Vasara – tai šeimyninių piknikų ir išvykų į gamtą metas. Norėdama daugiau laisvo laiko leisti gryname ore, kiekviena šeima iš anksto susiplanuoja visus savaitgalius, kad juos galėtų kuo geriau išnaudoti. Penktadienio vakaras įprastai praleidžiamas ruošiant įvairius užkandžius, kuriuos planuojama vežtis į kelionę. Tačiau retkarčiais pamirštama, kad kai kuris maistas yra išties greitai gendantis, o saulei plieskiant į automobilio bagažinę susidaro įvairioms bakterijoms ir virusams itin palankus mikroklimatas. Jų dėka maistas itin greitai sugenda, tačiau tai nėra blogiausia, kas gali nutikti netinkamai laikant maistą automobilyje.
Apsinuodijimas maistu – vienas dažniausių susirgimų vasarą
Specialistai turistautojus kasmet įspėja apie sugedusių bei netinkamai apdorotų maisto produktų grėsmę, tačiau pastarieji linkę taupyti savo sveikatos sąskaita. Ilgai karštame automobilyje išbuvęs net ir termiškai apdorotas maistas yra linkęs sugesti greičiau. Taip pat nutinka ir su daržovėmis bei įvairiais pusfabrikačiais. Apsinuodijimas pirmiausiai ir stipriausiai paveikia vaikus, tačiau suaugusiems vartojant tą patį maistą taip pat gali kilti įvairūs negalavimai – nuo galvos skausmo iki pykinimo ar vėmimo. Juk nesinori vasaros savaitgalį visai šeimai leisti lovoje. Būtent dėl šios priežasties būtina apsvarstyti papildomų prietaisų, padedančių apsaugoti maistą ir išlaikyti jį šviežią, įsigijimą.
Automobilinis šaldytuvas ar šaltkrepšis?
Su kilnojama buitine technika mažai susidūrusiems pirkėjams automobilinis šaltyduvas ir šaltkrepšis niekuo nesiskiria. Tačiau jie skiriasi daug kuo – ne tik kaina. Šaltkrepšiai yra pasyvi šaldymo įranga, kuri tiesiog laikinai sulaiko viduje esantį šaltį. Šaltkrepšiuose šaltis įprastai palaikomas šalčio elementais – tai freonu užpildytos kapsulės, kurios būna užšaldomos šaldymo kameroje, o vėliau sudedamos ant maisto šaltkrepšyje. Tačiau šaltkrepšis išties gali pasitarnauti tik keletą valandų, mat šiltame ore jis natūraliai sušyla. Planuojant kelių dienų išvyką gamtoje šaltkrepšis tikrai nepadės užtikrinti maisto šviežumo, taigi veikiausiai teiks susimąstyti apie automobilinio šaldytuvo įsigijimą.
Automobiliniai šaldytuvai yra maitinami elektros energija tiesiogiai iš automobilio variklio, taigi jame galima pastoviai palaikyti norimą temperatūrą. Tokio tipo šaldytuvas puikiai pasitarnaus net ir ilgesnėje kelionėje, mat jo veikimui išties nereikia jokių specialių sąlygų. Šie šaldytuvai įprastai laikomi automobilio bagažinėje, taigi salone visiškai neužima vietos. Priklausomai nuo šaldomo maisto kiekio, galima rinktis ne tik įvairių dydžių bei galingumų šaldytuvus, bet ir šaldiklius, kurie leis net ir vidurvasarį prie ežero mėgautis gaivia ledukų vėsa.
Automobilinis šaldytuvas išeikvoja automobilio akumuliatorių?
Tai – grynų gryniausias mitas. Žinoma, kiekvieno gamintojo skirtingas modelis turi skirtingas efektyvumo charakteristikas, tačiau šaldytuvas naudoja neabejotinai mažiau elektros energijos, nei įprasta manyti. Taip nutinka dėl to, kad išties šaldytuvas neveikia nuolat – jis įsijungia tik tada, kai reikia atvėsinti jo turinį, o esant optimaliai temperatūrai įsijungia budėjimo rėžimas. Įvairūs bandymai parodė, kad naudojant šaldytuvą automobilyje su pilnai pakrautu akumuliatoriumi (bet išjungtu varikliu), akumuliatoriuje esančios energijos pakaks apie šešiasdešimčiai valandų šaldytuvo veikimo. Puiku ir tai, kad kai kurie automobiliniai šaldytuvai būna parduodami su dviem maitinimo laidais. Vienas skirtas automobiliniam naudojimui ir yra kišamas į automobilinį elektros lizdą. Kitas laidas įprastai būna pritaikytas namų elektros lizdams. Taigi, ruošiantis išvykai, šaldytuvą galima įjungti dar namuose ir atvėsinti iki norimos temperatūros, o automobilyje jį pajungti tik norint palaikyti pageidaujamą temperatūrą. Tokiu atveju elektros sąnaudos bus dar mažesnės.
Kaip išsirinkti optimalų variantą?
Automobiliniai šaldytuvai, kaip ir bet kurie kiti, būna dviejų tipų – termoelektriniai ir kompresoriniai. Termoelektriniai šaldytuvai yra neįtikėtinai tyliai veikiantys ir energiškai efektyvūs, todėl jų veikimas kone nepastebimas. Tačiau pastarieji nepakankamai gerai susidoroja su dideliais temperatūrų skirtumais ir yra skirti daugiau vėsai, o ne šalčiui palaikyti. Tuo tarpu kompresoriniai šaldytuvai primena įprastus virtuvinius šaldytuvus. Jie gali pasiekti žemesnę temperatūrą, kuri mechanikos dėka laikosi kur kas ilgiau, tačiau jie būna sunkesni ir gali skleisti daugiau triukšmo. Nepriklausomai nuo to, kokio tipo šaldytuvą ketinama įsigyti, būtina atsižvelgti į jo talpą bei dydį. Talpa apibrėžia tai, kiek produktų galima sudėti į jo vidų ir įprastai yra matuojama litrais. Dydis yra taip pat svarbus, kadangi jis turi atitikti automobilio bagažinės dydį. Per didelis šaldytuvas gali netilpti, taip sukeliant įvairias problemas. Per mažas šaldytuvas taip pat gali nuvilti, mat tikrai geriau įsigyti vieną didesnį šaldytuvą nei du mažesnius, pagrinde dėl to, kad dviems šaldytuvams reikalingi du skirtingi elektros lizdai.
Būtina investuoti į kokybę
Kokybiški automobiliniai šaldytuvai gali ne tik atvėsinti maistą, bet ir jį išlaikyti išties šaltą. Tai itin svarbu planuojant laikyti termiškai neapdorotus produktus, pavyzdžiui, mėsą ar pieno gaminius. Jiems būtina palaikyti temperatūrą, ne aukštesnę nei 6 laipsniai, o tai pakankamai sunku padaryti su nekokybiškais šaldytuvais. Nešiojami šaldytuvai irgi yra ilgalaikė investicija, kurią reikėtų rinktis itin atsakingai. Tik tokiu atveju šaldytuvas veiks be priekaištų ilgus metus bei padės apsisaugoti nuo sugedusio maisto sukeliamų negalavimų.