Atrodytų, dar visai neseniai įmonės savo teritorijos saugumą užtikrindavo įsidiegdamos analogines vaizdo stebėjimo sistemas. Tačiau dinamiška technologijų rinka yra ypatingai imli naujovėms, todėl tai, kas vakar galėjo būti vadinama naujove, šiandien jau gali būti suprasta tarsi praeities rinkos liekana. Su tokia situacija, panašu, susidūrė ir analoginės kameros, kurias šiuo metu iš rinkos visiškai bando išstumti naujos kartos skaitmeninės IP (angl. Internet Protocol) vaizdo kameros.
Šie rinkos pasikeitimai reikalavo specialių naujų žinių ir papildomo specialistų išmanymo, tačiau tuo pačiu priartino vaizdo stebėjimo sprendimus prie šiuolaikinių kompiuterinių ir telekomunikacinių tinklų. Universalus IP protokolas nuo šiol ir vaizdo informaciją leidžia suprasti kaip įprastinius skaitmeninius duomenis. Šis universalumas ir besiplečiantis vaizdo stebėjimo galimybių funkcionalumas skaitmenines vaizdo stebėjimo kameras palaipsniui taip pat „atvedė“ ten, kur migruoja visos IP protokolu besiremiančios paslaugos – prie debesų kompiuterijos sprendimų.
Nors bazinės IP skaitmeninių kamerų panaudojimo idėja ir principas išliko nepakitę, „debesies“ sprendimų integravimas šioje rinkoje įnešė nemažai naujovių. Būtent jų dėka IP skaitmeninių kamerų konfigūravimas ir valdymas tapo santykinai paprastesni, todėl šiuo techniniu sprendimu, norėdami lengviau matyti kameras iš bet kurios pasaulio vietos, gali pasinaudoti net ir specifinių internetinių tinklų žinių neturintys asmenys.
Taigi, kokius pasirinkimus iš tikrųjų turime kalbėdami apie IP skaitmenines vaizdo stebėjimo kameras kaip debesų kompiuterijos paslaugą?
Galimybė tiesiogiai prijungti kamerą prie gamintojo „debesies“ serverio
Daugumos potencialių klientų noras įsigyti skaitmenines IP vaizdo kameras dažniausiai dingsta tada, kai jie sužino apie specifinių žinių poreikį, kurių prireiks jas paruošiant darbui. Kadangi visi vis labiau siekiame mobilumo, dažnai domimasi ir IP kamerų pasiekiamumo išmaniais telefonais ar planšetiniais kompiuteriais galimybe. Žinoma, visuomet norima turėti prieigą prie įdiegtų IP skaitmeninių kamerų ir internetu iš bet kurios pasaulio vietos. Į visus šiuos klausimus teigiamą atsakymą buvo galima pateikti ir anksčiau, tačiau įsigijus kameras su „debesies“ funkcijomis nuo šiol visa tai galima atlikti dar paprasčiau.
Gamintojai, kuriantys debesų kompiuterijos sprendimus turinčias kameras, pasirūpina, kad jų susiejimas su nutolusiais serveriais būtų atliktas automatiškai. Būtent tai gerokai supaprastina kamerų pasiekiamumo per interneto tinklą klausimus. Be to, tai taip pat nereikalauja iš pirkėjo namų kompiuterinio ir telekomunikacijų tinklo konfigūravimo ypatybių išmanymo, tačiau šis klausimas būtų ypatingai aktualus jei visa tai norėtume atlikti turėdami įprastinį funkcionalumą turinčias IP skaitmenines vaizdo kameras.
Vaizdo įrašymo įrenginiai ir privataus „debesies“ sprendimas
Kadangi vienos skaitmeninės IP kameros teritorijos, namų ar biuro stebėjimui dažniausiai nepakanka, kameras tampa įprasta prijungti prie vieno centralizuoto vaizdo įrašymo įrenginio NVR (angl. Network Video Recorder). Su šiuo įrenginiu vienoje vietoje galima peržiūrėti vaizdo transliaciją iš visų IP kamerų, tačiau jis taip pat tampa atsakingas ir už vaizdo įrašų medžiagos kaupimą vėlesnei peržiūrai. Kalbant šiuolaikiniais terminais, NVR gali būti suprastas kaip privataus „debesies“ alternatyva. Turėtų būti suprantama ir tai, kad šio vidinio namų serverio pasiekiamumui interneto tinklu ar iš įvairių kitų daugiafunkcinių įrenginių užtikrinimui taip pat reikalingos specifinės žinios.
