Robotų integracija ir adaptacija visuomenėje sukelia daugybę kontroversiškų diskusijų, kuriose pateikiamos nuomonės svyruoja nuo vieno kraštutinumo iki kito. Mitai ir faktai – tarsi iš praeito amžiaus atklydusios legendos neretai apgaubia mūsų modernaus amžiaus stebuklus. Šiame straipsnyje bus pateikti robotų technikos faktai ir mitai pristatyti investuotojo, verslininko Shahin Farshchi. Robotų pramonės ekspertas savo įžvalgas pateikė „IEEE Spectrum“ leidinyje.
Pirmas mitas, kurį savo darbe pateikia S. Farshchi – robotai sunaikins mūsų darbo vietas. Pasak publikacijos autoriaus, robotai, priešingai nei dažniausiai manoma, tik pagerina esamo darbo kokybę ir garantuoja rezultatyvesnį bei lengvesnį kompanijoje (įmonėje, fabrike ar pan.) dirbančių asmenų darbą. Verslininkas pateikia pavyzdį – amerikiečių elektrinių automobilių gamintoją – „Tesla Motors, Inc.“, kur robotai atlieka fiziškai pavojingą darbą, o darbuotojai tik prižiūri tikslingą jų veiklą. „Šie darbuotojai („Tesla Motors“ kompanijos darbuotojai, aut. past) gali didžiuotis galėdami būti naujos gamybos eros dalimi, kur robotai padeda išrasti ir pagyvinti pramonės šakų, tokių kaip automobilių sektorius, veiklą“, – teigia Shahin Farshchi.
Siekiant išlikimo į gamybos ir logistikos sritis būtina integruoti robotų techniką – toks yra pirmas faktas, kurį pateikia „IEEE Spectrum“ leidinio autorius. Nepaisant to, kad pirmas mitas nagrinėja žmonių darbo jėgos poreikį ir dėl robotų negresiančią jos sumažėjimo paklausa, šis faktas šiek tiek prieštarauja pateikto mito idėjai. Vis dėlto neginčytina, jog šiuolaikinėje modernioje visuomenėje robotų technikos integracija į pramonės šakas tapo konkurencingumo skatinimo aspektu, o pastarasis veiksnys yra vienas svarbiausių sėkmingos verslo plėtros niuansų. S. Farshchi teigimu robotų technikos panaudojimas yra ne tik rezultatyvesnis, bet ir naudingesnis sąnaudų atžvilgiu.
Kitas faktas, kurį analizuoja autorius, yra autonominių robotų lėtumas. S. Farshchi remiasi pernai vykusiomis DARPA robotų varžybomis (angl. DARPA Robotics Challenge), kuriose matyti tarpusavyje konkuruojantys robotai yra stulbinamai lėti net ir atlikdami pačias paprasčiausias funkcijas. Robotų technikos žinovas teigia, jog nepaisant to, kad Moore dėsnis pagreitino galimybių augimą, pavyzdžiui, tokių kaip mechaninis matymas, algoritmais pagrįstos paieškos sistemos ir pan. robotai vis tiek yra per lėti efektyviai veikti „žmogiškoje“ aplinkoje. Tačiau S. Farshchi pabrėžia, kad svarbūs pažangos procesai gali būti pasiekti tobulinant algoritmų pritaikymą, ypač sutelkiant dėmesį į robotų matymo, kitaip tariant erdvės pažinimo gerinimą.
Straipsnyje pateikiamas ir antras mitas, teigiantis, kad robotai yra neįtikėtinai brangūs. Pasak autoriaus, šiuolaikiniai modernūs buities prietaisai – pavyzdys, jog pažangios technologijos mechanizmai yra paklausūs visuomenės tarpe, t. y. žmonės gali sau leisti juos nusipirkti pernelyg negalvodami apie pasekmes. Dešimtmečius tobulinti prietaisai pamažu atpigo ir tapo prieinamomis prekėmis daugeliui šeimų, taip, anot S. Farshchi, gali nutikti ir su robotų pramonės rinka. Autorius pabrėžia, kad „iš praktinės pusės“ robotai nėra brangūs… Jie tiesiog turi brangią programinę įrangą. „Geros naujienos tos, jog aš tikiu, kad mes greitai pamatysime daug inovacijų paleidimo sistemose, o tai, pagaliau, drastiškai sumažins robotų kainas“, rašo verslininkas Shahin Farshchi. Straipsnyje taip pat įvardinama, jog kompanijos „CMU-spinout IAM Robotics“, „Redwood Robotics“ (priklausoma „Google“ organizacijai), „Modbot“ nuolatos stengiasi „išrasti“ būdą kaip sumažinti robotų kūrimo išlaidas – siekiama supaprastinti robotų variklius, pavaras ir netgi sumažinti jutiklių poreikį.
„Robotus sunku naudoti – faktas“, skelbia antraštė. Autorius rašo, jog dauguma iki šiol sukurtų robotų vis dar reikalauja neįtikėtino sumanumo… kaip juos panaudoti. Nepaisant to, kad nuolatos ieškoma būdų kaip supaprastinti robotų valdymą (pasak S. Farshchi, net ir autonominiai mechanizmai yra sunkiai kontroliuojami) jų funkcionavimas nėra ganėtinai paprastas ir lengvai suvokiamas robotų technikos neišmanantiems asmenims.
Pateikti mitai ir faktai įrodo, jog robotų technika žengia į priekį ir yra gan sparčiai integruojama į kasdienį pasaulį. Vis dėlto iškylantys sunkumai bei problemos verčia mokslininkus ieškoti naujų, progresyvių būdų kaip supaprastinti daugybę veiksnių, kurie palengvintų robotų adaptaciją visuomenėje ir paskatintų robotų technikos srities tobulėjimą.
Pranešime yra reklaminių nuorodų.