Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 26 d. 20:28
Augant eismo spūstims, infrastruktūros pokyčių neužteks: būtina keisti keliavimo įpročius
Lapkričio 26 d. 17:52
Kad 3D spausdintuvai mokyklose nedulkėtų – naujų technologijų mokosi ir mokytojai
Lapkričio 26 d. 14:19
Ar dirbtinio intelekto sistemų kūrėjai atsako už šių sistemų sukeltą žalą?
Lapkričio 26 d. 11:35
Dinamiškas ir universalus: antros kartos „Audi Q5 Sportback“
Lapkričio 26 d. 08:35
„Sony“ pristato antros kartos „Alpha 1 II“ pilno kadro fotoaparatą
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Iki 2050-ųjų pusė šalies elektros vartotojų turės tapti ir gamintojais

Publikuota: 2019-03-14 20:28
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Aistė Pikšrytė
Aut. teisės: ©IQ.lt
Inf. šaltinis: IQ.lt

Spalio pradžioje pristatytoje specialiosios Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaitoje įspėjama, kad nesuvaldžius klimato kaitos žmonijos laukia spartūs, ilgalaikiai ir beprecedenčiai pokyčiai visose gyvenimo srityse. Planuojama, kad 2050 m. kas antras energijos vartotojas bus ir jos gamintojas. Ar šis tikslas realus?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Planuojama, kad 2050 m. kas antras energijos vartotojas bus ir jos gamintojas. Ar šis tikslas realus?

Spalio pradžioje pristatytoje specialiosios Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaitoje įspėjama, kad nesuvaldžius klimato kaitos žmonijos laukia spartūs, ilgalaikiai ir beprecedenčiai pokyčiai visose gyvenimo srityse.

Iki 2050-ųjų pusė šalies elektros vartotojų turės tapti ir gamintojais

Būtent klimato kaita yra esminis valstybių energetikos politikos pokyčių stimulas. Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatoma, kad 2050 m. visa Lietuvoje vartojama elektros energija bus pagaminta tik iš atsinaujinančių išteklių, o gaminančiais vartotojais (prosumeriais) turėtų tapti pusė visų elektros vartotojų.

Atsinaujinančių išteklių energetikos plėtra pasaulyje siejama ne tik su stambiais pramonės parkais, bet ir su vis didesniu smulkiųjų vartotojų įtraukimu į elektros gamybą, skatinant juos diegti mažas saulės, vėjo ar biomasės elektrines. Tai – nauja prosumerių karta, kuri gali iš esmės pakeisti elektros energetikos sektorių.

Atsižvelgiant į pasaulines tendencijas bei tarptautinius įsipareigojimus dėl klimato kaitos ir siekiant gaminti daugiau švarios elektros, atnaujintoje Energetinės nepriklausomybės strategijoje planuojama daug dėmesio skirti decentralizuotai elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių išteklių. Taip siekiama ją priartinti prie smulkiųjų vartotojų – numatoma sukurti palankią investicinę aplinką prosumeriams, kurių iki 2020 m. turėtų atsirasti ne mažiau kaip 34 tūkst.

Nors šis skaičius iš pažiūros gali atrodyti didelis, iš tiesų jis apimtų tik apie 2 proc. visų elektros vartotojų. Energetikos ministerija nurodo, jog pernai birželį šalyje buvo 350 prosumerių. Atsižvelgiant į tai, kad per mažiau nei dvejus metus jų turėtų padaugėti iki 34 tūkst., kyla klausimas, ar šis tikslas nėra pernelyg ambicingas.

„Nekeičiant dabartinės politikos, nėra daug prielaidų staiga atsirasti 34 tūkst. gaminančių vartotojų. Kita vertus, parinkus patrauklias skatinimo programas subsidijų ar lengvatų forma, per porą metų padidinti prosumerių skaičių bent jau iki 10 tūkst. yra visai realu“, – mano Arūnas Rimkus, prekės ženklą „Saulės broliai“ valdančios ir saulės energijos bei šilumos sistemas montuojančios bendrovės „Artrasas“ direktorius. Jo nuomone, PVM lengvata privatiems asmenims įsigyjant įrangą būtų stiprus akstinas atsirasti tūkstančiams prosumerių.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius laikosi nuomonės, kad šį ambicingą tikslą pasiekti sunku, tačiau įmanoma. Prosumeriai gali pasinaudoti Klimato kaitos specialiosios programos lėšomis, gaunamomis iš prekybos apyvartiniais taršos leidimais. „Šiuo metu pakilus apyvartinių taršos leidimų kainai, yra lėšų perteklius, kuris neišnaudojamas“, – pabrėžė jis. Šis perteklius privalo būti panaudotas, norint drastiškai ir per itin trumpą laiką padidinti prosumerių skaičių.