Vis dėlto kaip ir pavienės skaitmeninės IP kameros, taip ir šiuolaikiniai vaizdo įrašymo įrenginiai NVR, vis dažniau pardavinėjami su gamintojo iš anksto įdiegtomis debesų kompiuterijos funkcijomis. Jos leidžia šiuos fizinius privačius „debesies“ namų kamerų stebėsenos serverius automatiškai sukonfigūruoti taip, kad būtų galima užtikrinti jų pasiekiamumą globaliu mastu tiesiog jungiantis prie gamintojo specialios sukurtos sistemos. Vėlgi, tai ne tik leidžia sutrumpinti sistemos paruošimo darbui laiką, bet taip pat leidžia ir santykinai sudėtingus kompleksinius sprendimus darbui paruošti šiuolaikiškai ir paprastai.
Trečiųjų šalių debesų kompiuterijos sprendimų naudojimas
Nors ir ne tiesiogiai, bet galima teigti, kad pirmieji du sprendimai daugumą idėjų pasisavino iš seniau žinomų. Būtent trečiosios šalys, kurios tiesiogiai su skaitmeninių IP vaizdo kamerų ar vaizdo įrašymo įrenginių NVR gamyba nėra susijusios, tokios įrangos prijungimą prie nutolusių serverių siūlo jau gana seniai. Tai iš dalies patvirtina tai, kad debesų kompiuterija kartais gali būti tiesiog patrauklus marketingo terminas, kuris visus sudomina dėl galimybės žinomus senus techninius sprendimus panaudoti kur kas paprasčiau.
Vis dėlto, nors trečiųjų šalių „debesies“ sprendimai dažniausiai gali pasiūlyti įvairių gamintojų kamerų palaikymą, jie taip pat visuomet reikalauja turėti specifinių IP skaitmeninių kamerų konfigūravimo žinių. Tuo metu konkretaus gamintojo plėtojami debesų kompiuterijos sprendimai kol kas visuomet būna paprastesni ir dažniausiai yra apibrėžiami gerai techninės įrangos rinkoje žinomu anglišku terminu „plug & play“ (liet. jungiu ir naudojuosi). Be to, kai kuriems pilnavertiški trečiųjų šalių vaizdo stebėjimo sprendimai kartais gali būti nepatrauklūs ir todėl, kad, šiuo atveju, vaizdo įrašų saugojimas bus realizuotas nutolusioje, bet ne vietinėje duomenų talpykloje.
Ir kokia visgi viso to nauda bei pranašumas?
Galima teigti, kad vaizdo stebėjimo kaip debesų kompiuterijos paslaugos rinka dar tik vystosi, tačiau net ir šiuo metu jau galima įžvelgti tokių sprendimų naudą. Galbūt „debesies“ funkcijų integracija šią akimirką labiau aktuali pavieniams asmenims, kurie nori išbandyti skaitmeninių IP vaizdo stebėjimo kamerų galimybes, tačiau tokios funkcijos vis daugiau galimybių suteikia ir tinklo administratoriams bei jų prižiūrimoms organizacijoms. Kaip vieną to pavyzdžių galima pateikti galimybę greitai – vos vieno mygtuko paspaudimu – atnaujinti IP kamerų ar NVR įrašymo įrenginių programinę įrangą.
Pabaigai galima pasakyti tik tai, kad įvairių apžvalgininkų ir specialistų nuomonė apie visų techninių sprendimų iškėlimą į „debesį“ tampa vis labiau apčiuopiama realybe. Ir nors tai nėra didžiulė techninė pažanga, ji leidžia dabartinį technologijų pasaulį įsivaizduoti kur kas labiau apibrėžtame ir susistemintame modelyje. Kalbant tiksliau, debesų kompiuterija mums neruošia revoliucijos. Ji tiesiog skirta tam, kad leistų kiekvienam džiaugtis ir naudotis technologijų pasiekimais, tačiau neverstų kiekvieno gilintis į technines tų sprendimų veikimo subtilybes.