Turbūt daugelis iš jūsų, lankydamiesi Lietuvos buitinės technikos parduotuvėse, pastebėjo naujuosius televizorius, apklijuotus niekur anksčiau nematytais lipdukais su užrašais „HDready“ arba vaizdo grotuvus su užrašu HD-DVD ar „Blu-Ray“. Daugeliui iškilo klausimų, ką šie užrašai reiškia? Ar tai tik nėra dar vienas gamintojų reklaminis triukas, norint padidinti vaizdo priemonių pardavimus?
Trumpai atsakysime – ne, tai nėra abstrakčios technologijų sąvokos, tai – realybė, kurią drąsiai galime vadinti raiškiosios televizijos eros pradžia. Taigi, jau prasidėjo naujausių technologijų karas prieš senąją buitinę vaizdo techniką. Šis karas vyksta ir Lietuvoje. Kaip žinia, išlieka stipriausi, todėl mes esame evoliucijos šalininkai, o jūs?
Raiškioji televizija (angl. High Definition) – tai skaitmeninės televizijos atmaina, kurioje televizijos signalai perduodami, naudojant skaitmeninius kodavimo ir suspaudimo metodus. Raiškioji televizija, palyginus su analogine televizija, pasižymi didesniu vaizdą formuojančių eilučių skaičiumi, užtikrina platesnį vaizdo formatą, leidžia pašalinti atspindžius ir „sniego“ trukdymus TV eteryje, žymiai pagerina garso kokybę, suteikia galimybę pasirinkti programos kalbą, stereogarsą, teletekstą, elektroninį programų gidą ir kitus privalumus. Tai naujas televizijos standartas!
Raiškiosios televizijos atsiradimą paskatino didėjantys televizorių ekranų matmenys. Kuo didesnis televizoriaus ekranas, tuo labiau pastebimos vaizdą atkuriančios eilutės. Norėdami pagerinti vaizdo kokybę, specialistai nutarė 2–3 kartus padidinti vaizdą sudarančių eilučių skaičių.
HD televizoriaus vaizdą sudaro 720 eilučių, naudojant progresyvinę skleistinę arba 1080 eilučių, naudojant pakaitinę skleistinę. Vaizdo elementų skaičius (pixel) kiekvienoje eilutėje kinta nuo 1280 iki 1920 taškų. Kuo daugiau taškų sudaro vaizdą, tuo platesnė turi būti televizijos kanalo dažnių juosta vaizdui perduoti.
HD apima 5 kartus daugiau transliuojamos informacijos negu analoginė televizija. Norint perduoti visą HD standarto analoginį signalą, reikalingas didesnio nei 36 MHz dažnio juostos kanalas, o tuo tarpu standartinės televizijos kanalo dažnių juosta yra tik 6 MHz (NTSC standartas).
Raiškiosios televizijos technologinė raida
Tam, kad nereikėtų mažinti dabar matomų televizijos kanalų skaičiaus, HD standarto kūrėjams buvo iškelta sąlyga HD signalą sutalpinti į standartinį 6 MHz dažnių juostos kanalą. Naudojant analoginį signalą, HD vaizdų neįmanoma perduoti 6 kartus siauresnės dažnių juostos kanalu jų pastebimai neiškraipant, todėl nutarta sukurti HD skaitmeninę sistemą ir perduodamų duomenų srautą mažinti skaitmeniniais suspaudimo metodais. Norint gauti geros kokybės vaizdą televizoriuje, reikalinga apie 8 Mbit/s duomenų perdavimo sparta, o norint matyti "studijos kokybės" vaizdą, reikia 12 Mbit/s perdavimo spartos. HD naudoja 19,3 Mbit/s skaitmeninių signalų perdavimo spartą.
Raiškiosios televizijos pradžia
Žiūrovo komfortui pagerinti buvo praplatintas vaizdo formatas ir parinktas kadro formatas (ekrano ilgio ir aukščio santykis) 16:9. HD televizijai naudojami tik plazminiai ar skystųjų kristalų monitoriai.
Pasaulyje paplitę trys skaitmeninės televizijos standartai ATSC (Advanced Television Standards Committee). 1994 m. patvirtintame standarte naudojama 8 lygių vienpusės šalinės juostos moduliavimas (8-level Vestigial SideBand). ATSC sistemoje garsui perduoti naudojama skaitmeninė „Dolby Digital 5.1“ sistema. HDTV programas JAV transliuoja DIRECTV & DISHNetwork ir VOOM palydovai.
Skaitmeniniai HDTV imtuvai
Siekiant apibrėžti MPEG-2 sistema transliuojamų kanalų moduliacijos ir kodavimo metodus, taip pat siekiant tobulinti moduliacijos būdų efektyvumą ir apjungti televizijos kanalų kodavimo būdus, buvo įkurta DVB (Digital Video Broadcast) grupė, kurianti DVB standartus: DVB-S Satellit (palydovinei TV) DVB-C Cable (kabelinei TV), DVB-T Terrestrial (antžeminei TV). Šiose sistemose naudojamas MPEG-2 – vaizdo signalo kodavimo ir suspaudimo metodas bei MPEG garso suspaudimas. Europoje nuo 2005 m. birželio mėn. transliuojamos dvi programos HD1 ir HD2 naudojant MPEG-4 paketą per ASTRA, SIRIUS ir HELLAS SAT palydovus. Daugiau apie palydovinius kanalus sužinosite „HDTVLietuva“ forume.
Klausimai - atsakymai apie HDTV – portalo patarimuose.