Elektronika.lt
 2025 m. sausio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Automobilio funkcijų valdymas: ar fizinių mygtukų atsisakymas yra teisingas žingsnis?

Publikuota: 2021-05-14 14:23
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiuolaikiniuose automobiliuose technologijos ir inovacijos yra vertinamos ne ką mažiau nei dinaminės savybės, komfortas ar medžiagų kokybė. Gamintojai stengiasi sužavėti pirkėjus naujais, dar nematytais įvairių funkcijų valdymo sprendimais. Viena populiariausių tendencijų – jutikliniai ekranai.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šiuolaikiniuose automobiliuose technologijos ir inovacijos yra vertinamos ne ką mažiau nei dinaminės savybės, komfortas ar medžiagų kokybė. Gamintojai stengiasi sužavėti pirkėjus naujais, dar nematytais įvairių funkcijų valdymo sprendimais. Viena populiariausių tendencijų – jutikliniai ekranai. Tačiau ar visiškas fizinių mygtukų ir valdiklių atsisakymas yra teisingas žingsnis?

Automobilio funkcijų valdymas: ar fizinių mygtukų atsisakymas yra teisingas žingsnis?

Pakeisti požiūrį prireikė 30 metų

Pirmasis masinei gamybai skirtas automobilis su jutikliniu ekranu buvo 1986-aisiais pasirodęs „Buick Riviera“. Nors ekranas nepasižymėjo gera grafika ar precizišku veikimu, jame buvo galima valdyti daugybę automobilio sistemų. Pavyzdžiui, vidaus temperatūrą, radiją, patikrinti automobilio sistemų būseną, stebėti įvairius parametrus.

Nepaisant novatoriškumo, jutiklinis ekranas buvo įvertintas skeptiškai. Išbandę šią naujovę, vairuotojai teigė, kad tokia prietaisų valdymo sistema blaško dėmesį, reikalauja daug laiko ir tiesiog nėra patogi naudoti. Praėjus keleriems metams, „Buick“ nusprendė nebetobulinti šios technologijos ir jutiklinių ekranų į automobilius nebemontavo.

Tačiau šiandien padėtis visiškai kitokia. Vairuotojai nori, kad jų automobiliuose būtų jutikliniai ekranai, todėl fizinių mygtukų lieka vis mažiau. Bet ar tai geras ir pasiteisinantis sprendimas? Automobilių apžvalgininkas Gintenis Dauparas teigia, kad inovatyvumas ne visada tapatus patogumui. Kartais tendencijas diktuoja mados ir įvaizdis, o ne racionalumas.

„Pavyzdžiui, „Tesla“ susprogdino technologijų bombą, visi nori į juos lygiuotis, tačiau, kalbant apie prietaisų valdymą, šių automobilių nėra net tarp dešimties geriausių pasaulyje, tuo labiau – penketuke. Tačiau visi nori būti į juos panašūs – kuo gražesni, inovatyvesni, kad apie juos visi šnekėtų“, – pastebi G. Dauparas.

Kur aukso viduriukas?

Išbandęs įvairių gamintojų naujausias funkcijų valdymo sistemas, G. Dauparas pastebi, kad patogiausia viską valdyti automobiliuose, kuriuose mygtukai derinami su jutikliniu ekranu.

„Aš būčiau už tarpinį variantą, tai yra – tiesioginės direktorijos mygtukus: paspaudi mygtuką ir tu iš karto esi tame meniu, kurio tau ir reikia. Spusteli kitą mygtuką – tu jau kitame meniu. Trumpai tariant, esu už tai, kad būtų keli esminiai mygtukai, kuriais jutikliniame ekrane įjungiamas atitinkamas meniu, ir toliau jau viską valdai juo“, – svarsto naujų ir naudotų automobilių apžvalgininkas.

Panašiu principu veikia naujausia daugelyje „Ford“ modelių montuojama multimedijos sistema. Pavyzdžiui, radijui valdyti naudojami fiziniai mygtukai, tačiau, norint parinkti detalesnius garso parametrus, paspaudus atitinkamą jungiklį jutikliniame ekrane atidaromas atskiras, tam skirtas meniu.

Fizinių mygtukų privalumus vardija ir saugaus vairavimo ekspertas, vairavimo mokyklos „Amplius LT“ vadovas Artūras Pakėnas.

