Su naujausiomis technologijomis yra viena didelė bėda – jos atpinga labai greitai. Dėl to visada kyla klausimų – ar apsimoka įsigyti dabar, ar palaukti ir įsigyti 50 proc. pigiau po kelių mėnesių. Jei per tuos kelis mėnesius bus išleistas naujas modelis, senesnis atpigs dar labiau... Tai galioja mobiliesiems telefonams ir kitai elektronikai. Namų kino sistemos – jokia išimtis. Juk būtent dabar šioje srityje prasideda 4K revoliucija.
Namų kino sistema susideda iš trijų pagrindinių elementų: DVD grotuvo, televizoriaus arba projektoriaus ir garso kolonėlių sistemos. Svarbiausias yra grotuvas, nes kolonėlės yra įmontuotos į televizorių ir ne visada būtinos, o televizorių galima pakeisti projektoriumi. Grotuvo pakeisti kompiuteriu nepavyks bent jau kol kas. Kodėl? Todėl, kad 4K raiškos turinį groti gali tik keli grotuvų modeliai. Tiesa, kiti irgi gali rodyti 4K raiška, tačiau greičiausiai tai bus „ištemptas“ FullHD vaizdas. „Ištempimas“ reikalauja resursų, be to, kokybė nusileidžia tikrajam 4K vaizdui. Perkantys namų kino sistemas tikrai žino, kad jiems nereikalinga „iš bėdos“ kokybė.
Verta!
Norintiems įsigyti 4K raiškos grotuvą tai verta daryti dabar dėl vienos paprastos priežasties – kaina nėra tokia didelė, kaip kai kurių 4K televizorių. Pavyzdžiui, „Samsung UBD-K8500“ kainuoja apie 235 eurus, o „Sony UBP-X800“ – apie 280 eurų. Yra ir brangesnių, pavyzdžiui „Panasonic DMP-UB900“ už 680 eurų ar „Oppo UDP-203“ už beveik 900 eurų. Vidutinės kainos modelis – „Panasonic DMP-UB700“ kainuoja apie 480 eurų. Tai produktai, kurie verti investicijų ir yra prieinami gana daugeliui pirkėjų.
Verta, jei esate žaidėjas!
„Geimeris“ – tai žmogus, kuris vertina kokybę ir veiksmą. Kalba eina ne apie vaikus, o apie suaugusius, kuriems kompiuteriniai žaidimai yra tapę net ir tam tikra sporto rūšimi. Būtent tokiems žmonėms verta įsigyti vieną iš dviejų naujausių žaidimų konsolių – „Xbox One S“ (apie 320 eurų) arba „Playstation 4 Pro“ (apie 500 eurų). Jos unikalios tuo, kad yra skirtos ne tik žaidimams 4K raiška, bet ir HDR turinio peržiūrai. Taigi 4K Blue-Ray diską galima be vargo žiūrėti ir iš savo žaidimų konsolės.
Verta, nes „Netflix“ transliuoja ir Lietuvoje
Lietuvai pasisekė, nes „Netflix“ tarnyba pasiekiama ir Lietuvoje. „Netflix“ transliuoja Ultra HD raiška tik pasirinkus „Premium“ planą (12 eurų per mėnesį). Kiti planai tokios kokybės vaizdo netransliuoja, tad 4K namų kinui nelabai yra reikalingi. „Amazon Prime“ taip pat turi Ultra HD filmų ir programų planą „Prime Video“ už 10 eurų per mėnesį. Tokiu būdu galima žiūrėti itin kokybišką turinį. Tiesa, anglų kalba. Beje, nereikia pamiršti, kad interneto ryšys turi būti pakankamai geras, nes HDR turinys yra pakankamai „didelis“.
Neverta!
Modelių yra per mažai, kad būtų galima pasirinkti. Geriau palaukti, kol jų atsiras daugiau. Toks argumentas gali nuskambėti iš potencialių pirkėjų.
Kita priežastis – mažai turinio. Šiuo metu galima įsigyti tik labai nedaug filmų. Jie yra patys naujausi, tad senesnių kino filmų įrašų teks laukti, kol kino kompanijos pradės perrašinėti senesnius filmus 4K raiška. Tai ne visada apsimoka, tad gero kino 4K raiška nematysime dar gana ilgai. Bet turinio atsiras su laiku, pavyzdžiui, per pora metų. Aišku, „Netflix“ ir „Amazon“ padarys viską, kad jų prenumeratoriai gautų naujausius TV serialus, tačiau su pilnametražiniais filmais bus sudėtinga.
Kaina – nesusijusi su motyvacija įsigyti 4K raiškos namų kino sistemą, nes yra ir nebrangių modelių, ir pakankamai ištaigingų. Jų funkcijos yra panašios, skiriasi tik naudojamų technologijų gausa. Įsigyjant 4K raiškos namų kino sistemą, būtina pasirūpinti ne tik turiniu ir grotuvu, bet ir kokybiška garso sistema. Daugumoje modelių sumontuota specialiai namų kinui naudojamos technologijos – „Dolby Atmos“, DTS:X. Tai garso atkūrimo sistemos, naudojamos profesionaliuose kino teatruose. Deja, kol kas ne visi grotuvai jas turi, tačiau ateityje šių funkcijų turėtų padaugėti. Prie kai kurių grotuvų gali prireikti papildomų stiprintuvų, kad garsas būtų pačios aukščiausios kokybės. Kai kuriuose namuose garso kolonėlės atlieka ir interjero detalių funkcijas, tad joms reikia papildomų investicijų. JBL, „Bose“, „B&O“, „Pioneer“, „Yamaha“ – tai populiariausi namų kino audio sistemų gamintojai. Čia pasirinkimas labai didelis, tad skubėti neverta – galima rasti modelių už priimtiną kainą.
O kaip 4K televizoriai? Naujiena jie buvo pernai, o šiemet jų knibžda visose elektroninėse parduotuvėse. Lietuvoje interneto parduotuvėse galima įsigyti 55 colių įstrižainės HDR televizorius už 600–700 eurų. Pasirinkimas gana didelis, tad natūralu, kad yra modelių ir už beveik 2000 eurų (65 colių naujausi „Samsung“, „Sony“ ir LG televizoriai).
Visą namų kino sistemą įsirengti kainuoja mažiausiai 1000 eurų. Per artimiausius metus kaina turėtų mažėti, tačiau nesmarkiai. Bent jau televizorių kainos kisti neturėtų, nes čia ateina nauja technologija – OLED, kuri kol kas yra brangoka.