Elektronika.lt
 2025 m. sausio 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 28 d. 18:20
DI agentai: kas tai ir ką reikėtų žinoti, prieš pradedant juos naudoti?
Sausio 28 d. 14:01
Automobilio akumuliatoriaus priežiūra – nuo paprastų patarimų iki naujovių rinkoje
Sausio 28 d. 10:14
Geoterminio šildymo sistemų priežiūra: kiek tai sudėtinga?
Sausio 27 d. 20:33
„MHEV plus": nauja hibridinių „Audi“ modelių karta
Sausio 27 d. 17:44
Kada laikas keisti „Mac“ kompiuterį?
Sausio 27 d. 14:01
Vyriausybės susiduria su beprecedentėmis kibergrėsmėmis: didžiausia apsauga tampa DI (1)
Sausio 27 d. 11:46
Daugiafunkciai jutikliai medicinoje – ligas diagnozuoti taps lengviau?
Sausio 27 d. 08:29
Sužinokite, kaip išmaniajame telefone lengvai ir greitai užblokuoti erzinančias reklamas
Sausio 26 d. 17:40
Kartu su VDU studentais studijas pradės ir 200 moksleivių iš visos Lietuvos
Sausio 26 d. 11:18
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Prieš 15 metų Lietuvos mokslininkų idėja prekybos centrų nesužavėjo: šiandien tai itin populiaru

Publikuota: 2020-02-10 20:07
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Vytautė Merkytė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Kai kurie šiandien naudojami išmanūs sprendimai prieš 15 ar daugiau metų atrodė futuristiškai ir atbaidydavo potencialius klientus. Būtent taip nutiko su Kauno technologijų universiteto mokslininkų sugalvotu išmaniu šaldytuvu.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kai kurie šiandien naudojami išmanūs sprendimai prieš 15 ar daugiau metų atrodė futuristiškai ir atbaidydavo potencialius klientus. Būtent taip nutiko su Kauno technologijų universiteto (KTU) mokslininkų sugalvotu išmaniu šaldytuvu. Mokslininkų sukurtas šaldytuvas veikė it kompiuteris: per jį buvo galimybė neatsidarius šaldytuvo patikrinti, ar nesugedo produktai, užsisakyti maisto produktų neišėjus iš namų, ar net pažiūrėti – kas jums skambina į duris. Ir nors prekybos centrai tokio sprendimo išsigando, šiandien ne vienas iš jų teikia panašią produktų pristatymo paslaugą.

Prieš 15 metų Lietuvos mokslininkų idėja prekybos centrų nesužavėjo: šiandien tai itin populiaru
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Šiandien jau nieko nebestebina, kad prie bet kokio įrenginio pavadinimo galime pridėti žodį „išmanusis“: išmanusis siurblys, išmanusis dantų šepetėlis, išmanusis alkotesteris, išmanusis šaldytuvas. Tokie daiktai egzistuoja, renka informaciją ir mums palengvina gyvenimą. Tačiau prieš daugiau nei dešimtmetį, tokie pavadinimai tikrai būtų privertę nusijuokti: na ir kuo gi tas siurblys ar šaldytuvas toks išmanus? Apie lietuvių sukurtą išmanų šaldytuvą ir apskritai apie išmanų daiktų internetą (angl. Internet of Things) Delfi papasakojo (KTU) Realaus laiko kompiuterių sistemų centro direktorius, Informatikos fakulteto (IF) profesorius Egidijus Kazanavičius.

Būtų pasitarnavę Alytaus gaisro metu

Kaip pasakoja profesorius, kad apie pirmuosius išmanius daiktų interneto įrenginius jis su komanda pradėjo galvoti prieš maždaug 20 metų, kai net nebuvo daiktų interneto koncepto. Jis neslepia, kad idėja buvo futuristinė. „Norėjome kurti išmanų namų kompiuterį, pirmieji namų kompiuteriai buvo baisūs, jie kainavo tiek, kiek namas Žaliakalnyje, Kaune“, – sako E. Kazanavičius.

Ir nors prieš 20 metų išmanūs sprendimai kainavo labai daug, „Statista“ duomenimis, prognozuojama, kad 2025 metais daiktų interneto tinklas apims net 75,44 milijardus išmanių prietaisų.

O kas apskritai yra daiktų internetas? E. Kazanavičius sako, kad šiandien mes visi puikiai žinome, kas yra internetas. „Turime fiksuotą internetą ir mobilaus ryšio internetą. Šiandien kompiuteris nelabai skiriasi nuo mobilaus telefono ar televizoriaus. Nes ir televizorius turi viduje kompiuterį, o mobilusis telefonas yra kompiuteris, turintis mikrofoną ir garsiakalbį, per kurį mes šnekame.

Globaliame internete mes turime masę informacijos ir paslaugų. Šalia globalaus interneto egzistuoja tai, ką mes vadiname paslaugų internetu. Dažniausiai mūsų vartotojai nenori žinoti apie technologijas ir nelabai ką apie jas žino. Technologijas jie žino tik kažkokiais pseudoniminiais vardais: 4G, 5G. Tai nieko nesako žmogui. Tačiau žmogus naudojasi paslauga: jis nori kalbėti, paskambinti, parašyti elektroninį laišką. Tai paslauga, kurią gauna vartotojas iš interneto. Taigi šalia globalaus interneto yra paslaugų internetas ir mes gauname įvairias išmanias paslaugas“, – aiškina profesorius.

