Kavos aparatas buityje – savaime suprantama kasdieninio naudojimo priemonė, tačiau dažnai net nesusimąstome, kaip šis prietaisas keitėsi ir tobulėjo per 400 metų nuo jo išradimo ir pirminės koncepcijos. Šiuolaikiniuose kavos aparatuose galime rasti gausybę funkcijų, kurios kavos ruošimą padaro greitu, kokybišku ir patogiu procesu, tačiau kavos ruošimas ne visada buvo toks malonus procesas. Iki technologijų revoliucijos, kavos ruošimas buvo sudėtingas procesas, reikalaujantis daug kruopštumo ir žinių, o kavos aparatai – gremėzdiškos mašinos, kurios užimdavo daug vietos, nors turėjo mažai funkcionalumo.
Apie kavos aparatų technologinę pažangą pasakoja kava ir kavos aparatais prekiaujančios įmonės „Kavos draugas“ vadovas Aurimas Vainauskas. Anksčiau skrudintos ir maltos kavos pupelės būdavo suberiamos į puodynę ir verdamos ant viryklės su mažu kiekiu vandens. Lašelinis metodas pasirodė tik prieš 120 metų, o pirmieji šios kavos ruošimo technologijos panaudojimo metodai tapo nedaug pažangesni, tačiau jau tada leisdavo išgauti daug kokybiškesnį gėrimą, kurio ruošimo pabaigą pažymėdavo atitinkamo aromato pasklidimas.
Bėgant metams rinkoje pradėjo rastis patobulinto dizaino kavos aparatai, tokie kaip kavinukas su sieteliu, prancūzų aukšto spaudimo ir elektriniai kavos aparatai. Nuo 20 a. pradžios kavos aparatų technologija pamažu standartizavosi, nes buvo svarbu išlaikyti kavos ruošimui būtinus standartus, tokius kaip temperatūra ir ruošimo laikas. Jeigu anksčiau kavos virimo aparatai būdavo gaminami iš metalo, tai korpuse ir detalėse pamažu pradėjo rastis ir kitos medžiagos, tarp kurių ir detalės iš plastiko. Pastaraisiais dešimtmečiais, pastoviai revoliucionuojamas kavos aparatas tapo ne tik funkcionaliu prietaisu, bet ir interjero dizaino dalimi. Prekyboje šiuo metu galima rasti įvairių formų, spalvų bei dydžių kavos ruošimo prietaisų.
„Be abejonės šiuolaikiniai kavos aparatai darosi daug patrauklesni ir stilingesni, tačiau su dizainu neatsilieka ir technologijos raida. Kavos aparatuose diegiamos technologijos, suteikiančios vartotojui daugiau pasirinkimo galimybių ir įgalinančios kavos aparatą išpildyti skirtingiems skoniams priimtinus sprendimus“, – pasakoja A. Vainauskas.
Galima reguliuoti ruošiamos kavos stiprumą, temperatūrą, kavos rūšis. Vietoje anksčiau naudotų filtrų, kuriuos dažnai tekdavo valyti, šiuolaikiniuose kavos aparatuose jie būna lengvai keičiami, ilgalaikiai. Kartu su kavos aparatų raida atsiradęs platus priežiūros priemonių pasirinkimas dar labiau optimizavo kavos gamybą, kuri tapo greitu ir paprastu kasdieniniu procesu.
„Daugelis šiuolaikinio kavos aparato atnaujinimų yra pritaikyti kavos ruošimo patogumui. Prie jau įprastų kavos ruošimo funkcijų: kavos ruošimo laiko nustatymo ir kitų užprogramuotų pasirinkimo galimybių galima pasirinkti, kokio dydžio puodelio kavos norima, pasirinkti iš keleto kavos skonių. Šiuolaikinis modernus kavos virimo aparatas jau turi įdiegtą automatinio išsijungimo funkciją, termostatinę kontrolę, LED ekraną. Neseniai įdiegta dar viena praktiška funkcija – automatiniai jungtukai, kurie reguliuoja ir išjungia lašėjimą po kavos paruošimo“, – pasakoja „Kavos draugas“ vadovas Aurimas Vainauskas.
Praėjus šimtams metų po pirmųjų kavos ruošimo aparatų atsiradimo buvo įdiegta daug patobulinimų. Šiais laikais kavos aparatų pagalba nesunkiai galima pasiruošti itin gardžios kavos. Procesai tapo maksimaliai automatizuoti: nuo tinkamos temperatūros pasirinkimo iki savaiminio aparato išsivalymo. Naudojantis šiuo prietaisu, vos keleto mygtukų paspaudimu galima gauti aromatingiausios kavos, praskaidrinsiančios net niūriausią dieną.