Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 2 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 1 d. 15:40
Atrasta netikėta ličio baterijų išsikrovimo priežastis – tarp išradėjų ir KTU mokslininkas
Gruodžio 1 d. 11:28
Pirmasis socialinių tinklų draudimas vaikams Australijoje: efektyvi priemonė ar vyresniosios kartos klaida?
Lapkričio 30 d. 15:24
Atliekose baterijų daugėja, o aiškumo, kaip ir kas jas turi tvarkyti – ne
Lapkričio 30 d. 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
Lapkričio 29 d. 17:47
KTU mokslininkai sukūrė dirbtinio intelekto įrankį depresijos diagnostikai
Lapkričio 29 d. 14:22
Išmanieji telefonai: kaip išsirinkti telefoną, turintį kokybišką ekraną?
Lapkričio 29 d. 11:19
Pajėgiausio prabangaus elektrinio visureigio belaukiant: „Range Rover Electric“ prototipai testuojami ypač karštame ore
Lapkričio 29 d. 08:27
Dirbtinis intelektas kūryboje: partneris ar konkurentas?
Lapkričio 28 d. 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
Lapkričio 28 d. 17:23
Autorių teisių pokyčiai: kas turėtų gauti atlygį už dirbtinio intelekto sugeneruotą paveikslėlį? (1)
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Mokslininkas apie lazerius: jeigu juos išjungtume, grįžtume į 19 amžių

Publikuota: 2020-05-27 12:51
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Patricija Kilminavičienė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Vargu, ar susimąstome, kiek daug dalykų šiandien neturėtume, jeigu 1960-aisiais JAV fizikas Theodoras Maimanas nebūtų sukūręs pirmojo pasaulyje lazerio. Apie tai, kaip lazerių technologijos pakeitė kasdienį gyvenimą ir kaip lietuviai tapo vienais geriausių šioje srityje, papasakojo FTMC Lazerinių technologijų skyriaus vadovas Gediminas Raičiukaitis.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vargu, ar susimąstome, kiek daug dalykų šiandien neturėtume, jeigu 1960-aisiais JAV fizikas Theodoras Maimanas nebūtų sukūręs pirmojo pasaulyje lazerio. Apie tai, kaip lazerių technologijos pakeitė kasdienį gyvenimą ir kaip lietuviai tapo vienais geriausių šioje srityje, LRT.lt papasakojo Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Lazerinių technologijų skyriaus vadovas Gediminas Raičiukaitis.

Mokslininkas apie lazerius: jeigu juos išjungtume, grįžtume į 19 amžių
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Daugybė panaudojimo galimybių

Kaip paprastai paaiškino G. Raičiukaitis, lazerio šviesa yra labai kryptinga, iš pažiūros atrodo tik kaip šviečiantis siūlas, tačiau turi daug galios.

„Jeigu mes visą šviesą, visą energiją sufokusuosime į bangos ilgį, į kelis mikronus, gausime labai didelį energijos tankį, kuris gali bet ką padaryt. Lazeriai yra visokiausi, Lietuva pasižymi ultratrumpų impulsų lazeriais – tai reiškia, kad šviesos impulsai yra pikosekundžių ar femtosekundžių trukmės. Sunku net įsivaizduoti, tai 12-15 nulių po kablelio. Tą mažytę energiją ne tik galime sufokusuoti erdvėje, bet ir laike. Vatas, kurį mes turime, pavirsta milžiniška energija, su kuria galima bet ką padaryt“, – aiškino G. Raičiukaitis.

FTMC laboratorijose daugiausia dirbama su medžiagų mikroapdirbimu, tačiau lazeriai turi itin daug panaudojimo galimybių. Buitiškai kalbant, lazeriu galima perpjauti kone bet kokias medžiagas, gręžti skyles, suvirinti metalą ir pan. Medžiagų apdirbimas lazeriu atliekamas beveik nuo tada, kai lazeriai tik pradėti naudoti ir gaminti – vadinasi, jau 60 metų. Tačiau jeigu žvelgtume globaliau, suprastume, kad šiandien daugybės dalykų savo gyvenime neturėtume, jeigu nebūtų sukurti lazeriai.

Šiandien lazeriai yra naudojami bene visur. Pasak G. Raičiukaičio, gerą internetą, kokybišką televiziją ir puikų ryšį turime tik todėl, kad yra lazeriai, siunčiantys signalą. Dabar jau yra sunku sugalvoti sritį, kurioje lazeriai nebūtų naudojami. Pradedant karine pramone, medicinos ir laboratorine įranga, šviesolaidiniu ryšiu, baigiant įrankiais, kurių jau beveik nebenaudojame, bet kurie taip pat sukurti pasitelkiant lazerius, pavyzdžiui, CD diskai.

