Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Magnetinės nanodalelės medicinoje

Publikuota: 2017-01-17 20:24
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Simonas Ramanavičius
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Nanotechnologijos – tai sąvoka, kuri jau seniai nebegąsdina plačiosios visuomenės, tačiau tuo pačiu ne visi ir ne visada žinome, kur šios technologijos yra arba gali būti pritaikomos. Tikriausiai ne visi esate girdėję ir apie magnetines nanodaleles, o apie jų panaudojimą žinių turite dar mažiau. Nepaisant to, jų pritaikymas yra platus, o ko gero įdomiausia dalis – tai jų panaudojimas medicinoje.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Nanotechnologijos – tai sąvoka, kuri jau seniai nebegąsdina plačiosios visuomenės, tačiau tuo pačiu ne visi ir ne visada žinome, kur šios technologijos yra arba gali būti pritaikomos. Tikriausiai ne visi esate girdėję ir apie magnetines nanodaleles, o apie jų panaudojimą žinių turite dar mažiau. Nepaisant to, jų pritaikymas yra platus, o ko gero įdomiausia dalis – tai jų panaudojimas medicinoje.

Magnetizmas medicinoje taikomas jau ne vieną dešimtmetį, tačiau pastaruoju metu mokslui žengiant į priekį ir įvaldžius technologijas leidžiančias sintetinti ypatingai mažas nanometrų dydžio magnetines struktūras atsiranda naujų pritaikymo sričių.

Magnetinės nanodalelės medicinoje
©Georgia Institute of Technology

Tą įrodo ir 2016 metais išspausdintas apžvalginis straipsnis teigiantis, kad magnetinėmis nanodalelėmis domisi ir ne viena tarptautinį pripažinimą turinti organizacija, pavyzdžiui: JAV Aplinkos apsaugos agentūra (US Environmetal Protection Agnecy), Pasaulio sveikatos organizacija (World Health Organization), Europos komisija (The European Commision), Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (The European Commision, Organization for Economic Co-operation and Development).

Taip pat šios organizacijos remia ir skatina tolimesnius tyrimus, siekiant surinkti daugiau informacijos apie magnetinių nanodalelių naudą bei keliamus pavojus.

Daugiausiai mokslininkų ir kitų sričių specialistų dėmesio sulaukia magnetinės geležies oksido nanodalelės. Yra žinomi 8 geležies oksidai, iš kurių plačiausiai ištirti ir dėl savo unikalių biocheminių, magnetinių bei kitų savybių naudojami magnetitas (Fe3O4), maghemitas (Fe2O3) ir hematitas (α-Fe2O3).

Taip pat, daug susidomėjimo sulaukia magnetito atmainos, vadinamieji feritai, kurių sudėtyje yra kobalto, cinko arba nikelio.

Magnetinės nanodalelės medicinoje
1 pav. Magnetinės kobalto ferito nanodalelės. Aut. Simonas Ramanavičius (CC BY-NC-SA 4.0).

Visos šios išvardintos struktūros pasižymi geru biosuderinamumu, tai reiškia, nėra žalingos organizmui. Tai yra logiška atsižvelgiant į tai, kad tiek kobalto, tiek geležies, tiek cinko nemažai aptinkama ir žmogaus organizme. Kiek kitokia situacija yra su nikeliu, nes kaip žinia, tai yra toksiškas metalas.

Norint išvengti galimos žalos organizmui, paprastai nanodalelės yra dar papildomai padengiamos įvairiomis mūsų organizmui draugiškomis medžiagomis, tokiu būdu sumažinant galimą žalą, ir tuomet net toks toksiškas metalas, kaip nikelis gali būti panaudojamas tam tikrą laiką.

Taip ir panašiais metodais paruoštos magnetinės nanodalelės gali būti taikomos medicinoje. Pagrindinės dvi taikymo kryptys yra magnetinio rezonanso vaizdinimas bei hiperterminiai gydymo metodai.

Magnetinio rezonanso vaizdinimas

Magnetinio rezonanso vaizdinime magnetinės nanodalelės naudojamos, kaip kontrastiniai agentai. Tai reiškia, kad jos yra panaudojamos norint aptikti bei išryškinti konkrečias mūsų organizmo dalis. Priklausomai nuo dalelių dydžio ir įvedimo į organizmą vietos, jos skirtingai pasiskirsto audiniuose.

2006 metais išspausdintame apžvalginiame straipsnyje teigiama, kad šiuo metu magnetinės nanodalelės yra naudojamos atliekant kepenų ir limfmazgių magnetinio rezonanso vaizdinimą.

Magnetinės nanodalelės medicinoje
2 pav. Kepenų magnetino rezonanso vaizdai nenaudojant magnetinių nanodalelių (a), esant 1 mg (b) ir 4 mg magnetinių nanodalelių. Pagal Azza Gramoun ir kt. straipsnį DOI: 10.1186/ar4588, (CC BY).

Tikimasi, kad magnetines nanodaleles bus galima pritaikyti ir plačiau, vaizdinant kitas organizmo dalis, nes šiuo metu aptartoje srityje yra atliekama daug tyrimų.

Pagrindinė problema, kurią bandoma išspręsti, tai per didelis reikiamas dalelių kiekis norint pasiekti gerą vaizdinimo kokybę.

Hiperterminiai gydymo metodai

Hipertermija – verčiant iš graikų kalbos reiškia perkaitimą. Tai vienas iš gydymo metodų, kuomet temperatūra yra pakeliama specifinėse organizmo dalyse, nepakeičiant viso organizmo temperatūros.

Šis gydymo metodas yra daug žadantis kovojant su vėžiniais susirgimais. Žinoma, kad vėžinės ląstelės yra jautresnės temperatūriniams pokyčiams nei sveikos. Tuo pasinaudojant galima kovoti su vėžiu tiesiog kaitinant tas organizmo dalis, kuriose yra išplitusios vėžinės ląstelės.

Magnetinės nanodalelės šiuo atveju gali būti panaudotos kaip šilumą išskiriančios medžiagos, kadangi panaudojant stiprų kintamą magnetinį lauką galima priversti jas įkaisti. Išskiriamas šilumos kiekis priklauso nuo naudojamo magnetinio lauko stiprumo, o taip pat pačių magnetinių dalelių savybių, kurias daugiausiai lemia jų dydis.

Magnetinės nanodalelės medicinoje
3 pav. Magnetinių nanodalelių kaitinimas veikiant kintamu magnetiniu lauku. Pagal Qun Zhao ir k.t., DOI:10.7150/thno.3854 (CC BY-NC 4.0).

Etiene Duguet ir kt. straipsnyje rašoma, kad vėžinius susirgimus galima gydyti pasiekus 42–45 °C temperatūrą. Tai yra švelnus hipertermijos variantas, kurį kontroliuoti nėra labai sudėtinga. Kitas sudėtingesnis hiperterminio gydymo variantas būtų naudojant aukštesnę 46-56°C temperatūrą, kuomet būtų pasiekiamas žymiai didesnis gydymo efektyvumas, tačiau šiai dienai toks gydymo metodas dar nėra pakankamai išvystytas ir kyla per didelė organizmo perkaitimo grėsmė.

Tolimesni atliekami tyrimai magnetinių nanodalelių pritaikymo medicininiams tikslams turėtų suteikti žinių, kaip efektyviau panaudoti hiperterminį gydymo metodą, pasiekiant ir sėkmingai kontroliuojant norimą temperatūrą, taip pat kaip efektyviau pritaikyti magnetines nanodaleles kaip kontrastines medžiagas magnetinio rezonanso vaizdinime.

Be abejo, tęsiant tyrimus atliekamus su magnetinėmis nanodalelėmis galima tikėtis, kad atsiras ir daugiau galimų jų pritaikymo būdų medicininiams tikslams.

Naudota literatūra

Vanessa Valdiglesias, Natalia Fernández-Bertólez, Gözde Kiliç, Carla Costa, Solange Costa, Sonia Fraga, Maria Joao Bessa, Eduardo Pásaro, João Paulo Teixeira, Blanca Laffon (2016). Are iron oxide nanoparticles safe? Current knowledge and future perspectives. Journal of Trace Elements in Medicine and Biology 38, 53–63.

Etienne Duguet, Sébastien Vasseur, Stéphane Mornet & Jean-Marie Devoisselle (2006). Magnetic nanoparticles and their applications in medicine. Nanomedicine 1(2), 157–168.

Azza Gramoun, Lindsey A Crowe, Lionel Maurizi, Wolfgang Wirth, Frank Tobalem, Kerstin Grosdemange, Geraldine Coullerez, Felix Eckstein, Marije I Koenders, Wim B Van den Berg, Heinrich Hofmann, Jean-Paul Vallée (2014). Monitoring the effects of dexamethasone treatment by MRI using in vivo iron oxide nanoparticle-labeled macrophages. Arthritis Research & Therapy 16, R131.

Qun Zhao, Luning Wang, Rui Cheng, Leidong Mao, Robert D. Arnold, Elizabeth W. Howerth, Zhuo G. Chen, Simon Platt (2012). Magnetic Nanoparticle-Based Hyperthermia for Head & Neck Cancer in Mouse Models, Theranostics 2(1), 113–121.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama