Pasaulyje, kur išmanieji telefonai, laikrodžiai, planšetės ir kiti įrenginiai nuolat prašosi į pasimatymą su rozete, išskirtinis vaidmuo tenka jų įkrovikliams. Ir nors juos naudojame kone kasdien, apie įkroviklius bei jų naudojimą sklando įvairiausi mitai – atėjo metas juos patikrinti.
„Mitams apie telefonų ir kitų įrenginių įkroviklius įtakos turi blogos žmonių patirtys, pavieniai incidentai, o kartais – paprasčiausias tingėjimas pasidomėti. Visgi, kaip ir daugeliu kitų atvejų, čia galioja teiginys, kad ne viskas, ką žmonės kalba ar kas parašyta internete, yra tiesa“, – sako „Telia“ įrangos vadovas Aurelijus Vaičiulionis.
„Telia“ komanda išrinko keturis gajus mitus apie įkroviklius, kuriuos apžvelgia ir komentuoja A. Vaičiulionis.
1. Belaidis įkrovimas kenksmingas sveikatai
Netiesa. „Mobilusis telefonas nėra mikrobangų krosnelė, o belaidis įkroviklis nėra indukcinė kaitlentė, nors abiem atvejais, labai norint, tam tikrų panašumų galima įžvelgti. Belaidžiai įkrovikliai sukuria silpną magnetinį lauką, kuris niekaip negali pakenkti žmogui, o vienintelis šių įrenginių „šalutinis produktas“ yra perteklinė šiluma“, – sako A. Vaičiulionis.
Kaip tai veikia? Įkroviklyje esanti relė sukuria kintantį magnetinį lauką, kuris greta esančiose imtuvo apvijose indukuoja elektros srovę, taigi įrenginio baterija įkraunama per atstumą, t.y. be tiesioginio kontakto. Visgi šiuo metu belaidžiai įkrovikliai veikia tik poros centimetrų atstumu, todėl įkraunamus įrenginius reikia laikyti ant specialaus paviršiaus. Ateityje šį atstumą tikimasi padidinti iki kelių metrų, bet norint tai padaryti pirmiausia reikia išspręsti efektyvumo klausimą – jau dabartiniai belaidžiai įkrovikliai sunaudoja 20-40 proc. daugiau energijos nei perduoda įkraunamiems įrenginiams.
2. Visi laidai vienodi
Netiesa. Pigūs, nežinomų kompanijų laidai – tarsi loterija: vienas gali veikti puikiai ir laikyti ilgus metus, kitas ne tik nepalaikys greitojo įkrovimo, bet dar ir sulūš po dešimto naudojimo. Norint būti tikriems, kad konkretus laidas bus kokybiškas, jį patariama rinktis iš patikimo pardavėjo.
„Laidai dažnai nusidėvi dėl netinkamo jų naudojimo, pavyzdžiui, jie nuo telefono atjungiami laikant ne jungtį, o patį laidą. Tinkamai naudojamų laidų įprastai keisti nereikia – greičiau nusidėvi ar poreikių nebetenkina pats telefonas. Beje, jei laidą saugantis plastikinis apvalkas įplyšo, nelaukite, kol jis galutinai nutrūks – apvyniokite elektros izoliacija ar apsaugokite termokembriku, nuo šilumos susitraukiančiu izoliaciniu vamzdeliu. Jei laido gijos nepažeistos, jis veiks dar ilgai“, – sako A. Vaičiulionis.
3. Įkrovimo greitį lemia įkroviklis
Ir taip, ir ne – tai, kokiu greičiu įkraunama telefono baterija, priklauso nuo telefone ir įkroviklyje įdiegtų technologijų tandemo. Jei įkroviklis palaiko greitąjį krovimą, o telefonas nepalaiko, baterija krausis lėtai. Net jei tiek telefonas, tiek įkroviklis palaiko greitąjį krovimą, bet jų standartai skiriasi, baterija bus įkraunama lėtai. Taigi, kaip ir laidų atveju, geriausia naudoti prie telefono pridedamą įkroviklį. Juk ne kas kitas, o pats gamintojas geriausiai žino, kaip saugiai ir greitai įkrauti konkretų jo įrenginį.
„Dar vienas dažnai žmonėms kylantis klausimas – ar saugu vieno gamintojo įrenginį įkrauti kito gerai žinomo gamintojo įkrovikliu. Pavyzdžiui, „Samsung“ telefonui naudoti „Huawei“ įkroviklį ar atvirkščiai. Atsakymas būtų toks: žalos jūsų telefonui kito gamintojo įkroviklis neturėtų padaryti, bet jų palaikomi įkrovimo standartai skirsis, taigi baterija bus įkraunama gerokai lėčiau“, – teigia „Telia“ ekspertas.
4. Telefonu įkrovimo metu geriau nesinaudoti
Iš dalies tiesa. Jei įkraunant telefoną atsiliepsite į skambutį, skaitysite naujienas ar patikrinsite orų prognozę, nieko blogo nenutiks. Visgi įkrovimo metu naudoti daug energijos reikalaujančias programėles, tokias kaip žaidimai ar vaizdo įrašų peržiūra, nepatartina.
„Jei telefonas įkrovimo metu suvartoja panašiai arba daugiau energijos, nei gauna, tai kenkia baterijai, kadangi joje vyksta įkrovimo-iškrovimo „mini ciklai“. Be to, vienu metu įkraunant ir naudojant telefoną jis smarkiau įkaista, tai taip pat žalinga baterijai. Taigi geriausia telefoną ramiai palikti krautis, o jei būtinai norite pažaisti – geriau jau nepilnai įkraukite bateriją, pavyzdžiui, iki 80 procentų, ir žaiskite atjungę telefoną nuo įkroviklio“, – pataria A. Vaičiulionis.