Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 2 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 1 d. 15:40
Atrasta netikėta ličio baterijų išsikrovimo priežastis – tarp išradėjų ir KTU mokslininkas
Gruodžio 1 d. 11:28
Pirmasis socialinių tinklų draudimas vaikams Australijoje: efektyvi priemonė ar vyresniosios kartos klaida?
Lapkričio 30 d. 15:24
Atliekose baterijų daugėja, o aiškumo, kaip ir kas jas turi tvarkyti – ne
Lapkričio 30 d. 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
Lapkričio 29 d. 17:47
KTU mokslininkai sukūrė dirbtinio intelekto įrankį depresijos diagnostikai
Lapkričio 29 d. 14:22
Išmanieji telefonai: kaip išsirinkti telefoną, turintį kokybišką ekraną?
Lapkričio 29 d. 11:19
Pajėgiausio prabangaus elektrinio visureigio belaukiant: „Range Rover Electric“ prototipai testuojami ypač karštame ore
Lapkričio 29 d. 08:27
Dirbtinis intelektas kūryboje: partneris ar konkurentas?
Lapkričio 28 d. 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
Lapkričio 28 d. 17:23
Autorių teisių pokyčiai: kas turėtų gauti atlygį už dirbtinio intelekto sugeneruotą paveikslėlį? (1)
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Išaiškinta, kada saugu maistą šildyti mikrobangų krosnelėje

Publikuota: 2020-07-28 08:39
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©tv3.lt
Inf. šaltinis: tv3.lt

Nepaisant to, kad mikrobangų krosnelės yra neatsiejama virtuvės dalis jau ne vieną dešimtį metų, nė vienas kitas objektas čia nesulaukė tiek daug nesutarimų dėl savo paskirties tikslingumo ir dėl savo poveikio maistui. Mokslininkų teigimu, maistą šildyti mikrobangėje yra saugu, tačiau reiktų atkreipti dėmesį į plastikines pakuotes.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Nepaisant to, kad mikrobangų krosnelės yra neatsiejama virtuvės dalis jau ne vieną dešimtį metų, nė vienas kitas objektas čia nesulaukė tiek daug nesutarimų dėl savo paskirties tikslingumo ir dėl savo poveikio maistui. Mokslininkų teigimu, maistą šildyti mikrobangėje yra saugu, tačiau reiktų atkreipti dėmesį į plastikines pakuotes.

Išaiškinta, kada saugu maistą šildyti mikrobangų krosnelėje
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pasaulio Sveikatos Organizacija yra paskelbusi, kad „naudojantis teisingai, mikrobangų krosnelė nekelia jokios grėsmės“, rašoma BBC. Tačiau mokslininkai aiškinasi ne tik galimas grėsmes, bet ir maisto kokybę: įskaitant tai, ar mikrobangų šildymas sukelia maistinių medžiagų praradimą, ar maisto kaitinimas plastikiniuose induose gali sutrikdyti hormonų veiklą.

Praranda maistines medžiagas

Kai kurie tyrimai rodo, kad daržovės netenka tam tikrų maistinių medžiagų, kuomet yra šildomos mikrobangėje.

Pavyzdžiui, mikrobangos pašalina 97 % flavonoidų – augalų junginių, turinčių priešuždegiminį poveikį, – brokoliuose. Tai trečdaliu daugiau žalos, nei padaroma verdant.

Tačiau naujas, 2019 m., tyrimas parodė, kad mokslininkai neatsižvelgė į mikrobangų poveikio aplinkybes brokoliams: kiek laiko, kokioje temperatūroje jie buvo šildomi. Pavyzdžiui, nustatyta, kad trumpai šildant brokolius (tyrimo metu buvo šildoma vieną minutę) maistingos medžiagos nėra prarandamos. Nustatyta, kad garinimas ir mikrobangų naudojimas netgi gali padidinti flavonoidų kiekį.

Jie taip pat nustatė, kad brokolių šildymas per dideliame vandens kiekyje (tokiame, kokį būtumėte naudoję norėdami juos virti) taip pat gali sumažinti flavonoidų kiekį daržovėje.

Beltsvilio tyrimų centro mokslininkas Xianli Wu BBC pasakojo, kad nėra iki galo aišku, kaip mikrobangos gali padidinti flavonoidų kiekį brokoliuose. Maža to, kiekvienos daržovės „optimalaus kaitinimo“ temperatūra ir sąlygos gali skirtis dėl skirtingos tekstūros ir maistinių medžiagų sudėties.

Kitame tyrime mokslininkai palygino įvairių daržovių fenolių (junginių, susijusių su įvairiu teigiamu poveikiu sveikatai) turinį virtose, garintose ir šildytose mikrobangų krosnelėse daržovėse. Mikrobangų krosnelėse ir garuose fenolio sumažėjo moliūguose, žirniuose ir poruose, bet ne špinatuose, paprikose, brokoliuose ar šparaginėse pupelėse. Plastiko šildymas

Dažnai šildome maistą plastikinėse pakuotėse ar induose, tačiau mokslininkai perspėja dėl tokio elgesio keliamos grėsmės. Šildomos mikroplastiko dalelės gali atsiskirti ir susigerti į maistą.

