Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) „TechHub“ pre-akceleratoriaus dalyvis – startuolis „In Genes“ sukūrė unikalią DNR sekoskaitos technologiją, kuri iš seilių mėginio nustatys tikimybę sirgti tam tikromis ligomis. Technologijos pagalba sudaromos galimybės greitesniam, pigesniam ir veiksmingesniam įvairių būklių gydymui, užkertant kelią nepagydomoms ligoms dėl pernelyg vėlyvo jų diagnozavimo.
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.
Galimybė išvengti nebegrįžtamų pokyčių organizme
„Idėja sukurti šį startuolį kilo bendraujant su draugais be medicininio išsilavinimo, kuriems tenka pareiga rūpintis savo iš šeimos narių sveikata, pasirinkti reikalingus tyrimus ar gydytojus specialistus. Mūsų tikslas – sudėtingas mokslines technologijas ir jų pranašumus padaryti lengviau prieinamus ir suprantamus kiekvienam žmogui“,– sako startuolio įkūrėja, medicinos technologė Austėja Kilikevičiūtė.
Startuolis teiks personalizuotas DNR analizės paslaugas, paremtas sekoskaitos metodu – analizuojant DNR struktūrą ieškoma genuose įvykusių mutacijų, kuriose užkoduoti pakitę baltymai ir pakitusios jų funkcijos, lemiančios fiziologinius trūkumus, kitaip tariant, ligas, ar atvirkščiai – pranašumus.
Pasak startuolio įkūrėjų, paieška orientuota į vidutiniame ir vyresniame amžiuje pasireiškiančias ligas, kurių gydymas turi būti pradedamas ne vėliau, nei pirmoje stadijoje, kadangi jo efektyvumas jautrus diagnozavimo laikui. Tai ligos, kurių simptomus vizualiai pastebime tik vėlesniame laikotarpyje, kai gydymas tampa mažiau veiksmingas, o organizme įvykę pokyčiai nebegrįžtami.
„Šios technologijos tikslumas nepriklauso nuo tiriamojo amžiaus, metodas ieško šakninių ligos priežasčių – jos dažniausiai slypi genetinėje medžiagoje (DNR), kurią nešiojamės nuo gimimo. Tyrimo metu tikrinama kiekvienai ligai individualias reikšmes turintys genetiniai žymenys – ne keli, o šimtai jų. Tai užtikrina, kad analizuojama liga neliks nepastebėta“,– pasakoja A. Kilikevičiūtė.
Unikali nauda sportininkams
Testas taip pat padės ankstyvoje sportininkų atrankoje – DNR analizę galima atlikti net kūdikiui ar vaikui ir patikrinti, ar šis neturi tam tikrų mutacijų, kurios lemia genetinius pranašumus, tokius, kaip didesnė ištvermė ar atsistatymas po didesnės fizinės apkrovos, greitesnė raumenų adaptacija, didesnis lankstumas.
„Testas galėtų padėti pasirinkti sporto šaką, kurioje natūraliai sektųsi lengviau ir pavyktų pasiekti aukštų sportinių rezultatų nepriklausomai nuo to, kada pradėta sportuoti. Taip pat, tai galėtų būti pagalbinis įrankis rinktinėms, treneriams, padedantis sportininkus atsirinkti atsižvelgiant ne tik į būrelį jau pradėjusių lankyti vaikų motyvaciją, bet ir į fiziologinius pranašumus“,– sako A. Kilikevičiūtė.
Verslo pradžia ir planai
Startuolis „In Genes“ savo verslo kelionę pradėjo „TechHub“ startuolių pre-akceleratoriuje, kuriame idėją vysto kartu su lektorių ir mentorių pagalba: „Į pre-akceleratorių atėjome žinodami, kad nėra vieno kelio ir vieno būdo, kaip sukurti ir vystyti sėkmingą verslą, todėl norėjome visus tuos būdus sužinoti. Tačiau išmokome, kad alternatyvų yra dar daugiau, nei žmogus gali įsivaizduoti. Tad didžiausias darbas mums dabar – išmokti priimti būtent savo verslui tinkamiausius sprendimus, per daug tiesiogiai nesivadovaujant kitų įmonių pasirinkimais, ir sugebėti sprendimus priimti kasdien bei laiku“,– sako A. Kilikevičiūtė.
Šiuo metu startuolis tobulina tris pirmuosius produktus – Alzheimerio ir Parkinsono ligos bei sportinių pranašumų tyrimus, optimizuoja jų trukmę ir kainą, kuria strateginį ir plėtros planą. „Ieškome 1 mln. Eur investicijos – tai įgalintų ne tik našesnį ir greitesnį darbą, suteiktų galimybę atlikti daugiau DNR analizės tyrimų, bet taip pat padėtų patekti į kitų Europos šalių rinkas per artimiausius 6-24 mėnesius“, – apie startuolio planus pasakoja jo bendraįkūrėja.
MITA kviečia visus, turinčius inovatyvių idėjų, dalyvauti „TechHub“ startuolių prie-akceleratoriuje – trijų mėnesių trukmės intensyviuose mokymuose, kurių tikslas – su mentorių ir lektorių pagalba išvysti jūsų idėją iki minimalaus produkto. Pre-akceleratoriuje dalyvauti gali visi startuoliai (didelį ir inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinčios labai mažos ar mažos įmonės, veikiančios ne ilgiau nei 5 metus) ar planuojantys juos įkurti. Registracija į vykdoma iki sausio 9 dienos.