Lazerinė regos korekcija jau seniai nebėra naujiena, tačiau tai nereiškia, kad technologinė pažanga šioje srityje sustojo. Priešingai, lazeriai nuolat tobulinami, o vis didėjantis jų tikslumas leidžia gydytojams ne tik užtikrinti sklandžią operacijos eigą, bet ir itin trumpą paciento reabilitacijos laikotarpį. Tad kokie techniniai pajėgumai yra svarbiausi šių laikų lazerinėje chirurgijoje ir kas lemia regos korekcijų sėkmę? Išskiriame kelis pagrindinius faktorius.
Greitis apsaugo paviršių
Nors iš pirmo žvilgsnio sklandžią operacijos eigą kontroliuoja chirurgo rankos, ne mažiau svarbūs ir lazerio pajėgumai. Vienas svarbiausių kriterijų – įrenginio greitis, išreikštas blyksniais per sekundę. Spartūs lazerio spinduliai formuoja paciento akies ragenos paviršių ir šalina dioptrijas. Vis dėlto lazerio greitis ir blyksnių skaičius akių klinikų naudojamuose lazeriuose gali skirtis net kelis kartus. Vienas pažangiausių Lietuvos klinikose naudojamų lazerių – vokiečių gamybos „Schwind Amaris 500E“, kuris per sekundę akies paviršių paveikia net 500 kartų. Esant mažesniems pajėgumams ir ribotam greičiui automatiškai didėja rizika išdžiovinti ragenos audinį – tai gali baigtis netikslia korekcija ir užsitęsusiu atsistatymo laikotarpiu.
Skiriasi energijos pliūpsniai
Greitis – vienas dažniausiai akcentuojamų lazerio parametrų, tačiau tobulo regėjimo savaime negarantuoja. Operacijos sėkmę lemia ir lazerio srauto reguliavimas, kurį atlieka speciali sistema. Pradėjus regos korekcijos procedūrą paciento akims tenka itin aukštas lazerio srautas – tuo metu naudojama apie 80 % energijos. Šio etapo metu formuojamas naujas akies ragenos paviršius, pašalinamos pacientą kamuojančios ydos. Kuo prastesnė paciento rega – tuo ilgiau naudojami galingi spinduliai. Operacijai artėjant į pabaigą energijos lygis gali kristi iki 20 %, nes paskutiniams akcentams reikalingas švelnesnis spindulys. Jis sukuria itin lygų ragenos paviršių, o paciento akys pamažu pradeda atsistatymo etapą.
Akies obuolys – lyg plūduras
Be lazerio greičio ir intensyvumo gydytojams ne mažiau svarbu išlaikyti akį vienoje pozicijoje. Natūralu, žmogaus akis įpratusi reaguoti į bet kokį dirgiklį: šviesą, garsą, net kvapą. Gydytojų darbas – pasirūpinti, kad lazeris nuolat sektų akies judesius ir spindulį centruotų tik ten, kur reikalauja gydymas. Šiuolaikiniuose lazeriuose įdiegtos ypatingos akies būsenos sekimo sistemos, pajėgiančios 6 dimensijose net 1050 kartų per sekundę tikslinti akies padėtį. Akiai judant šis akies „seklys“ sugeba amortizuoti ir kompensuoti judesius, neklaidinant lazerio spindulio.
Pasiryžus lazerinės regos korekcijos procedūrai rekomenduojama pasidomėti ir klinikos turima technika, apie tai pasiteirauti gydytojo konsultacijos metu. Profesionalūs, aukštos kvalifikacijos gydytojai linkę pasikliauti tik pažangiausiais, pasaulyje pripažintais įrenginiais, todėl šiuo klausimu besidominčiam klientui tikrai ras ką papasakoti.