Lietuvoje sparčiai populiarėjant asmeninėms saulės elektrinėms, neapsieinama ir be klaidų ar kuriozų. Saulės energetikos plėtra užsiimantys specialistai pastebi, kad vartotojus dažniausiai sutrikdo pats pirmasis žingsnis – gebėjimas teisingai apskaičiuoti savo stogo plotą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Energetikos bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės energijos projektų vadovas Kostas Dryžas sako, kad didžiausia tikimybė suklysti yra dar planavimo etape, įvertinant stogo, ant kurio planuojama statyti saulės elektrinę, tinkamumą, bet tai paprastai ir lengviausiai ištaisoma.
„Jau daugiau nei 5 metus Lietuvoje intensyviai diegiamos saulės elektrinės, kurių gaminama elektra skirta namų ūkių poreikiams tenkinti. Ar visi norintys turėti nuosavą saulės jėgainę sugebės įsivertinti savo stogo galimybes ir suderinti jas su elektros energijos poreikiais – atviras klausimas. Jei nesate užmiršę matematikos pagrindų ir jūsų nuosavybės dokumentai yra tvarkingi, problemų neturėtų kilti. Bet iš patirties matome, jog dažniausiai klausimų iškyla jau bandant sudauginti kraštines ir įsivertinti vietą, kur norima turėti elektrinę“, – sako jis.
Ploto apskaičiavimo iššūkis
Didžioji dalis įsirenginėjančių saulės elektrines naudojasi valstybės parama, tačiau pildydami paraiškas dažnai kartoja tą pačią klaidą – neįsivertina namo stogo tinkamumo ir nemoka tiksliai apskaičiuoti jo ploto, kuris tinka saulės moduliams sumontuoti.
„Viena iš dažniausiai daromų klaidų pildant paraišką paramai yra nurodoma didesnė saulės elektrinės galia, nei realiai gali tilpti ant stogo, taip rezervuojama dalis paramos, kurios kitiems gali neužtekti. Taip pat dažnai nutinka, kad namų ūkiai paramos paraiškoje nurodo mažesnę saulės elektrinės galią nei yra reikiama pagal kliento elektros energijos metinius suvartojimus ir tokiu atveju susiduriama su situacija, kai parama suteikiama mažesnei saulės elektrinei, kuri nepatenkina realių paraiškos teikėjo elektros energijos poreikių. Kad visas paramos potencialas būtų panaudotas optimaliai, prieš teikiant paraišką svarbu įsivertinti namo stogo tinkamumą ir kuo tiksliau apskaičiuoti jo plotą. Be to, taip minimizuojama klaidų tikimybė, o tai taip pat svarbu, nes klaidos atveju paraišką paramai koreguoti galima tik vieną kartą“, – sako K. Dryžas.
Nors atrodytų, kad stogo plotą apskaičiuoti nėra sunku, tačiau situaciją komplikuoja, jei ant jo yra papildomų elementų, pavyzdžiui, stoglangiai, kaminai, ventiliacijos angos. Taip pat pasitaiko situacijų, kai nuosavybės teise priklauso ne visas, o dalis stogo – tai irgi reikia įvertinti, todėl apskaičiuojant plotą, tinkantį saulės elektrinei, būtų geriausia konsultuotis su ekspertais.
Kam priklauso stogas?
Net jei vieta saulės elektrinei yra ideali, jos įrengimo darbus gali sustabdyti netinkamai užpildyti dokumentai. Paraišką turi pildyti asmuo, kuris nurodytas kaip objekto savininkas Registrų centre ir kurio vardu yra pasirašyta sutartis su elektros skirstymo operatoriumi – ESO. Pavyzdžiui, jei abu sutuoktiniai yra turto bendrasavininkiai, paraišką paramai gauti turi pildyti tas, kurio vardu yra sudaryta sutartis su ESO.
Pasitaiko, kad asmenys negauna paramos, nors jų pateiktos paraiškos buvo priimtos.
„Esame susidūrę su atveju, kai žmogus negalėjo įrodyti pastato nuosavybės teisės, nes statytojas nebuvo jam perdavęs nuosavybės teisių. Taip pat aktuali problema, kai objektas yra gyvenamosios paskirties, bet Registrų centre jo paskirtis užregistruota kaip komercinė arba poilsio“, – vardija K. Dryžas.
Lietuvoje susidomėjimas saulės elektrinėmis auga. Energetikos ministerijos duomenimis, šiemet sausį paskelbus kvietimą dėl paramos įsirengiant elektrines buvo gauta beveik dvigubai daugiau paraiškų nei pernai – apie 7 tūkst. Pagal galiojančią tvarką parama gali būti skiriama nedidelėms, iki 10 kW siekiančioms saulės elektrinėms. Paramos dydis priklauso nuo to, kokio galingumo elektrinę ketinama įrengti, ir sudaro maždaug trečdalį visų elektrinės įrengimo kaštų.
Šiemet trečią kvietimą kreiptis dėl paramos saulės elektrinių įsirengimui ant savo stogo Aplinkos projektų valdymo agentūra skelbs spalio 1 d.