Už ir prieš

Imtis gamybos vartotojus turėtų skatinti sumažėjusios sąskaitos už elektrą. Sutaupyti leidžia sparčiai pinganti įranga ir jau 2015 m. Lietuvoje įdiegta dvipusės apskaitos (net metering) sistema, leidžianti perteklinę elektrą pasaugoti tinkle, kol vartotojui jos prireiks, o likusią dalį parduoti. Atsižvelgdami į elektros vartojimo praktiką, prosumeriai gali rinktis skirtingus mokėjimo už elektrą planus, jie taip pat atleisti nuo viešuosius interesus atitinkančių paslaugų mokesčio už savo reikmėms pasigamintą elektrą.

Energetikos ministerija mažosios decentralizuotos energetikos plėtrą laiko vienu savo prioritetų. Tai rodo įsigaliojusios Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisos, kuriomis įrengtoji galia prosumeriams padidinta iki 100 MW (70 MW fiziniams ir 30 MW juridiniams asmenims). Neseniai pristatyti ir įstatymų pakeitimai, kuriais siekiama išplėsti individualių bei daugiabučių namų gyventojų galimybes gamintis elektrą savo reikmėms, padidinti elektrinių galią ir pagerinti sąlygas jas įsirengti.

Iki 2050-ųjų pusė šalies elektros vartotojų turės tapti ir gamintojais

Energetikos ministerijos pasiūlyti teisės aktų pakeitimai teikia vilties, kad prosumerių padaugės. Kita vertus, energetikos sektorių reguliuojanti teisinė bazė pasižymi nestabilumu, nuolatiniu jos kaitaliojimu ir reguliavimu atgaline data.

Tokio retroaktyvaus teisinio reguliavimo, kai pažeidžiami teisėti rinkos dalyvių lūkesčiai, pavyzdžių Lietuvoje nemažai. Sanitarinių apsaugos zonų padidinimas jau veikiančioms vėjo jėgainėms reiškia, kad vienintelis logiškas būdas įvykdyti šį reikalavimą yra patraukti arba jau stovintį pastatą, arba elektrinę.

Panašiai atrodo ir Energetikos ministerijos atsisakymas patvirtinti elektros energijos tarifą aukciono laimėtojams ar atgaline data sumažinta biokuro elektrinėms skirta elektros kvota, nesuvaldytas vadinamasis saulės energetikos bumas, kai buvo apribota ne tik saulės, bet ir mažųjų vėjo elektrinių plėtra. Nuolat besikeičianti, teisės principams ir elementariai logikai dažnai prieštaraujanti teisinė aplinka gali atbaidyti potencialius prosumerius, todėl, norėdamos drastiškai padidinti jų skaičių, valstybės institucijos privalo ne tik užtikrinti stabilią teisinę aplinką, bet ir aiškiai apie tai komunikuoti.

Dar viena kliūtis atsinaujinančių išteklių energetikos plėtrai – svyravimų elektros sistemoje iššūkiai bei nuolatinės galios ir rezervų užtikrinimas, uždarant tradicines elektrines ir didėjant energijos iš atsinaujinančių išteklių daliai. Ekspertų teigimu, šie iššūkiai nėra neįveikiami. „Galios svyravimų balansavimo klausimai didesnės problemos nesukelia, o patikimos galios rezervas privalo būti užtikrintas, nepaisant to, ar sistemoje dominuos atsinaujinantys ištekliai“, – teigė M. Nagevičius. Tačiau jis įžiūri kitą su prosumerių skaičiaus augimu susijusią problemą: didėjant jų daliai, likę elektros vartotojai turės pasidalyti elektros skirstymo ir perdavimo sistemų operatorių pastovias sąnaudas, o tai pabrangins elektrą.

Ateityje gamins tik vartotojai?

A. Rimkaus nuomone, prosumerių nauda valstybei – neabejotina: elektros gamybos decentralizacija didina energetinį saugumą, taip skatinama vietinė elektros energijos gamyba, investicijos ir pažangių technologijų plėtra, taip pat prisidedama prie klimato kaitos mažinimo.

M. Nagevičius mano, kad prosumerių skaičių smarkiai padidinti galėtų tokios priemonės, kaip virtualių prosumerių schema ar pasinaudojimo tinklais mokesčio tobulinimas, taikant Lenkijos praktiką, kai už tinkle pasaugotą perteklinę elektrą būtų galima atsiskaityti ne mokant pasinaudojimo tinklais mokestį, o atsiskaitant pagaminta elektra. Taip pat padėtų mikrotinklų įteisinimas, kai elektros perteklių būtų galima parduoti kitiems vartotojams per jų pačių įsirengtus tinklus.

Yra dar vienas būdas pasiekti užsibrėžtą prosumerių skaičių – tiesiog kitaip interpretuoti statistiką. Priėmus Energetikos ministerijos pasiūlymus, kad prosumeriais galėtų tapti ne tik atskiri žmonės, bet ir jų grupės, tokias grupes sudarantys asmenys galėtų būti laikomi atskirais prosumeriais.


IQ.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama