės jausmą“. Tiesa, ši technologija dar nėra įdiegta, tačiau egzistuojant virtualaus žmonių susijungimo galimybei neturėtų ilgai trukti, kol ir darbo aplinka bus sukurta virtualių akinių pagalba.
Išmaniosios technologijos fizinei ir emocinei sveikatai
2022-ieji išmanių namų rinkoje gausūs sprendimais, skirtais tiek fizinei, tiek emocinei žmogaus sveikatai gerinti. Pristatomi interaktyvūs treniruokliai su papildytos realybės elementais, sveikatos stebėjimo prietaisai, gebantys matuoti net tokius rodiklius kaip cukraus kiekį kraujyje. Pasak R. Rakausko, emocinis pasitenkinimas taip pat labai svarbus – Lietuvoje vis dažniau diegiamos sistemos atsipalaidavimui. Lietuviai kino salės pojūčius bando atkartoti diegdamiesi „ateities televizorius“ arba kitaip – lazerinius projektorius, išbando išmanius dušus, vonias su norima vandens temperatūra, išmanius židinius, garso ir kitas priemones, skirtas kurti atpalaiduojančią ir malonią atmosferą.
Nors tai dar tik tendencija, tokių įdiegtų išmanių sprendimų Lietuvoje jau yra. Vienas iš tokių įgyvendintų projektų – privačios, sunkiai aptveriamos teritorijos prie ežero „aptvėrimas“ audio priemonėmis. Įdiegta sistema pašaliniams per daug priartėjus prie privačios teritorijos, transliuoja įrašą, prašantį pasitraukti. „Žinoma, sistema dar nėra tokia išmani, kaip norėtųsi. Kartą prie teritorijos priartėję pareigūnai audio įrašu taip pat buvo paprašyti pasišalinti. Šiandien mūsų klientas su šypsena prisimena šią situaciją, o mes matydami šios industrijos progresą esame tikri, kad visai netrukus rinkai bus pasiūlyti sprendimai, kurie tokių klaidų nebedarys“, – teigia „LIBERTI išmaniam gyvenimui“ vadovas.
Ekologiški sprendimai padės sutaupyti
Kaip parodė viena iš tendencijų, dominavusių šių metų CES parodoje – patogumas yra neatsiejamas nuo tvarumo. Beveik visų pranešėjų technologiniai sprendimai rėmėsi ekologijos ir sąmoningumo principais.
„Vienas sprendimų, kuris neišvengiamai taps reikalingu artimoje ateityje – elektromobiliams ir jų krovimui reikalingas namų energijos subalansavimas. Tiems, kurie turi elektromobilius, jau dabar yra aktualus energijos paskirstymas ir mes užtikriname tokių sprendimų diegimą, tačiau reikia turėti omenyje, kad jau labai artimoje ateityje, pereinant prie elektromobilių, tai bus nebe naujovė, o savaime suprantamas dalykas“, – teigia R. Rakauskas.
Kalbant apie kitus ekologiškus sprendimus, pašnekovas pabrėžia, kad namuose įsirengus išmanią buitinę techniką, kuri yra įtraukta į išmanaus namo valdymo sistemą, ir turint saulės jėgainę, galima efektyviau išnaudoti gaminamą elektrą. Pavyzdžiui, saulei ėmus gaminti energiją, sistema įjungia indaplovę, skalbimo ar džiovinimo ciklą skalbyklėje, kas ypač aktualu kylant elektros kainoms.
Laisvė nuo technologijų
Išmaniųjų namų eksperto teigimu, šiandieninis iššūkis yra prietaisų suderinamumas: „Dauguma išmaniųjų technologijų yra valdomos balsu. Šis būdas mums kol kas yra pats intuityviausias. Vis dėlto, judame link to, kad liepti niekam nieko nereikės“. Pasak jo, sistema pati žinos, kuriuos prietaisus įjungti, kuriuos išjungti, bei vieni prietaisai duos komandą kitiems, kad jau laikas įjungti kitą funkciją ar režimą. Išmaniųjų namų ateitis – atsisakyti žmogaus duodamų komandų ir papildomų įrenginių pagalbos, norint valdyti įdiegtas sistemas. „Maksimalus funkcionalumas yra tada, kuomet vartotojui suteikiama laisvė nuo technologijų ir kuomet visos išmaniosios sistemos veikia pačios savaime. Toks ir yra mūsų tikslas”, – sako „LIBERTI išmaniam gyvenimui“ vadovas.