„Kai kurios plastiko rūšys nėra skirtos šildyti mikrobangomis, nes turi savo sudėtyje polimerų, kurie paverčia jį minkštu ir lanksčiu. Tačiau jis lydosi prie žemesnės temperatūros ir gali pradėti atsiskyrimo procesą, jeigu mikrobangų krosnelės temperatūra viršija 100°C“, – aiškina Vašingtono universiteto maisto gamybos profesorius Jumingas Tangas.

2011-aisiais mokslininkai įsigijo 400 plastiko dėklų, skirtų maistui laikyti ir nustatė, kad dauguma jų išskiria chemikalus, kurie gali sutrikdyti hormonus.

Ftalatai yra vienas iš dažniausiai naudojamų plastifikatorių, pridedamas tam, kad plastikas taptų lankstesnis ir dažnai aptinkamas maisto išsinešimui pakuotėse, plastikinėje plėvelėje ir vandens buteliuose. Buvo nustatyta, kad jie sutrikdo hormonus ir žmogaus metabolinę sistemą. Vaikams ftalatai gali padidinti kraujospūdį ir atsparumą insulinui, o tai gali padidinti medžiagų apykaitos sutrikimų, tokių kaip diabetas ir hipertenzija, riziką. Poveikis taip pat buvo susietas su vaisingumo problemomis, astma ir dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromu.

Ftalatai taip pat gali sutrikdyti skydliaukės hormonų veiklą, sako Leonardo Trasande, Niujorko universiteto Medicinos mokyklos profesorius. Be kitų dalykų, šie hormonai yra nepaprastai svarbūs kūdikių smegenų vystymuisi nėštumo metu.

Ftalatai yra visur – net žaisluose ar losjonuose kūnui – ir vis dar neaišku, kiek žalos jie gali padaryti. Tačiau dauguma ekspertų sutinka, kad šildant ftalatų turintį plastiką didinama grėsmė.

L. Tsarande taip pat pažymėjo, kad net nėra svarbu, kaip dažnai žmogus mikrobangėje šildo maistą plastikiniuose induose. Anot mokslininko, anksčiau buvo manoma, kad hormonų veiklos sutrikdymas priklauso tiesiogiai nuo cheminio poveikio kiekio. Tačiau, anot jo, net ir menkas sutrikdymas pridaro daug žalos, todėl „nėra saugaus poveikio lygio“.

Mokslininkai taip pat perspėja, kad šildant maistą mikrobangų krosnelėje poveikis galimas ne tik nuo paties indo, tačiau ir nuo plastikinių mikrobangės dalių: kuomet šildomas maistas kondensuojasi ant paviršių ir vėliau šis kondensatas patenka atgal ant maisto.

Geriausi būdai sumažinti riziką yra naudoti kitas medžiagas, tokias kaip keramika. Jei naudojate plastikines dėžutes, venkite tų, kurios praranda savo formą, nes senos ir pažeistos talpyklos gali lengviau skleisti chemines medžiagas. Taip pat galite patikrinti talpos gamintojų paliekamą simbolį, dažnai gaminio dugne – jeigu ant jo yra skaičius 3 ar raides „V“ ir „PVC“, reiškia, jis turi ftalatų.

Mikrobangų radiacijos klausimas

Jeigu pergyvenate dėl mikrobangų krosnelės skleidžiamos radiacijos, tai jos yra visiškai saugios šiuo klausimu. Mikrobangų krosnelėse naudojama žemo dažnio elektromagnetinė spinduliuotė – tokia pati rūšis naudojama lemputėse ir radijo aparatuose. Kai dedate maistą į mikrobangų krosnelę, jis sugeria šias mikrobangas, todėl maisto molekulėse esančios vandens molekulės vibruoja ir sukelia trintį, kuri sušildo maistą.

Žmonės irgi gali sugerti elektromagnetines bangas. Tačiau mikrobangų krosnelės skleidžia palyginti žemo dažnio bangas ir yra mikrobangų krosnelės viduje. Net jei to taip nebūtų, šios bangos yra nekenksmingos, BBC cituojamas J. Tangas. Žinoma, šiluma mikrobangų krosnelėje nėra nekenksminga – todėl niekada neturėtumėte įdėti, tarkime, gyvo padaro į mikrobangų krosnelę.

„Mikrobangos yra dalis elektromagnetinių bangų, kurias kasdien patiriame. Kepant duoną, jus veikia elektromagnetinės bangos ir infraraudonųjų spindulių energija, gaunama iš orkaitės kaitinimo elementų. Net ir patys žmonės keičiasi radioaktyviosiomis bangomis tarpusavyje “, – tvirtina J. Tangas, pridūręs, kad „jei valgote augalus, išaugintus iš Saulės spindulių, neturėtumėte jaudintis dėl maisto iš mikrobangų krosnelės.“

Skirtingai nuo rentgeno spindulių, mikrobangos nenaudoja jonizuojančiosios spinduliuotės, tai reiškia, kad jos neturi pakankamai energijos atskirti elektronus nuo atomų.

„Norėdami sugadinti DNR, turite sulaužyti cheminius ryšius. Tai yra pagrindinis būdas, kaip radiacija žudo – jis ląsteles priverčia mutuoti ir sukelia vėžį “, – sako Timothy Jorgensenas, Džordžtauno universiteto medicinos centro radiacijos medicinos docentas.


tv3.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama