Yra dalykai, kuriuos išmoksti ir supranti tik pats darydamas klaidas ir iš jų mokydamasis, tačiau mokymasis iš svetimų klaidų „kainuotų“ mažiau. Šiandien dalinamės praktiškais profesionalių fotografų patarimais, kuriuos jie patys būtų norėję žinoti savo karjeros pradžioje. Patarimai tinka ir pradedantiems fotografams, turintiems skaitmenines foto kameras, ir profesionaliems fotografams, dirbantiems su veidrodiniais fotoaparatais.
#1: Nepirkite itin brangios fototechnikos
Skaitmeniniai fotoaparatai paskutiniais metais labai sparčiai tobulėjo, todėl net ir vidutinės klasės nebrangus skaitmenis fotoaparatas savo darbą atlieka ne ką prasčiau nei tris kart brangesnis skaitmeninis ar veidrodinis. Beje, atminkite, jog ne fotoaparatas sukuria nuostabias fotografijas, o žmogus, stovintis už fotoaparato. Čia tas pats, kas nuopelnus už poemą priskirtume mėlynam šratinukui, o ne poemos autoriui. Yra ne viena istorija, kuomet fotografas išpopuliarėjo būtent sukurdamas šedevrus su mobiliuoju fotoaparatu. Pirmiausia dirbkite su tokia foto technika, kokią turite, tobulėkite, mokykitės ir tuomet spręskite, ar jums reikia geresnės, profesionalesnės ir brangesnės.
#2: Įsigykite fotoaparato stovą
Vienas iš labiausiai reikalingų foto įrangos priedų yra fotoaparato stovas. Tamsesniu paros laiku, kuomet nėra pakankamai šviesos arba norint padaryti ilgesnės ekspozicijos nuotraukas ar video (angl. timelapse), reikalingas stabilus fotoaparato išlaikymas vienoje padėtyje. Taigi, kad ir kaip džiaugtumėtės, jog jums nejuda rankos, visgi stabiliai išlaikyti fotoaparatą net ir 1 sekundę gali būti sudėtinga. Realiai, rankoje laikant fotoaparatą, galima fotografuoti ne greitesniu nei 1/60 s greičiu. Geriau nerizikuoti sugadinti įsimintinų kadrų, o įsigyti fotoaparato stovą.
#3: Visuomet turėkite su savimi fotoaparatą
Šansas nepakartojamai nuotraukai atsiranda tada, kai to mažiausiai tikiesi, todėl geriausia, kad jūsų skaitmeninis fotoaparatas visuomet būtų šalia. Įsigykite patogų fotoaparato dėklą, kad technika nesibraižytų, nenukentėtų nukritus rankinei ar kuprinei ir neužimtų daug vietos tarp kitų daiktų. Jei aparatą bus patogu nešiotis, tuomet ir nuotraukų bus daug daugiau. O juk daugiau fotografuojant galima greičiau „išlavinti akį“ bei atrasti savo fotografavimo stilių.
#4: Darykitės sąrašą potencialių fotografijų
Radote nuostabaus grožio gamtos kampelį, tačiau lijo lietus ar jau buvo sutemos? Aptikote spalvingą foną portretui, tačiau tuo metu ten krito šešėlis? Pasižymėkite vietas, kurios jums atrodo „fotogeniškos“ ir laiką, kada vertėtų ten vėl sugrįžti. Tai išties padeda tais momentais, kai norite fotografuoti, bet nežinote, kur vykti ir ką galėtumėte rezultatyvaus nuveikti. Taip pat galite dalyvauti fotografijų iššūkiuose, kuomet kasdien, visą mėnesį reikia nufotografuoti tam tikrą kompoziciją. Toks eksperimentas priverčia išlipti iš už savo komforto ribų ir išbandyti kažką naujo.
#5: Eksperimentuokite su fotoaparato nustatymais
Skaitmeniniai fotoaparatai turi daug įvairiausių funkcijų, kurie palengvina fotografui gyvenimą, tačiau tik tuomet, kai žinoma, kaip ir kada šias funkcijas panaudoti. Taigi, turėdami laiko, kaskart paeksperimentuokite su viena ar kita funkcija ir išbandykite visas fotoaparato galimybes. Galite nustebti aptikę funkciją, kuri vėliau taps nepamainoma. Jei bijote eksperimentuoti, tuomet skaitykite fotoaparato vadovą arba apsilankykite fotografijos kursuose. Tai leis suprasti, ko tikėtis iš fototechnikos, kaip išgauti vieną ar kitą rezultatą. Eksperimentuokite ne tik su pačiu fotoaparatu, tačiau ir su fotografavimo stiliais, išbandykite kuo daugiau, kad atrastumėte save. Mėgaukitės nuolatiniu mokymosi procesu – tik nuolat tobulėjant galima pasiekti geriausių rezultatų.
#6: Pasirūpinkite atsarginėmis dalimis
Nieko nėra blogiau kaip nusėdęs fotoaparato akumuliatorius ar užpildyta atminties kortelė viduryje fotosesijos. Visuomet būkite apsirūpinę svarbiausiais dalykais – akumuliatoriumi ir atminties kortele. Būti atsargiems ir turėti atsargą yra natūralu ir apgalvota. Tuo labiau, jog papildomas akumuliatorius bei atminties kortelė nėra itin brangūs ir kiekvienas gali įsigyti. Kitas svarbus momentas – nepamirškite įsigytų dalių įsidėti į fotoaparato dėklą.
#7: Saugokite nuo lietaus
Vienas iš smagiausių iššūkių – fotografuoti lietų. Tačiau pačiam fotoaparatui tai nėra smagi užduotis, priešingai – tai netgi pavojinga. Sulytas fotoaparatas gali sugesti, gali sutrikti jo veikimas ar kokios nors funkcijos. Nuo lietaus apsisaugoti galima įdėjus fotoaparatą į specialų neperšlampantį dėklą arba tiesiog į plastikinį maišelį ir palikti tik angą objektyvui. Jei, pavyzdžiui, plaukiate baidare ir kuprinėje nešatės skaitmeninį objektyvą, tuomet pasirūpinkite, kad, kuprinei įkritus į vandenį, foto technika nebūtų apsemta. Tam galima panaudoti specialius neperšlampamus dėklus arba paprasčiausius sandarius maišelius. Jei vis tik skaitmeninis fotoaparatas įkris į vandenį, iš karto jį išjunkite bei įdėkite į indelį su ryžiais taip, kad fotoaparatas būtų pilnai apsemtas. Ryžiai turi savybę sutraukti vandenį, būtent tai gali išgelbėti fotoaparatą.
Turėti skaitmeninį fotoaparatą ir mėgautis fotografavimo galimybėmis yra išties šaunu, todėl jei dar neturite skaitmeninio fotoaparato – laikas įsigyti. Vienoje didžiausių elektroninių parduotuvių Lietuvoje Pigu.lt galima įsigyti išties kokybiškus skaitmeninius fotoaparatus už nedidelę kainą ir pradėti savo kaip fotografo kelionę tobulėjimo link. Tad tikimės, kad šie patarimai bus naudingi kiekvienam pradedančiam fotografui.