Elektronika.lt
 2025 m. sausio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
Sausio 7 d. 08:48
Priklausomi nuo kompiuterinių žaidimų vaikai – alfa kartos realybė
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Ateities energetika: pusė elektros energijos – iš Saulės

Publikuota: 2019-05-02 08:33
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Augantys energijos poreikiai – viena aktualiausių šių laikų problemų. Kiek atpigus naftai ir žinant, kad po žeme glūdi dar du trečdaliai iškastinio kuro, galima pagalvoti, jog galbūt ši problema ne tokia ir opi. Tačiau pigesnė nafta tik skatina jos naudojimą ir lėtina kitų energijos šaltinių plėtrą. Branduoliniam kurui tinkamų sunkiųjų elementų ištekliai riboti, termobranduolinės sintezės panaudojimo energetikai perspektyvos kol kas labai miglotos, todėl vienintelis patikimas energijos šaltinis yra Saulė.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Augantys energijos poreikiai – viena aktualiausių šių laikų problemų. Kiek atpigus naftai ir žinant, kad po žeme glūdi dar du trečdaliai iškastinio kuro, galima pagalvoti, jog galbūt ši problema ne tokia ir opi. Tačiau pigesnė nafta tik skatina jos naudojimą ir lėtina kitų energijos šaltinių plėtrą.

Ateities energetika: pusė elektros energijos – iš Saulės

„Negalime sunaudoti viso iškastinio kuro. Jei visą po žeme esančią anglį paverstume anglies dvideginiu, jo kiekis atmosferoje sukeltų katastrofišką visuotinį atšilimą. Sunku įvertinti jo pasekmes, Žemė gali tapti nebetinkama gyventi“, – įspėja Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkas, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys prof. Vidmantas Gulbinas.

Branduoliniam kurui tinkamų sunkiųjų elementų ištekliai riboti, termobranduolinės sintezės panaudojimo energetikai perspektyvos kol kas labai miglotos, todėl vienintelis patikimas energijos šaltinis yra Saulė. Šios energijos ištekliai, galima sakyti, neriboti, tik sunku juos paversti elektra ar kita energijos rūšimi. Dalį Saulės energijos gamta verčia vėjo ar hidroenergija, kita dalis kuria biomasę. Šios energijos rūšys sėkmingai naudojamos, tačiau jų plėtros galimybės taip pat ribotos.

Efektyviausias būdas panaudoti Saulės energiją – ją tiesiogiai versti elektros energija. 2017 m. pasaulyje 16,4 proc. elektros buvo pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių, iš jų tik 1,9 proc. – iš Saulės energijos, tačiau ši dalis sparčiai auga. Prognozuojama, kad apie 2050-uosius saulės elektrinės pasaulyje gamins maždaug pusę ar net didesnę elektros energijos dalį.

„Elektros gamyba iš Saulės energijos priklauso nuo daugelio aplinkybių – ekonominių, technologinių, politinių, tačiau tokią apimtį įmanoma pasiekti. Siekiant šio tikslo pirmiausia reikia patobulinti saulės elementus – padidinti jų našumą ir stabilumą, sukurti naujų saulės elementų rūšių, išvystyti pigias ir patikimas gamybos technologijas. Tikimasi, kad masinė tokių elementų gamyba leistų sumažinti saulės elektros kainą iki 5–7 euro centų už kWh ir saulės elektros gamyba taptų itin ekonomiškai naudinga“, – sako prof. V. Gulbinas.

Šiuo metu dažniausiai naudojami silicio saulės elementai. Per 40 metų jų gaminamos elektros energijos kaina nukrito daugiau kaip 100 kartų ir dabar saulėtose vietovėse jos gamyba kainuoja apie 10 euro centų už kWh, t. y. pigiau nei deginat dujas. Tačiau dėl sudėtingos ir energijai imlios silicio elementų gamybos, didelių surinkimo ir instaliavimo kaštų nesitikima, kad jais pagamintos elektros kaina toliau ženkliai mažės.

Kuriant naujus, pigius ir efektyvius saulės elementus didelės viltys dedamos į iš tirpalų formuojamus organinius ir perovskitinius saulės elementus. Prof. V. Gulbinas kartu su kolegomis dr. Andriumi Devižiu ir dr. Mariumi Franckevičiumi tiria šių saulės elementų medžiagas, jose vykstančius procesus, kad pagerintų elementų savybes.

„Organiniai, perovskitiniai saulės elementai gali būti lankstūs, pusiau skaidrūs ar spalvoti. Jie gali būti gaminami nepertraukiamai rulonais – kaip polietileno plėvelė. Tokia gamyba ir instaliavimas kainuoja pigiau nei silicio elementų. Net atsilikdami nuo silicio elementų pagal našumą ir ilgalaikiškumą, šie elementai gali būti konkurencingi, atverti naujas panaudojimo sritis“, – pasakoja prof. V. Gulbinas.

Silicio saulės elementai dažniausiai montuojami pakelėse ar ant pastatų stogų, o vadinamuosius trečiosios kartos saulės elementus, mokslininko teigimu, galima pagaminti kaip pusiau skaidrią plėvelę ir ja padengti namų, biurų langų stiklus. Spalvota plėvelė galėtų būti naudojama įvairiuose architektūros sprendiniuose – atliktų estetinę funkciją ir gamintų elektros energiją. Tokie saulės elementai galėtų būti įmontuoti ir ant transporto priemonių, mobiliųjų telefonų ar net skrybėlių.

Šiuo metu organinių elementų našumas siekia 14–17 proc., o perovskitinių – iki 24 proc., t. y. panašus į silicio elementų. Kaip teigia prof. V. Gulbinas, tai rekordiniai našumai, pasiekti naudojant labai tikslias, bet nenašias technologijas mažo ploto bandiniuose laboratorijose. Masinėje didelio ploto elementų gamyboje kol kas tokius našumus būtų sunku pasiekti. Tačiau didžiausia kliūtis išlieka nepakankamas tokių elementų ilgalaikis stabilumas. Kol kas mokslininkai negali tiksliai atsakyti, kas trukdo padidinti jų našumą ir atsparumą aplinkos sąlygoms. Be to perovskitiniuose elementuose nerimą kelia ir švinas, kurio dar nepavyko pakeisti ne tokiu toksišku elementu.

Nors pažanga kuriant Saulės energijos vertimo elektra technologijas itin sparti, tačiau dar reikia daug nuveikti gerinant jų našumą, stabilumą ir gamybos technologijas. Siekiant kuo geresnių organinių ir perovskitinių saulės elementų savybių, svarbu ir toliau gilintis į juose vykstančius procesus nuo šviesos sugerties iki krūvininkų surinkimo elektroduose, ieškoti dar efektyvesnių medžiagų, technologinių sprendimų – tam jėgas suvienijo daugelis pasaulio laboratorijų.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama