Vaido kamerų rinka pasikeitė. Dabar labiausiai apkalbamos vaizdo kameros yra ne tradicinės su atlenkiamu ekranėliu, o veiksmo, kitaip dar „action“ kameros. Čia bene dažniausiai minimas prekės ženklas – „GoPro“. Galima sakyti, kad jis tampa bendriniu, kaip „Xerox“ kažkada tapo visų kopijavimo aparatų sinonimu. Ši kompanija išleidinėja vis geresnes ir geresnes vaizdo kameras. Šiais metais karaliaus jų naujausia veiksmo kamera – „GoPro Hero 5“. Senesnis modelis „GoPro Hero 4“ yra pripažįstama geriausia „action“ kamera pasaulyje.
Pagal jas lygiuojasi visi kiti gamintojai. Kol kas nė vienam iš jų nepavyko pralenkti GoPro. Tiesa, arčiausiai atsidūrė Sony su savo FDR-X3000 4K modeliu, tačiau bandymai parodė, kad GoPro pranašesnė beveik visose srityse. Tik garso įrašymas Sony kamerose pasirodė besąs kiek geresnis, o visa kita dar turi kur tobulėti.
Kas svarbiausia veiksmo kameroje?
Vaizdo kameros paprastai skirtos filmuoti, o ne fotografuoti. Tai svarbiausiais bruožas, skiriantis jas nuo fotoaparatų. Tačiau fotografavimo galimybė daugumoje tokių kamerų yra.
Į ką reikia kreipti dėmesį renkantis tokią kamerą?
- Raiška. Dabar naujausios vaizdo kameros filmuoja 4K raiška. Paprastai užtenka ir fullHD raiškos – 1080 pikselių. Megapikseliai nebėra tokie svarbūs. Skirtumas tarp 10 ir 12 megapikselių yra vos matomas plika akimi.
- Kadrai per sekundę. Tai ir su raiška susijęs parametras. Veiksmo kameromis nufilmuotas vaizdas dažnai lėtinamas, todėl, norint neprarasti kokybės, rekomenduojama filmuoti ne 30 o 60 kadrų per sekundę rėžimu. Sulėtinus vaizdą dvigubai, kokybė bus tokia pati. Paprastai 4K raiškos kameros filmuoja 30 kadrų per sekundę maksimalia raiška, o per pus mažesne 1080 pikselių raiška filmuoja jau 60 kadrų per sekundę. To pakanka video redagavimui.
- Ekranėlis. Paprastai visos vaizdo kameros turi ekranėlius, kuriuose galima peržiūrėti, kas nufilmuota, valdyti nustatymus. Deja, veiksmo kameros kiek kitokios ir ekranėlius turi ne visos. Tai reiškia, kad nustatymai ir valdymas bus daromi naudojantis išmaniuoju telefonu arba prijungus prie kompiuterio, o tai ne visada yra patogu.
- GPS. Dažnai į veiksmo kameras įmontuojamas GPS imtuvas. Ne dėl to, kad rastume jas pasimetusias. Greičiau dėl to, kad iš karto būtų žymima vieta, kurioje buvo filmuota. Ši informacija yra svarbi.
- Valdymas balsu. Kai kamera primontuota ant šalmo ar dviračio, bus gana sudėtinga maigyti mygtukus. Dėl to valdymas balsu yra pats geriausias valdymo būdas. Komandos dažniausiai sakomos angliškai, tačiau keletą jų išmokti galima ir nemokant šios kalbos.
Dar labai svarbu žinoti, iki kokio gylio kamera yra atspari vandeniui be dėkliuko. Paprastai naudojant jas povandeniniams video filmuoti yra naudojamas specialus dėkliukas, kuris gali būti panardinamas ir į 30 metrų gylį, tačiau reikia būti visiškai įsitikinus, kad kamera yra pakankamai atspari vandeniui. „GoPro“ kameros turi geriausias savybes ir yra labai mažos. Kai kurie veiksmo kamerų gamintojai gamina ne „dėžutes“, o ovalias kameras, kurias būtų patogu paimti į ranką. Jos taip pat gali būti tvirtinamos specialiais laikikliais ir filmuoti 4K raiška, tačiau ne visos. Daug kas priklauso ir nuo kainos.
„GoPro“ sėkmės paslaptis
Nei „Sony“, nei „Garmin“, nei „TomTom“, nei „Veho“, nei „Olfi“, nei „Xiaomi“, nei kuris kitas gamintojas neaplenkė šios kompanijos. Kodėl?
Priežastys yra kelios. Pagrindinė jų – puiki vaizdo kokybė. Veiksmo filmavimas yra gana specifinis. Kameros neina fokusuoti rankiniu būdu, todėl turi būti išspręsta autofokuso funkcija. Kitas momentas, filmuojama natūraliame apšvietime – nėra jokių blyksčių. Vaizdo stabilizavimas – dar vienas svarbus dalykas. Čia „Sony“ jau lipa ant kulnų, tačiau „GoPro“ turi atsakymą – specialią „Karma Grip“ lazdą, kuri stabilizuoja vaizdą, kad ir kaip bandytumėte kamerą kratyti. „Sony“ naudoja vidinį stabilizavimo mechanizmą, o „GoPro“ – išorinį. Dauguma atvejų veiksmo kameros naudojamos su asmenukių lazdomis, todėl šis stabilizatorius niekam klausimų nekelia, o vaizdo kokybę pagerina dramatiškai.
Dar viena priežastis – kainos ir kokybės santykis. „Sony“ veiksmo kamera kainuoja apie 500 eurų, o „GoPro Hero 5“ – 400 eurų. Senesnis modelis – dar mažiau, todėl ši kamera yra prieinama visiems sportininkams ir ekstremalių pramogų mėgėjams. Aišku, yra labai nebrangių produktų, pavyzdžiui „TomTom Bandit“ arba „Olfi One“. „Five“, kurių kaina yra 100–150 eurų, o kokybė labai aukšta. Yra ir dar brangesnių produktų, tačiau atrodo, kad permokėti nėra prasmės vien tik garsaus prekės ženklo. Ne paskutinėje vietoje renkantis veiksmo kameras atsiduria ir mada. „GoPro“ renkamasi, nes ją renkasi draugai – visai kaip „iPhone“ telefonai.