Mėgstantiems įamžinti savo gyvenimo įvykius vaizdo siužetuose, šiuo metu tikras rojus – vaizdo kameros yra sąlyginai pigios ir prieinamos kiekvienam. Kita vertus, reikia iš daug ko rinktis ir žinoti apie technines kamerų galimybes, norint pasirinktumėte teisingai. Taigi, natūralu, kad lengvai apsisuka galva. Tad didžiausios Lietuvoje elektroninės parduotuvės Pigu.lt specialistai bando sudėlioti visus taškus ir patarti, kaip išsirinkti reikiamą vaizdo kamerą.
Pasirinkimų pirmoje vietoje – skaitmeninės kameros
Kalbant apie vaizdo kamerų pasirinkimą, nekyla abejonių, kad renkamasi iš skaitmeninių kamerų asortimento. Šiuo metu skaitmeninės vaizdo kameros užima didžiausią rinkos dalį, yra patogios ir modernios, todėl alternatyvų neieškoma. Jei klausiate, kokie yra skaitmeninių vaizdo kamerų privalumai, užkariavę pirkėjų ir naudotojų širdis, tuomet atsakome: skaitmeninėmis kameromis lengva naudotis, aukšta vaizdo kokybė, nedidelis dydis, maža kaina, galimybė lengvai prietaisą prijungti prie kompiuterio ir perkelti duomenis.
Vaizdo kokybė priklauso ir nuo laikmenos tipo
Galutinis vaizdo įrašo rezultatas ir kokybė priklauso ne tik nuo pačios kameros, tačiau ir nuo laikmenos tipo. Verta atkreipti dėmesį į MiniDV bei DV laikmenas, kurios populiarios jau daugelį metų. Ir nors kartais manoma, kad tai netrukus taps atgyvena, specialistai teigia, jog šios laikmenos užtikrina išties aukštą vaizdo kokybę, be to, pasižymi ir didele talpa.
Norintiems dar didesnės talpos ir svajojantiems į vieną laikmeną įrašyti keliasdešimt valandų trukmės video, rekomenduojama rinktis vaizdo kameras su standžiaisiais diskais. Jų talpa nuo 30 iki 60 GB, o sparčiai tobulėjant technologijoms netrukus rinką pasieks ir dar didesnės talpos standieji diskai vaizdo kameroms.
Dar vienas laikmenos tipas – DVD diskai. Tai sparčiai populiarėjantis pasirinkimas, kadangi nereikia specialaus apdorojimo norint iš karto peržiūrėti nufilmuotą medžiagą. Diską galima iš karto peržiūrėti bet kokiame DVD nuskaitymo įrenginyje (grotuve ar kompiuteryje). Visgi, kritikai atkreipia dėmesį, jog siekiantiems ypatingai aukštos vaizdo kokybės ši laikmena nėra pats geriausias pasirinkimas.
Skiriamoji geba – kuo didesnė, tuo geriau
Jei ties kitais parametrais yra nemažai išvedžiojimų ir privalumų bei trūkumų, tai ties skiriamąja geba (taškų skaičius matricoje) viskas paprasta. Kuo skiriamoji geba yra didesnė, tuo vaizdas geresnis. O tai reiškia ir ryškesnes spalvas, natūralesnius atspalvius bei didesnį kontrastą. Būtent to siekia profesionalai.
Šiuo metu rinkoje galima rasti daug vaizdo kamerų, kurios įrašinėja itin aukšta skiriamąja geba, vadinama HD. HD technologija masina visus ir tampa siekiamybe vaizdo kamerų gamintojams. Išties HD sukuria ypatingai ryškų ir kokybišką vaizdą. Daugelis HD vaizdo kamerų gali filmuoti panoraminiu formatu (16:9), kas yra itin įdomu ir netikėta netgi profesionalams. Verta išbandyti ir įvertinti.
Vaizdo stabilizavimas – geresnei vaizdo kokybei
Siekiant kuo aukštesnės vaizdo kokybės, reikalingas geras vaizdo stabilizavimas. „Šokinėjančios kameros“ efektas ryškus, jei filmuojama laikant kamerą rankoje. Stabilizatorius padeda išlaikyti vaizdą stabilų, be drebėjimo minimaliai judant ar tiesiog kiek sujudėjus, stumtelėjus. Vaizdo stabilizavimas gali būti skirtingų rūšių, pavyzdžiui, skaitmeninis stabilizavimas, optinis stabilizavimas arba elektroninis stabilizavimas. Nesvarbu, kuri stabilizavimo sistema yra įsigyjamoje vaizdo kameroje, tačiau ji privaloma. Į kameras be stabilizavimo sistemos žiūrėti tikrai neverta.
Jungtys
Vaizdo kameros sujungimas su kitais įrenginiais yra svarbus, norint maksimaliai išnaudoti kameros privalumus. Todėl mažiausiai kamera turi turėti šias jungtis: S-Video (analoginis signalas), DV (skaitmeninis nuskaitymas), AV (prijungimas prie TV), USB (perkėlimui į kompiuterį). Ideali vaizdo kamera yra ta, kuri turi visas keturias jungtis. Tuo labiau, kad technologijos sparčiai tobulėja ir nežinia, kuri jungtis bus reikalingesnė po kelerių metų.
Koks turi būti LCD panelis?
Kiekviena šiuolaikinė vaizdo kamera turi LCD panelį arba kitaip LCD ekraną, kuriame iš karto galima matyti filmuojamą vaizdą ir keisti filmavimo rėžimo parametrus. Norint matyti tikroviškiausią, artimiausią nufilmuotam video vaizdą, reikia didesnės skiriamosios gebos ekrano. Kuo skiriamoji geba didesnė, tuo geresnis peržiūros vaizdas. Standartiniu laikomas 2,5 colių kameros LCD panelis.
Vaizdo kameros dydis ir svoris
Jei daug filmuojate ir nuolat nešiojatės su savimi vaizdo kamerą, reikėtų įvertinti perkamos įrangos dydį ir svorį. Svarbiausia, kad būtų patogu ir neapkrautų jūsų papildomu svoriu ar nešuliu. Jei prietaisą norite nuolat nešiotis su savimi rankinėje ar kuprinėje, tuomet reikėtų rinktis lengvesnę vaizdo kamerą, kuri neapsunkintų. Jei esate mėgėjas ir tik filmuojate pamačius kažką įdomaus, didelės kameros nešiojimasis taps nemalonus ir nejučia pradėsite kamerą palikinėti namuose.
Svoris ir dydis mažiau svarbus, kuomet filmavimus planuojate ir jiems ruošiatės atskirai, tuomet galima įsigyti ir didesnę techniką, ją susidėti į kuprinę ir neštis tada, kada reikia. Kitas pasirinkimo momentas – kamera turi būti patogi laikyti rankoje. Jei turite galimybę, apžiūrėkite draugų ar pažįstamų vaizdo kameras, apčiupinėkite tas, kurios stovi parduotuvių lentynose, pajuskite, kaip kamera guli rankoje, ar patogi.