„Rockwell B-1 Lancer“ – vienas iš trijų JAV strateginių bombonešių tipų. B-1B buvo gaminami 1983-1988 metais, tačiau iki šiol šie sunkieji viršgarsiniai bombonešiai yra nepaprastai svarbūs. Dabar planuojama, kad jų galutinai bus atsisakyta tik 2036 metais, tačiau kaip šie lėktuvai skraidys iki tol? Dėl B-1B amžiaus jau įvedami apribojimai.
B-1B sparčiai sensta © commons.wikimedia.org
„Rockwell B-1B Lancer“ pirmam skrydžiui pakilo dar 1974 metais. B-1A variantų pagaminti tik 4, o štai B-1B – net 100. Šie lėktuvai turi daug įdomių savybių. Jų sparnų ilgis (dažnai vadinamas sparnų moju) siekia 24-42 metrus. Kodėl nenurodoma konkreti reikšmė? Nes B-1B turi kintamo strėliškumo sparnus – jie gali būti pasukti atgal, taip pagerinant lėktuvo aerodinamines savybes skrendant didesniu greičiu. 12 km aukštyje B-1B gali pasiekti 1 335 km/val. greitį, tačiau be problemų pakyla ir į 18 km aukštį.
B-1B, nors iš pirmo žvilgsnio taip ir neatrodo, iš tikrųjų pasižymi STEALTH savybėmis – jį sunku pastebėti radarais. Tiesa, ne taip sunku kaip B-2 ar modernių naikintuvų atveju – B-1B turi keletą stačių paviršių, o ir varikliai nėra niekur paslėpti. Tačiau šis sunkusis bombonešis buvo sukurtas radarų vengti ir kitais būdais – jis gali skristi labai greitai ir labai žemai. Tiksliau, galėjo.
B-1B kadaise buvo sukurtas net ir branduolinėms raketoms leisti, tačiau vėliau buvo konvertuotas į paprastą sunkųjį bombonešį – branduolinio smūgio funkcijų jis nebeturi. Tačiau „Lancer“ vis tiek yra labai naudingas ginklas, galintis iš nedidelio aukščio labai tiksliai atakuoti įvairius taikinius. Skrisdamas žemai jis išvengia daugelio radarų, o didžiulis greitis leidžia išvengti priešlėktuvinių ginklų. Tačiau dėdė laikas nebuvo maloningas pašėlusio B-1B konstrukcijai.
B-1B su visiškai ištiestais sparnais © commons.wikimedia.org
JAV Karinės oro pajėgos nerimauja, kad skraidydamas žemai ir greitai B-1B per daugybę metų stipriai apkrovė savo konstrukciją. Tolimesni žemi skrydžiai gali jai dar labiau pakenkti, o remontuoti B-1B tiesiog neapsimoka, nes nuo kito dešimtmečio vidurio jį po truputį keis „Northrop Grumman B-21 Raider“. Galutinai B-1B turėtų išeiti užtarnauto poilsio tik 2036 metais. Taigi, dabar esame tame tarpiniame laikotarpyje, kai bombonešis vis dar yra labai reikalingas, tačiau artėja prie savo tarnybos pabaigos, todėl perdėtai jį alinti tiesiog nebeapsimoka.
Skrisdamas žemai lėktuvas turi brautis pro tankesnį orą, todėl patiria didesnes apkrovas. Prie to pridėkite manevrus ir didžiulę variklių kuriamą jėgą ir suprasite, kad ilgą laiką net ir tvirčiausias lėktuvas negali dirbti tokiomis sąlygomis. Taigi, Karinės oro pajėgos apribos greitus „Rockwell B-1B Lancer“ skrydžius mažame aukštyje.
JAV Karinės oro pajėgos šiuo metu turi 60 B-1B sunkiųjų strateginių bombonešių. Tokiam lėktuvui reikalinga 4 žmonių įgula. B-1B gali būti ginkluotas 7 tonomis valdomų GBU-54 bombų, bet gali nešti ir LRASM ar JASSM raketas.