„Lazerių technologijos dabar yra labai plačiai taikomos. Dabar be jų jau tikrai neįsivaizduojama automobilių pramonė, Lietuvoje gaminami ultratrumpų impulsų lazeriai pakankamai daug naudojami elektronikoje, aišku, ne Lietuvoje, nes mes tos pramonės nelabai ir turime. Bet paimkime skystųjų kristalų ekranų, OLED, telefonų ekranų gamybą – daugybės procesų dabar būtų praktiškai neįmanoma padaryti, jeigu nebūtų lazerių. Jeigu mes tai išjungtume, tai būtų ne karantinas – grįžtume turbūt į 19 amžių“, – LRT.lt kalbėjo G. Raičiukaitis.

Labiausiai žavi medžiagų apdirbimo galimybės

Pašnekovas pripažino, kad jį patį labiausiai žavi tai, kaip lazerius galima pritaikyti medžiagų apdirbimo procesuose. Anot jo, šioje srityje yra daugiausia galimybių, nes galima dirbti su tuo, kas dar nėra žinoma, ir atrasti dalykus, kurių anksčiau niekas nėra matęs.

„Paimi nežinomą arba naują medžiagą, bandai lazerio spinduliu manipuliuoti ir gauni atsaką. Kažką sukuri ir galvoji, ar tai gali būti kam nors naudinga. Tai gali būti kažkokia nanostruktūra, paviršius, kurio niekas anksčiau nematė. Mes esame technologijos, kurią kažkas gali pritaikyti, kūrėjai“, – tvirtino G. Raičiukaitis.

Mokslininkas įvardijo, kad jam įdomu yra tai, kaip panaudoti laboratorijose turimus lazerius tam, kad būtų sukurti komponentai, leidžiantys dar greičiau valdyti optinėmis skaidulomis sklindančius signalus.

„Pats lazeris kuria kitoms optinėms ir lazerinėms technologijoms produktus, kurie galėtų būti naudojami kaip kasdienio naudojimo prekės arba daiktai, be kurių neįsivaizduojame dabartinio gyvenimo“, – tvirtino pašnekovas.

Kaip Lietuva išgarsėjo lazerių srityje

Kaip pasakojo G. Raičiukaitis, kadaise pora studentų profesoriaus Povilo Bražiūno buvo pasiųsti į Maskvą mokytis pas Nikolajų Basovą ir Aleksanderį Prokorovą – du iš trijų mokslininkų, gavusius Nobelio premiją už lazerio atradimą.

„Taip prasidėjo fundamentalus supratimas, kaip veikia lazeriai. Kita dalis mokslininkų, kuri liko mokytis pas profesorių Bražiūną, tačiau tyrė puslaidininkius, patys pasidarė lazerius. Aišku, detalės atėjo iš Maskvos. Tai buvo 1964-ieji, ketveri metai po to, kai lazeris buvo atrastas, o Lietuvoje jis jau buvo sukurtas“, – pasakojo mokslininkas.

Anot jo, tos dvi grupės studentų sėkmingai susidėliojo darbus, vieni kitiems padėjo tarpusavyje konkuruodami. Vienos technologijos Lietuvoje lengviau prigijo, kitos sunkiau. G. Raičiukaičio manymu, tai daug priklausė ir nuo pačių mokslininkų entuziazmo. Anot jo, daug prisidėjo ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, dėl to netrūko pinigų tyrimams. O ir pati mokslininkų bendruomenė labai glaudžiai bendradarbiavo tarpusavyje.

Vis dėlto, jis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje yra labai mažai įmonių, kurioms reikėtų lietuviškų lazerių. Didžiausia dalis lietuvių mokslininkų sukurtų lazerių keliauja į užsienį, o Lietuvoje parduodami lazeriai yra skirti tik savo infrastruktūrai atnaujinti.

„Lietuvos lazerių verslas prasidėjo nuo to, kad lietuvių sukurti prietaisai buvo pradėti pardavinėti Japonijai. Tik po to atsirado Europa, JAV, Kinija ir t. t.“, – teigė G. Raičiukaitis.

Pasak mokslininko, didžiausias lietuvių pasiekimas lazerių srityje yra sukurtas principas, kaip sustiprinti lazerių impulsus, kad jie būtų labai galingi – sukurtas parametrinis optinių impulsų stiprinimas. „Tai metodas, kuris naudojamas praktiškai visuose labai galinguose lazeriuose“, – įvardijo pašnekovas.

Tačiau tuo metu mokslininkai neužpatentavo savo atradimo, o paprasčiausiai parašė straipsnį ir publikavo jį laikraštyje. Kaip teigė G. Raičiukaitis, tai, kas buvo sukuriama tarybiniais laikais, dažnai buvo užmirštama ir tik po kurio laiko primenama apie technologijas, kurios jau sukurtos.

„Dėl ko Lietuvos lazerininkai garsūs. Jeigu kažkas parodė, kad iš principo tai veikia, lietuviai gali padaryti daiktą, kuris realiai veikia. Lietuvius lazeristus dėl to ir gerbia“, – tvirtino G. Raičiukaitis.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama