Jei televizorius gana senas ir neturi „Smart“ funkcijos, nereiktų skubėti jo atsikratyti ir pirkti naujo. Galima išmanųjį televizorių padaryti ir vos už keliasdešimt eurų įsigijus specialų multimedijos grotuvą. Aišku, yra ir brangesnių produktų, tačiau viskas priklauso nuo kiekvieno poreikių.
Multimedijos grotuvai prie televizoriaus jungiami HDMI jungtimi. Net jei senas televizorius turi tokią jungtį, galima jį padaryti išmaniuoju. Pakanka prijungti grotuvą prie televizoriaus ir jį sukonfigūruoti. Grotuvas turi talpų kietąjį diską duomenims, taip pat ir Wi-Fi ryšį, todėl vaizdas gali būti transliuojamas tiesiai iš nešiojamo kompiuterio ar kito įrenginio be jokių laidų. Grotuvas taip pat turi ir įdiegtų programėlių, kurios leidžia klausytis muzikos, žiūrėti TV turinį, žaisti žaidimus, net naršyti internete. Viskas valdoma pulteliu. Kai kurie multimedijos grotuvai turi pultelius su judesių sensoriais, tinkančius žaisti žaidimus. Tai naudingas priedas senesniems televizoriams.
Naujieji televizoriai paprastai jau turi „Smart TV“ funkciją, kuri veikia gana panašiai. Nėra tik kietojo disko, iš kurio būtų galima leisti filmus ir serialus, peržiūrinėti nuotraukas ir t. t. Dėl šios priežasties multimedijos grotuvai naudingi ne tik turintiems senus televizorius.
Arši konkurencija
Multimedijos grotuvai gyvena ne pačius ramiausius laikus. Prieš keletą metų jie buvo gana populiarūs, tačiau dabar jų populiarumas blėsta. Kodėl?
Priežasčių yra ne viena.
Pirmiausia, medijos grotuvai turi rimtus konkurentus – kištukinius grotuvus. Tai panašių funkcijų grotuvai, tik jie yra kišami tiesiai į HDMI jungtų už televizoriaus. Vienas iš aršiausių konkurentų – „Google Chromecast“ kištukas. Jis neprimena nedidelės dėžutės, yra apvalus ir jungiamas tiek į USB lizdą (elektros energija šiam prietaisui reikalinga), tiek į HDMI, kuriuo ir perduoda vaizdą. Kitas konkurentas – kištukinis kompiuteris. Kol kas Lietuvoje jis dar nėra populiarus, tačiau dažnai keliaujantys darbo reikalas ne kartą svarstė galimybę įsigyti kištukinį kompiuterį su „Windows 10“ operacine sistema, kuris veikia kaip normalus kompiuteris.
Dar vienas konkurentas – pats išmanusis televizorius, turintis daugumą tų pačių programėlių ir Wi-Fi ryšį.
Konkurentų yra dar daugiau – tai populiariosios žaidimų konsolės „Xbox One“ ir „Playstation 4“. Jos turi „Blue-Ray“ diskų grotuvus, kietuosius diskus ir yra prijungtos prie televizoriaus. Įdiegtos programėlės leidžia pasiekti papildomą turinį. Kompiuterinių žaidimų mėgėjai renkasi didesnę „dėžutę“ ir vairalazdę („kontrolerį“) vietoj pultelio.
Pagrindinis konkurentas – nešiojamas kompiuteris, kurį prijungti prie televizoriaus galima HDMI laidu arba bevieliu ryšiu tiesiogiai transliuoti vaizdą. Jis taip pat turi ir programėles, ir kietąjį diską, ir DVD skaitytuvą, todėl turinio įvairovė – garantuota.
Skaitmeninis turinys – pagrindinis traukos objektas
Multimedijos grotuvas turi vieną funkciją, kuri daro jį patrauklų ir reikalingą pirkėjui. Tai itin didelis dėmesys skaitmeniniam turiniui. Pakanka paminėti keletą programėlių, kurios transliuoja didelę dalį skaitmeninio turinio pasaulyje: „HBO Now“, „Netflix“, BNA TV, ESPN, „Hulu“, „Spotify“, „Pandora“, „Google Play“, „Vudu“, FX NOW, „Playstation Vue“ ir begalės kitų.
Įdomu tai, kad naujausios technologijos suteiks grotuvams papildomų šansų pasiekti vis daugiau namų. Naujieji televizoriai rodo turinį 4K raiška. Tokia raiška paprastos televizijos netransliuoja. Lietuvoje iš viso HD kokybe galima žiūrėti tik LRT televiziją, o kitos prieinamos tik mokamais kanalais. Tiems, kurie mėgsta žiūrėti itin aukštos raiškos turinį, įvairios programėlės suteiks puikių galimybių. Lietuvoje veikia „Netflix“ ir „Viaplay“ bei „Telia“ išmanioji televizija, todėl pasižiūrėti tikrai turime ką. Kokybiškas vaizdas ir garsas – vienas iš grotuvų privalumų.
„Android“ operacinė sistema
„Android“ operacinė sistema iš išmaniųjų telefonų pasaulio keliauja ir į kitus įrenginius. Vieni jų – medijos grotuvai. Tai gana lanksti operacinė sistema, kuri leidžia nepriklausomiems programėlių kūrėjams pristatyti pasauliui savo sukurtas programas išmaniesiems telefonams ir televizoriams. Taip pat tai aktualu ir žaidimų rinkai. Šimtai tūkstančių žaidimų susilaukia itin daug dėmesio. Įsivaizduokite, kaip smagu žaisti žaidimus 55 colių įstrižainės ekrane vietoj nediduko 5 colių išmaniojo telefono ekrano. Visa tai galima padaryti naudojantis kai kuriais medijos grotuvų modeliais.
„Apple turi“ savo „Apple TV“ – kaip rimtą alternatyvą „Google“ kuriamai „Android“ operacinei sistemai. Tai kokybiškas medijos grotuvas, kurį galima įsigyti ir Lietuvoje.
Pulteliai
Įdomu tai, kad pulteliai prie multimedijos grotuvų yra kitokie, nei prie televizoriaus. Jie dažniausiai neturi tiek daug mygtukų. „Apple TV“ pultelis turi tik 6 mygtukus: paleidimo mygtuką, meniu, TV mygtuką, taip pat „Pirmyn“ ir „Atgal“ mygtukus bei valdymo balsu mygtuką. Visa kita valdoma tiesiog lietimu braukiamaisiais judesiais, kaip išmaniajame telefone. Kai kurių modelių pulteliai turi judesio daviklius, todėl juos laikant rankoje galima žaisti veiksmo žaidimus. Tai primena „Wii“ konsolės „kontrolerį“.
Lyg to būtų maža, pulteliai turi ir kitų galimybių. Štai pavyzdžiui „Roku 3“ pultelis turi 3,5 mm ausinių kištuką. Taigi televizoriaus garsą galima klausyti per pultelį ir ausines. Tai ypač naudinga naktį, kai kiti šeimos nariai miega. „Sony NSZGS8“ grotuvo pultelis ant nugarėlės turi pilną klaviatūrą, tad rašyti laiškus ir susirašinėti su draugais socialiniuose tinkluose – itin paprasta ir per televizorių. Paprastai prijungiama belaidė klaviatūra, o čia pats pultelis tokią turi.
Multimedijos grotuvai – nebrangus būdas pakeisti pramogų per televizorių pobūdį. Išbandykite.