Užsikrėtusiųjų koronavirusu COVID-19 skaičius pasaulyje ir toliau sparčiai didėja. Specialistų teigimu, viena to priežasčių – laiku nenustatoma infekcija. Ieškodami būdų, kaip kovoti su šiuo klastingu virusu, mokslininkai atsigręžė į išmaniuosius laikrodžius ir apyrankes. Remdamiesi fizinių rodiklių matavimais, jie stengiasi išsiaiškinti, ar jie gali padėti aptikti virusą dar prieš pasireiškiant simptomams.
„Išmanieji laikrodžiai ir apyrankės kasdien leidžia mums stebėti savo sveikatos būklę. Padidėjęs širdies ritmas ir sumažėjęs arterinio kraujo prisotinimo deguonimi lygis gali būti ankstyvieji koronaviruso požymiai, o daugelyje išmaniųjų prietaisų įmontuoti jų matuokliai. Išmaniųjų laikrodžių ir apyrankių gamintojai „Apple“, „Garmin“, „Fitbit“ jau susilaukė didelio Stanfordo ir kitų universitetų mokslininkų dėmesio. Kurdami ir testuodami įvairus algoritmus, jie bando išsiaiškinti, kiek ši sąsaja tiksli ir patikima“, – sako Karolis Špiliauskas, „Bitės Profas“.
Mokslininkų dėmesys – išmaniesiems laikrodžiams
Išmaniuosiuose laikrodžiuose įmontuotas širdies rimto matuoklis. Jis kasdien seka širdies ritmą ir praneša apie pokyčius, kurie gali būti rimtas signalas, kad organizmas susiduria su infekcija.
Ryšį tarp koronaviruso ir širdies ritmo sutrikimų ėmėsi tirti JAV Duke, Stanfordo universitetų mokslininkai ir medicinos tyrimų įstaigos „Scripps Research“ specialistai. Išnagrinėję 5 tūkst. sveikų ir 31 sergančio virusu žmogaus duomenis, mokslininkai nustatė, kad išmanieji prietaisai gali užfiksuoti tam tikrus sveikatos būklės pakitimus ir apie artėjantį koronavirusą įspėti iš anksto. Rezultatai parodė, kad net 82 proc. tyrime dalyvavusių žmonių būklė pakito vidutiniškai tris dienas prieš pasireiškiant pirmiesiems simptomams: kosuliui, temperatūrai ir uoslės praradimui.
Vis tik analizuojant išmaniųjų laikrodžių ir apyrankių jutiklių duomenis, sunku atskirti, ar žmogus galimai serga koronavirusu, gripu ar peršalimu. Todėl net ir pastebėjus širdies dažnio pakitimus ar pasunkėjusį kvėpavimą nereikėtų iškart pulti į paniką. Užteks imtis visų prevencijos priemonių ir užsiregistruoti testui. Mokslininkai sako, kad tikslias išvadas bus galima pateikti ne anksčiau nei po dviejų metų.
Sumažėjęs deguonies kiekis kraujyje gali įspėti apie ligą
Kitas svarbus rodiklis, į kurį svarbu atkreipti dėmesį – arterinio kraujo prisotinimas deguonimi. Tokią funkciją šiandien jau gali pasiūlyti vis daugiau išmaniųjų laikrodžių, kuriuose įmontuotas pulsoksimetras.
Įprastas arterinio kraujo prisisotinimo deguonimi lygis yra 90 proc. Tačiau sergant koronavirusu jis nukrenta žemiau nei 85 proc. Pasunkėjus kvėpavimui miego metu ir pastebėjus rodiklio pokyčius išmaniajame prietaise, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į savo gydymo įstaigą rimtesniems tyrimams.
„Pulsoksimetrą šiandien jau gali pasiūlyti tokie išmanūs laikrodžiai, kaip „Garmin Forerunner 245“, „Garmin Vivoactive 4“, „Garmin Fenix 6“ ir kt. Jis matuoja arterinio kraujo prisotinimą deguonimi tiek dienos, tiek ir miego metu. Tai dar labiau palengvina savo sveikatos būklės stebėjimą ir leidžia greičiau pastebėti bet kokius reikšmingus pakitimus“, – sako „Bitės Profas“.
Naujas išmanus sprendimas – temperatūros matavimas
Rugpjūtį Indijos išmanioji prevencinė sveikatos priežiūros įmonė „GOQii“ išleido išmanųjį laikrodį „Vital 3.0”, kuris be pagrindinių rodiklių dar matuoja ir kūno temperatūrą. Esant dabartinei situacijai, kai pasaulyje koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius toliau didėja, šis prietaisas, manoma, padės lengviau stebėti savo būklę. Žinoma, kad pirmasis ligos simptomas – staiga pakilusi temperatūra.
„GOQii Vital 3.0“ integruoti sensoriai, matuojantys kūno temperatūrą, kuri yra pirmasis viruso simptomas. Be to, įrenginyje yra ir širdies ritmo bei arterinio kraujo prisotinimo deguonimi matuokliai, kurie gali įspėti apie ligą dar prieš atsirandant pirmiesiems simptomams. Yra nemaža tikimybė, kad šios trys funkcijos viename išmaniajame laikrodyje padės nustatyti virusą iš anksto ir užkirs kelią tolimesniam plitimui. Todėl jei pastebėjote, kad pakito širdies ritmas, o netrukus pakilo temperatūra ir pasunkėjo kvėpavimas, nedelsdamas turėtumėte kreiptis į gydymo įstaigą ir užsiregistruoti testui“, – pataria K. Špiliauskas.
Siekdama išsiaiškinti, ar išmanusis laikrodis gali padėti kovoje su klastingu virusu, „GOQii“ bendradarbiaudama su Vokietijos sveikatos technologijų startuoliu jau pradėjo tyrimus.
Tikėtina, kad ateityje tyrimų, kuriais siekiama nustatyti patikimą ryšį tarp išmaniojo laikrodžio fiksuojamų rodiklių ir koronaviruso, tik daugės. Siekdamas didesnio žmonių įsitraukimo, išmaniųjų laikrodžių gamintojas „Garmin“ pasiūlė dideles nuolaidas žmonėms, norintiems prisidėti, tačiau turintiems finansinių sunkumų. Greitu metu įvairias lengvas ruošiasi taikyti ir „Fitbit“ bei „Apple“.