Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
Lapkričio 21 d. 08:20
Ką turime nuveikti šiandien, kad taptume konkurencingesni ateities inovacijų srityje?
Lapkričio 20 d. 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
Lapkričio 20 d. 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
Lapkričio 20 d. 14:31
Odos vėžio nustatymas naminiams gyvūnams – KTU doktorantė siekia sukurti diagnostinę metodiką pasitelkiant DI
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Mikroelektroninis krūvio keitiklis

Publikuota: 2005-01-20 09:33
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mokslininkams
Autorius: el. paštas S. Sakalauskas, R. Pūras
Aut. teisės: el. paštas ©Elektronika ir elektrotechnika
Inf. šaltinis: el. paštas Elektronika ir elektrotechnika

Gerai žinant puslaidininkinių medžiagų fizines savybes ir sugebant jas kryptingai valdyti, galima gaminti geros kokybės puslaidininkinius įtaisus. Prie šių savybių priskirtinos ir medžiagų paviršinės savybės, kurių analizei ir kontrolei naudojami įvairūs metodai. Šis darbas ir skirtas talpinio keitiklio erdvinės skiriamosios gebos analizei.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Įvadas

Kuriant puslaidininkinius artimojo ultravioleto šviesos šaltinius, ilgalaikės veikos jonizuojančiojo spinduliavimo detektorius ir kitus netradicinės paskirties prietaisus, būtina naudoti naujas medžiagas ir, be abejo, labai gerai išmanyti jų fizines savybes bei mokėti jas valdyti. Pastarųjų reikalavimų skalėje būtų ir medžiagų paviršinės savybės, nes dėl realių puslaidininkinių monokristalų kristalinės gardelės defektų bei dėl medžiagos paviršiaus sugertų atomų susidaro paviršiniai lygmenys, galintys atlikti donorų, akceptorių, elektronų ir skylių rekombinacijos ar prilipimo centrų vaidmenis, tuo iš esmės keisdami jų paviršiaus fizines savybes. Daug informacijos apie tiriamųjų medžiagų paviršines savybes gali duoti jų elektronų išlaisvinimo darbo vertės. Nors žinomi įvairūs išlaisvinimo darbo matavimo būdai, tačiau daugeliu atvejų pirmenybė teikiama talpiniam, elektrostatinės indukcijos dėsniu paremtam būdui, t. y. Kelvino būdui. Šis būdas pasižymi dideliu universalumu, užtikrina didelį matavimo tikslumą ir, svarbiausia, yra nesąlytinis [1].

Pastaruoju metu medžiagų paviršinėms savybėms tirti plačiai naudojami tuneliniai ir atominės jėgos mikroskopai (skenuojantieji Kelvino jutikliai) [2, 3]. Jų erdvinė skiriamoji geba* siekia 0,1 nm, tačiau praktikoje dažnai pakanka matavimo būdų, užtikrinančių skiriamąją gebą nuo 1 µm iki 0,1 µm, o šiems tikslams gali būti naudojamas jau tapęs klasikiniu talpinis Kelvino būdas.

Šio darbo tikslas – aptarti talpinio keitiklio, kurio erdvinė skiriamoji geba siektų mikrometro dalis, ypatumus ir pateikti pirminius eksperimentinius rezultatus.

* Mokslinėje literatūroje nėra griežto erdvinės skiriamosios gebos termino apibrėžimo. Šiame straipsnyje vartojama sąvoka reiškia minimalaus tiriamojo kūno paviršiaus plotelio, sąveikaujančio su talpiniu matavimo elektrodu, skersmenį (tariant, kad šis plotelis yra skritulio formos).

