Vaikai neišvengiamai auga kitokioje aplinkoje nei kad augo jų tėvai: ankstyvajame amžiuje dalis bendravimo persikelia į socialinius tinklus, juos supa daugybė elektronikos prietaisų – išmanieji telefonai, kompiuteriai ir pan. Pasak ekspertų, tėvams vertėtų kuo anksčiau vaikus mokyti atsakingos elgsenos su elektronikos prietaisais ir auklėti taip, kad elektronika tarnautų kuo naudingesniems tikslams.
Tuomet neteks baimintis dėl žalos, kurią gali sukelti besaikis filmukų žiūrėjimas ar betikslis panirimas į telefonų ekranus.
Jau vienerių metų sulaukęs vaikas neretai turi bent vieną elektroninį žaislą veikiantį su baterijomis. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) iniciatyva atliktos reprezentatyvios gyventojų apklausos duomenimis, elektroniniai žaislai yra populiari dovana vaikams: 52 proc. gyventojų, turinčių vaikų iki 18 m. per praėjusias žiemos šventes ketino savo ar draugų vaikams dovanoti elektroninius žaislus, dar 35 proc. gyventojų neturinčių vaikų taip pat ketino rinkti tokias dovanas vaikams.
Pasak EPA direktoriaus Lino Ivanausko, pasakoti apie atsakingą elgesį su elektronikos prietaisais galima jau tada, kai vaikas pradeda jais domėtis, žaisti su elektroniniais žaislais. „Pirmiausia reikalinga suprasti, kad elektronininis žaislas – ne toks pat kaip kiti ir daugeliu atvejų su juo reikėtų elgtis atsargiau. Pavyzdžiui, supažindinti, kad sutrenkus jis ne tik gali suskilti, bet ir iš esmės nebeveikti, kad elektroninius prietaisus reikia saugoti nuo skysčių – neaplieti, neįmesti į vandenį, taip pat svarbu, kad vaikai saugiai elgtųsi su baterijomis – neišimtų jų be reikalo, nežaistų su jomis ir pan.“, – pavyzdžiais dalijasi L. Ivanauskas.
Kitas svarbus aspektas – vaikas taip mokysis suprasti daikto savininko vaidmenį ir su tuo ateinančią atsakomybę jį saugoti. Vyresni vaikai jau suvokia ir skirtingų daiktų vertę, žino, kad jei neatsakingai elgsis, neprižiūrės – daiktą pames arba jis gali nebeveikti.
Anksčiau ar vėliau vaikai pradeda domėtis žaidimais telefone ar kompiuteryje, čia tėvams tenka svarbus vaidmuo parinkti lavinančias, naudingas programas ir nepalikti vaiko vieno pramogų paieškose, kurios nebūtinai nuves prie vertės turinčio turinio. Galima rasti tikrai daug naudingų žaidimų, priklausomai nuo vaikų amžiaus – lavinančių motoriką, logiką, padedančių mokytis raides, skaičius, spalvas. Saikingas vaikų įsitraukimas į tokius žaidimus duos realios naudos. Mokyklinio amžiaus vaikams svarbu parodyti kompiuterio ar telefono suteikiamas galimybes surasti mokymuisi reikalingą informaciją.
l. Ivanauskas atkreipia dėmesį, kad kartu su atsakingu elektronikos prietaisų naudojimu verta mokyti ir socialinės atsakomybės bei aplinką saugančios elgsenos. „Ne mažiau svarbu yra suteikti vaikui suprantamą informaciją apie tai, kokią žalą aplinkai gali padaryti netinkamai, pavyzdžiui, kartu su buitinėmis atliekomis, išmesti elektronikos prietaisai. Irdami jie teršia dirvožemį, patenka į vandenį, todėl tinkamiausias ir saugiausiais būdas išmesti sugedusius, nebereikalingus prietaisus – specialiai elektronikai skirti konteineriai.
Nepataisomai sugedusius elektroninius žaislus, vaikas lydimas tėvų galėtų pats išmesti į tam skirtą vietą, pratintis prie teisingo elgesio nuo pat mažens. Taip pat reikėtų paaiškinti, kas nutinka su tinkamai išmestu daiktu, kaip jis perdirbtas gali vėl būti panaudojamas kaip medžiaga kitų daiktų gamyboje, pavyzdžiui, žaislų“, – sako EPA direktorius.
Smulkiąją elektroniką (pavyzdžiui, elektroninius žaislus, ausines, įkroviklius) galima išmesti specialiose tam skirtose vietose, kurių EPA visoje Lietuvoje įkūrė per 4 tūkst.: prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir t. t.
Nebepataisoma arba dėl kitų priežasčių naudojimui nebetinkama pilnos komplektacijos stambiagabaritė elektronika (pavyzdžiui, šaldikliai, skalbimo mašinos, indaplovės) nemokamai išvežama iš namų užregistravus iškvietimą telefonu 8 695 55 111 arba užpildžius formą internete.