„Puikus dalykas yra ant vairo esantys mygtukai, kuriais galima atsiliepti į telefono skambutį ar jį atmesti, reguliuoti radijo garsą ir valdyti pastovaus greičio palaikymo sistemą. Tikriausiai jais dažniausiai tenka naudotis, jie iš tikrųjų naudingi ir reikalingi, nes viską galima valdyti neatitraukus rankų nuo vairo“, – įvardija A. Pakėnas.

Automobilio funkcijų valdymas: ar fizinių mygtukų atsisakymas yra teisingas žingsnis?

Tokių mygtukų galima rasti ant daugelio šiuolaikinių automobilių vairų, tačiau kokias funkcijas jais galima valdyti, priklauso nuo gamintojo. Pavyzdžiui, ant „Renault“ vairo galima valdyti tik greičio palaikymo parinktis, nes garso sistemai skirta atskira svirtis už vairo. O „Ford“ vairuotojas, neatitraukęs rankų nuo vairo, tik nykščiais, gali valdyti garso sistemą, aktyvuoti pastovaus greičio palaikymo funkciją, keisti prietaisų skydelyje pateikiamą informaciją ar valdyti telefono skambučius.

A. Pakėnas priduria, kad jutikliniai ekranai nėra blogas dalykas, nes, automobiliuose daugėjant įvairių funkcijų, būtent tokie ekranai leidžia viską patogiai sutalpinti ir neperkrauti interjero valdymo mygtukais. Tačiau kartu jis atkreipia dėmesį, kad pagrindinių ir dažniausiai naudojamų sistemų valdikliai turėtų išlikti fiziniai.

„Nemanau, kad gerai perkelti visas funkcijas tik į jutiklinį ekraną. Pavyzdžiui, norint kai kuriuose automobiliuose išjungti ESP sistemą, reikia labai ilgai ieškoti, kaip tai padaryti. Klimato kontrolės valdymo ar kondicionieriaus įjungimo mygtukas – geriau, kai tai valdoma fiziškai“, – sako saugaus vairavimo ekspertas.

Meilė iš pirmo žvilgsnio gali nuvilti

Nuolat naujus automobilius išbandantis G. Dauparas mano, kad, prieš pasirinkdamas būsimą automobilį, kiekvienas vairuotojas turėtų gerai įvertinti asmeninius poreikius ir išlaikyti šaltą protą, o ne pasiduoti emocijoms.

„Jei naują automobilį perka vairuotojas, kuris persėda iš, pavyzdžiui, 20 metų senumo transporto priemonės, jis gali save įvaryti į kampą, kai atsisės šalia daug funkcijų turinčio ekrano. Juk persėdama iš automobilio su keliais mygtukais į tokį, kuriame įtaisytas didelis ekranas ar net du. Žinoma, pirkėjas gali būti tuo sužavėtas, bet vėliau nežinos, ką daryti, ypač jei kalbame apie žmones, kurie mažiau imlūs naujovėms“, – dėmesį atkreipia G. Dauparas.

Taip pat jis mano, kad saugumo ir ergonomikos atžvilgiu fiziniai mygtukai vis dar pranašesni už visapusį sistemų valdymą jutikliniame ekrane. Pašnekovo teigimu, taip bus, kol nebus išrastos ar dar labiau patobulintos kitos, paprasčiau valdomos ir mažiau dėmesio reikalaujančios sistemos.

„Kol kas fiziniai mygtukai pranašesni, bet taip bus tik iki tada, kai bus dar geriau išvystytos, pavyzdžiui, valdymo balsu sistemos. Kai užteks ištarti porą ar kelis esminius žodžius ir automobilis į tai reaguos intuityviai bei tiksliai“, – sako G. Dauparas.

Panašių sistemų jau galima rasti kai kuriuose naujausiuose automobiliuose. Pavyzdžiui, keletą naujausių BMW modelių funkcijų galima valdyti balsu arba judesiu, neliečiant nei mygtukų, nei ekrano. O „Ford“ automobiliuose dalies sistemų valdymas balsu galimas jau nuo 2007-ųjų, kaip buvo pristatyta pirmoji „Sync“ sistemos karta.

Šiuo metu į naujausius šios markės modelius pradedama montuoti „Sync 4“ leidžia balsu valdyti telefonų skambučius, reguliuoti klimato kontrolę ir navigaciją bei kitas funkcijas. Todėl netrukus bus galima išbandyti dar daugiau naujoviškų alternatyvų tradiciniams prietaisų valdymo būdams.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama