Elektros energijos taupymas yra aktualus kiekvienam, ir tą padaryti tikrai nėra taip sudėtinga, kaip gali atrodyti iš pradžių. Pirmiausia reikėtų pažvelgti į daugiausia elektros energijos sunaudojantį veiksmą – apšvietimą. Ilgos žiemos, trumpos dienos priverčia dažnai įjungti apšvietimą, todėl taupiesiems pirmas žingsnis, kurį vertėtų atlikti – tai pasirinkti tinkamiausią elektros lemputę. Jos yra net kelių rūšių, taigi, pasidomėjome kuo pasižymi skirtingi elektros lempučių tipai, ir kurį jų vertėtų pasirinkti?
Kaitrinės lemputės
Kaitrinės lemputės kitaip dar vadinamos kaitinamosiomis. Šiuo metu jos vis dar yra pačios populiariausios, tačiau jos nėra labai ekonomiškos, nes sunaudoja daug elektros energijos. Paprastai kaitrinės lemputės gali veikti iki 1000 valandų, jos skleidžia šiltą šviesą, neiškraipo spalvų. Skleidžiama šviesa nėra labai ryški, 95 procentai energijos yra išskiriama šilumos pavidalu, ir tik 5 procentai – šviesos.
Halogeninės lempos
Halogeninės lempos yra vadinamos naująja kaitrinių lempučių karta. Šių elektros lempučių veikimo laikas yra ilgesnis nei kaitrinių, paprastai jos dega iki 5 000 valandų. Šios lemputės reikalauja ypatingo saugumo – jų negalima naudoti šalia degių paviršių. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokia yra nurodyta lemputės įtampa, nes ji gali būti mažesnė už mums įprastą 220 V.
Liuminescencinės (fluorescencinės) lemputės
Kitaip jos dar yra vadinamos dienos šviesos lemputėmis, nes jos skleidžia tokią šviesą, kuri yra artima natūraliam apšvietimui. Liuminescencinės lemputės yra net penkis kartus efektyvesnės nei kaitrinės lempos, jos dega net iki 15 000 valandų. Kai kurioms jų gali būti taikoma dešimties metų garantija, tad galima būti užtikrintiems, kad šios lempos tarnaus iš tiesų ilgą laiką. Liuminescencinės lempos labiau tinka tokiose patalpose, kuriose šviesa nėra dažnai įjungiama ir išjungiama (tokias lempas palankiau rinktis į svetainę nei į virtuvę ar vonios kambarį).
LED lemputės
LED, arba šviesos diodų lemputės, elektros energiją naudoja itin efektyviai. Jų tarnavimo trukmė yra tikrai labai ilga (siekia net 40000–100000 valandų). Šių lempučių gamyboje nėra naudojamos kenksmingos medžiagos, lemputės yra patvarios, ir gali būti taikomas ir pagrindiniam, ir dekoratyviam apšvietimui. Nors šios lemputės yra brangesnės nei kaitrinės, tačiau jos sunaudoja net 80 procentų mažiau elektros energijos. Anot el. parduotuvės B-A.eu vadovo Dariaus Šilkaus, vis daugiau pirkėjų iškeičia įprastas kaitrines lemputes į LED lemputes – pastaraisiais metais juntamas šių lempučių pardavimo išaugimas.
Kaip dar galima sutaupyti elektros energijos?
Tinkamos lemputės pasirinkimas – tai tik pirmas žingsnis. Būdų, kaip yra galima sutaupyti elektros energijos, yra ir kur kas daugiau, taigi, pasinaudokite šiais patarimais:
- Kai rinksitės buitinius prietaisus, įsitikinkite, kad jų energijos klasė yra pakankamai aukšta;
- Kai nesate patalpoje, išjunkite šviesą;
- Indaplovę ir skalbyklę naudokite tik tada, kai ji bus pakankamai pilna;
- Skalbkite drabužius 30–40 laipsnių temperatūroje – šiuolaikinės skalbyklės bei naudojami skalbimo milteliai užtikrina, kad drabužiai bus išplaunami ir gana neaukštoje temperatūroje;
- Šaldytuvą vertėtų atitirpinti bent kartą į metus – jei jis yra stipriai užšalęs, sunaudoja daugiau elektros energijos;
- Elektrinių šildytuvų šaltuoju metų laiku naudoti nereikės, jei pasirūpinsite pakankama šiluma namuose. Dažnai pakanka pakeisti senus langus, apšiltinti namo sienas ar įsigyti sandaresnes duris.
Visa tai tikrai padės jums sutaupyti elektros energijos, ir tai teigiamai atsilieps ne vien tik jūsų piniginei, bet taip pat ir jus supančiai aplinkai.