Keitiklio virpantysis mikroelektrodas

Ankstesnieji darbai, pvz. [4], rodo, kad keitiklio erdvinę skiriamąją gebą faktiškai lemia virpančiojo elektrodo viršūnėlės skersmuo, nes, elektrodui virpant, jo šoninių sienelių ir tiriamojo kūno talpos komponentė išlieka beveik nekintanti. Siekiant užsibrėžtos erdvinės skiriamosios gebos, virpančiojo elektrodo viršūnėlės skersmuo turėtų būti apie kelių šimtų nanometrų ar mažesnis. Techniškai suformuoti tokio skersmens ritininės ar jam artimos formos mikroelektrodo neįmanoma. Aptariamuoju atveju virpančiajam mikroelektrodui formuoti buvo panaudotas elektrocheminio ėsdinimo ir poliravimo būdas [5]. Atlikti eksperimentai su paramagnetinių savybių volframo ir molibdeno vielutėmis (apie 120 µm skersmens) parodė, kad geresnių rezultatų galima pasiekti su molibdeno vielutėmis, be to molibdenas lengvesnis ir ne toks trapus. Lengvesnės medžiagos mikroelektrodo gali būti didesnis virpinimo dažnis. Geriausių mikroelektrodų pavyzdžiai turėjo viršūnėles, labai artimas kūgio formai (žr. 1 pav.), o jų kampai siekdavo 10°–15°.


1 pav. Apytikslė virpančiojo mikroelektrodo (1) forma ir tarp tiriamojo kūno (2) paviršiaus ir mikroelektrodo viršūnėlės C1 bei jo šoninės sienelės C2 susidariusios talpos

Keitiklio su tokiu mikroelektrodu erdvinę skiriamąją gebą būtų galima įvertinti, turint matematines jo viršūnėlės (C1) ir šoninės sienelės (C2) talpų (begalinės laidžios plokštumos atžvilgiu) išraiškas. Apytikslis Hou metodas [6] tokios formos mikroelektrodo (tariant, kad jo viršūnėlė yra pusrutulio formos) talpai rasti pasirodė esąs netinkamas, nes atliktų eksperimentų su proporcingai padidintų matmenų elektrodais rezultatai labai skyrėsi nuo teorinių ir eksperimentinių (net iki 100 %).

Mikroelektrodo virpinimo ir perstūmimo sistema

Teorinio modeliavimo rezultatai rodo, kad, siekiant užsibrėžtos skiriamosios gebos, nepakanka turėti mikroelektrodą su labai mažo skersmens viršūnėle. Dar reikia užtikrinti, kad mikroelektrodo viršūnėlės atstumas iki tiriamojo objekto būtų ne didesnis už viršūnėlės skersmenį, o minimalus atstumas būtų ribojamas paties mikroelektrodo virpėjimo amplitudės. Maža virpėjimo amplitudė sudaro prielaidas gerinti erdvinę skiriamąją gebą, tačiau mažina talpinio keitiklio signalo ir triukšmo santykį, t. y. mažina keitiklio jautrį. Remiantis įgyta patirtimi galima teigti, kad optimali keitiklio veika būtų pasiekta tuo atveju, jei būtų 2∆h≤h≤0,5D; čia h – atstumas nuo mikroelektrodo viršūnėlės (kurios skersmuo D) iki 50 tiriamojo paviršiaus, ∆h – mikroelektrodo virpėjimo amplitudė. Taigi virpėjimo amplitudė ∆h ir atstumas h gali siekti dešimtis ar šimtus nanometrų.

Turint omeny realių puslaidininkinių bandinių paviršių geometriją, matavimų metu virpančiojo mikroelektrodo viršūnėlė, išlaikydama pastovų atstumą h, turi sekti paviršiaus reljefą, t. y. turi būti numatyta galimybė mikroelektrodą perstumti (jo virpėjimo kryptimi). Šiam tikslui mikrometrinis sraigtas su žingsniniu varikliu jau netiks, todėl reikia naudoti specialios konstrukcijos virpiklį, sudarytą iš fosforinės bronzos plokštelės, suklijuotos su metalizuota pjezokeramine bario titanato plokštele. Talpinio keitiklio su tokio tipo virpikliu fragmentas parodytas 2 pav.


2 pav. Talpinio keitiklio fragmentas. 1 – virpantysis matavimo elektrodas, 2 – bronzinė plokštelė, 3 – metalizuota pjezokeramika, 4 – ekranas, 5 – izoliacinė žėručio plokštelė, 6 – žadinimo kontaktas, 7 – epoksidinė derva

Pjezokeraminės plokštelės ilgis (iki įtvirtinimo vietos) buvo 11 mm, o bronzinės – 15 mm. Abiejų plokštelių pločiai buvo vienodi, t. y. 5 mm. Tokių matmenų virpiklis, prijungtas prie keičiamos vertės nuolatinės įtampos šaltinio UV, perstumia mikroelektrodą iki H=100 µm (3 pav.).