Ir, jei seniau naudojome laidines jungtis (HDMI, USB), kad sujungtume daiktus, po kiek laiko atsirado visai kitoks internetas, kuris leidžia tarpusavyje sujungti įvairius daiktus, iš jų renka informaciją ir ją siunčia į globalų ir paslaugų internetą. Tai, sako profesorius, ir yra daiktų internetas. „Tai visiškai kitokie duomenų perdavimo būdai, protokolai. Pradėjus vystytis šiai daiktų interneto technologijai, išmanūs daiktai susidūrė su iššūkiu.

Temperatūros jutikliai, drėgmės jutikliai, oro užterštumo jutikliai, radiacijos jutikliai – tai jutikliai, kurie renka informaciją ir pagal tą informaciją mes galime vykdyti vienokias ar kitokias paslaugas. Pavyzdžiui, energijos apskaitos ir taip toliau“, – pasakoja pašnekovas.

Pagrindinis šių daiktų iššūkis yra faktas, kad dauguma jų – bevieliai. Jiems, sako profesorius, reikia energijos šaltinio.

„Mobilus telefonas irgi yra daiktas ir mes jį kas 3 dienas įkrauname. Jį galime nešiotis, bet karts nuo karto turime parnešti ir įkrauti.

Čia atsiranda iššūkis: kokia turi būti duomenų perdavimo protokolai, ryšio technologijos, kad tas išmanus daiktas, jutiklis galėtų išgyventi ilgai ir apdorotų informaciją? Būtent todėl atsirado daiktų interneto protokolai ir pats daiktų internetas“, – pasakoja E. Kazanavičius. Jis priduria, kad išmanieji įrenginiai darosi labai taupūs – vieno akumuliatoriaus įkrovimo kai kuriems įrenginiams užtenka net 6 metams.

Anot E. Kazanavičiaus, tokie išmanūs jutikliai puikiai galėjo pasitarnauti kaip prevencinė priemonė Alytaus gaisrui: jei aplink rizikingus objektus būtų išdėstyti atitinkami jutikliai, jie būtų aptikę gaisrą.

Šaldytuvas, kurio išsigando

Pasiteiravus, kaip gimė išmanaus šaldytuvo idėja, E. Kazanavičius sako, kad tai buvo futuristinis sumąstymas. „Pareiname iš darbų, negi dar yra noro sėsti prie kompiuterio? Nesinori juk nei į mobilų telefoną žiūrėti. Bet vakare daug laiko praleidžiame virtuvėje. Tai mintis buvo, kad išmanūs daiktai turėtų būti virtuvėje. O ko virtuvei reikia? Kilo mintis tą išmanų namų kompiuterį įmontuoti į šaldytuvą, kad galėtume matyti viską, kas yra šaldytuve. Galėtume kompiuterio užklausti, kokių produktų yra, kada baigiasi jų galiojimo laikas, galėtume matyti receptus. Jei namuose būtų išmani šildymo sistema, tai palietęs šaldytuvo ekraną galėtum ją kontroliuoti. Kažkas į duris paskambino? Sėdžiu virtuvėje ir šaldytuvo ekrane matau kameros vaizdą, galiu paspaudęs mygtuką atidaryti vartus ar duris, kad žmogus įeitų. Buvo tokia idėja“, – pasakoja pašnekovas.

O viena iš šaldytuvo funkcijų šiandien būtų tikrai populiari: E. Kazanavičius su komanda buvo sugalvojęs galimybę per šaldytuvą užsisakyti produktų iš prekybos centrų.

„Mes su „Snaigės“ įmonė pradėjome tą idėją vystyti. Į „Snaigės“ šaldytuvą nusprendėme įdėti kompiuterį, kuris sujungtų daiktus su internetu. Tada dar nebuvo daiktų interneto technologijos. Buvo galima matyti, koks oras lauke, kokių yra patiekalų receptų. Galima ir vyrui parašyti receptą, kaip išsikepti kiaušinienę. Tada dar nebuvo socialinių tinklų, bet šaldytuvas turėjo funkciją bendrauti su kitais šaldytuvais

Buvo idėja, kad ir produktus būtų galima pirkti. Siūlėme tokią paslaugą vienam prekybos centrui. Dabar tas prekybos centras turi paslaugą „Barbora“, o mes jiems tą paslaugą pasiūlėme prieš 14 metų: atvežti užsakytus produktus į namus“, – sako profesorius ir priduria, kad tąkart tokia idėja pardavėjams atrodė nepatraukli.

Ir nors šis šaldytuvas neatsidūrė kiekvieno iš mūsų namuose, vienas iš mokslininkų apie jį apsigynė daktaro disertaciją. „Šaldytuvas liko pas mus laboratorijoje – užbaigėme projektą ir daugiau nebevystėme.

Vėliau pas mus atvyko viena Lietuvos kompanija, kuri gamina paštomatus. Jie matė mūsų šaldytuvą ir pasiūlėme padaryti maistomatą: prie prekybos centro stovėtų maistomatas ir ten būtų sudėti maisto produktai, kuriuos tu nusiperki. Tas maistomatas buvo padarytas ir eksponuojamas pasaulinėje parodoje. Bet prekybos centrai idėja nesusižavėjo“, – sako E. Kazanavičius.

Šaldytuvas ne vienerius metus stovėjo užmirštas, kol viena įmonė neišreiškė susidomėjimo. E. Kazanavičus sako, kad to paties šaldytuvo pagrindu mokslininkai sukūrė biotechnologijų įmonei „Thermo Fisher“ šaldytuvą itin jautriems temperatūrai produktams. Šaldytuvai veikia kaip pardavimo kioskai, kurių pasaulyje – apie 10 tūkstančių, o įdiegti sensoriai suteikia informaciją gamyklai, kokie produktai baigiasi, kiek produktų reikia pagaminti, kiek, ko ir kur reikia nuvežti.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama