Kaip dažnai turėtumėte siurbliuoti namus? Atsakymas: dažniau, nei tai darote dabar. Nors švaros ekspertų nuomonės išsiskiria – ar derėtų tai atlikti kartą per tris dienas, ar kartą per septynias – akivaizdu, kad dauguma žmonių namus siurbliuoja per retai. Išeitis – siurbliai robotai, tačiau kaip nenusimanančiam žmogui išsirinkti: kuris bus tik gražus žaisliukas, o kuris iš tiesų valys? Pateikiame penkis pagrindinius robotinių siurblių parametrus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.
1. Siurblys ar tik šepetėlis
Buitinės technikos gamintojo „Electrolux“ atstovas Laurynas Skruibis teigia, jog suprantama, kad apie techniką neišmanantys žmonės jaučiasi sutrikę, kai reikia išsirinkti siurblį robotą – rinkoje yra ne vienas modelis, daugiau imituojantis valymą, nei iš tiesų siurbliuojantis namus.
Todėl pirmasis specialisto patarimas ieškant prietaiso savo namams – sužinoti, ar jis veikia su siurbliu, ar tik su šepetėliu. Valydamas tik šepetėliu (tokie būna nekokybiški mažesni modeliai), robotas geriausiu atveju grindis tik iš dalies išvalys, tačiau jas reikės papildomai siurbti.
2. „Protingas“ ar „kvailas“
Anot L. Skruibio, antra ir dažniausiai pirkėjams koją pakišanti funkcija – aparato gebėjimas reaguoti į aplinką: „Egzistuoja ne vieno net ir iki 600 eurų kainuojančio modelio siurblys robotas, kuris paprasčiausiai yra „kvailas“. Jei siurblys negali išmatuoti erdvės, jis trankosi į sienas arba stumdo daiktus. Pagal tikimybių teoriją šiek tiek toks modelis išvalo, šiek tiek ne, bet niekada neišvalys visko, nes jis neanalizuoja savo aplinkos.“
Palyginkime: į rinką atkeliaujantys naujausi modeliai turi 3D navigacinę sistemą, kuri leidžia nuskenuoti erdvę, padalinti ją į dalis ir išvalyti visą kambarį ar butą be reikalo nesidaužant. Jei tai darant pritrūksta energijos, pats robotas žino, kada nuvažiuoti įsikrauti.
Kitaip tariant, reikėtų atkreipti dėmesį, kad ant grindų siurblys gali sukiotis tikslingai arba chaotiškai, kitaip sakant, dirbti daug, bet padaryti mažai.
3. Nuotolinis valdymas ar nuolatinė priežiūra
„Daugeliui turbūt pats revoliucingiausias siurblio roboto privalumas – jo valdymas per programėlę telefone. Tai reiškia, kad siurblys gali tvarkytis, kol jūsų nėra namie – jei sistema kokybiška, programėlėje galite susikurti tvarkaraštį, pagal kurį kambariai bus siurbliuojami kas kelias dienas, bet jūs to niekada nematysite ir negirdėsite, nes tuo metu būsite ne namie“, – teigia „Electrolux“ ekspertas.
Šią funkciją išbandyti L. Skruibis ragina dar parduotuvėje – nors čia negalėsite suplanuoti visos paros, galėsite išmėginti, kaip veikia nemokama programėlė ir ar lengva robotą priversti vykdyti jūsų nurodymus.
„Ši savybė radikaliausiai pakeis namų ruošos darbus. Žmogui iš esmės reikės rūpintis švara tik tiek, kiek trunka nustatyti siurblio veikimo laiką ir kartais pakeisti maišelį. Galbūt yra dalis žmonių, kuriems smagu tvarkytis patiems, bet visiems kitiems siurbliai robotai iš esmės pakeis tvarkymosi įpročius“, – aiškina specialistas.
4. Triukšmas ar tyla
Taip pat parduotuvėje vertėtų atkreipti dėmesį ir į siurblio keliamą triukšmą – šiuo aspektu skirtingi produktai irgi labai skiriasi. Tai ypač aktualu, kai namuose yra mažų vaikų ar gyvūnų. Siurblių triukšmingumas nusakomas decibelais (dB) – kuo didesnis skaičius, tuo garsiau veikia siurblys. Taigi 70 dB siurblys veikia gerokai garsiau nei 60 dB. Visi norime tylos, tad renkantis robotinį siurblį verta atkreipti į tai dėmesį.
Siurblių ekspertas nurodo, kad dažnai koja pakiša ne tik technika, bet ir žmonių įpročiai. „Dalis žmonių daro klaida, kuomet robotui leidžia veikti tuomet, kai jie yra namuose arba naktimis. Jei įrenginys pakankamai išmanus, jam galima patikėti tvarkymą tuomet, kai jūsų nėra – grįšite į švarius namus“, – aiškina specialistas.
5. Apžvalgos ar pardavėjas
Vis dėlto pagrindinis eksperto patarimas – siurbliui robotui išsirinkti skirkite pakankamai laiko ir geriau daugiau investuokite, nei aklai patikėkite pigesnėmis alternatyvomis.
„Jei nusprendžiate, kad norite išmaniojo laikrodžio, juk neinate į pirmą pasitaikiusią parduotuvę ir neperkate pigiausio varianto. Pirmiausia ieškote informacijos internete, pasidomite apžvalgomis ir recenzijomis, o tada priimate sprendimą. Norint įsigyti naują įrenginį, reikia skirti nemažai laiko – gal, pavyzdžiui, siurblio roboto valdymas telefonu jums visai nereikalingas, tada ir domėtis reikia atitinkamai. O gal reklamuojama daug savybių, bet praktiškai jos nėra pritaikomos“, – aiškina ekspertas.
L. Skruibio teigimu, ieškant tinkamo siurblio roboto, svarbiausia informacija, kurią reikėtų sužinoti, yra tokia: pirma, įsitikinkite, ar jis iš tiesų siurbia dulkes, antra, klauskite apie navigacinę sistemą, trečia, stenkitės prieš pirkdami išbandyti programėles ir, ketvirta – įvertinkite siurblio skleidžiamą triukšmą. Svarbiausia – neskubėkite išsirinkti!