3 pav. Virpiklio viršūnės poslinkio priklausomybė nuo prijungtos įtampos

Matome, kad poslinkio H priklausomybė nuo UV netiesinė, tačiau svarbu, kad elektriniu signalu lankstant virpiklio viršūnę, mikroelektrodo virpėjimo amplitudė (ir pirmosios, ir antrosios modų) pakinta nedaug, o nuo žadinančiojo signalo UŽ amplitudės priklauso tiesiškai (4 pav.).

Eksperimentiniai keitiklio tyrimai

Mikroelektroninį keitiklį, kaip atskirą mazgą, sudaro talpinis keitiklis su virpančiuoju mikroelektrodu ir


4 pav. Mikroelektrodo virpėjimo amplitudės priklausomybė nuo žadinančiojo signalo amplitudės

ištakinis įtampos U(t) (2 pav.) kartotuvas su bekorpusiu lauko tranzistoriumi. Mikroelektrodo formavimo procesas, nors ir paprastas, tačiau reikalauja daug įgūdžių ir nėra apsaugotas nuo atsitiktinumų, todėl beveik neįmanoma gauto rezultato pakartoti. Geriausi mūsų mikroelektrodų pavyzdžiai turėjo beveik kūginės formos viršūnes, kurių kampas neviršijo 15°. Viršūnėlės suapvalinimas truputį panašėjo į pusrutulį, todėl kalbėti apie jo skersmenį nevisiškai korektiška, tačiau norint bent apytiksliai žinoti jo vertes (jos buvo (400–600) nm), tenka daryti tokias prielaidas.

Erdvinei skiriamajai gebai įvertinti būtina turėti darinį su žinomos formos potencialiniu reljefu. Mes šiam tikslui panaudojome pramoninio metalo ir puslaidininkio sandūros lauko tranzistoriaus metalizuotas santakos ir ištakos kontaktų aikšteles, tarp kurių buvo minimalus (2,2±0,1) µm atstumas. Išmatuota paviršinio potencialo pasiskirstymo priklausomybė nuo koordinatės leidžia teigti, kad erdvinė skiriamoji geba yra geresnė negu 1,0 µm, tačiau tikslesnių apibendrinimų padaryti negalime, nes tam reikia darinių, kur tas atstumas būtų kelis kartus mažesnis.

Į grįžtamojo ryšio grandinę įjungę tiksliai žinomų verčių nuolatinės įtampos šaltinį ir išmatavę išėjimo įtampos vertes, nustatėme keitiklio ribinį jautrį, kuris buvo 5–6 mV, kai sinchroninio detektoriaus žemojo dažnio filtro laiko pastovioji buvo 1 s. Dalinė įtampos kartotuvo parazitinės įėjimo talpos kompensacija [7] padidino talpinio keitiklio perdavimo koeficiento vertę ir ribinį jautrį, kuris šiuo atveju siekė 2 mV (matavimų paklaida neviršijo ±0,1 mV).

Išvados

Pirminiai eksperimentiniai mikroelektroninio keitiklio, sudaryto iš talpinio matavimo mikroelektrodo, jo virpinimo ir perstūmimo pjezokeraminės ir metalinės plokštelių darinio bei bekorpusių mikroelektroninių įtaisų tyrimai leidžia daryti tokias išvadas:

  • pasiekta talpinio keitiklio erdvinė skiriamoji geba geresnė nei 1 µm (šį parametrą galima gerinti tik automatizavus mikroelektrodo elektrocheminio ėsdinimo ir poliravimo procesą);
  • ribinis įtampos jautris siekė 2 mV;
  • jautriui didinti būtina optimizuoti kompensuotos įėjimo talpos ištakinio kartotuvo veiką.

Literatūra

  1. Baumgägartner H., Liess H. D. Micro Kelvin probe for local work–function measurements // Rev. Sci. Instrum. 1988. – Vol. 59. No 5. – P. 802–805.
  2. Simphins B. S., Schaadt D.M., Yu E. T., Moluar R. J. Scaning Kelvin probe microscopy of surface electronic structure in GaN grown by hibride vapor phase epitaxy // J. Appl. Phys. 2002. – Vol. 91. No 12. – P. 9924–9929.
  3. Koley G., Spencer M.G. Surface potential measurements on GaN and AlGaN/GaN heterostructures by scaning Kelvin probe microscopy // J. Appl. Phys. 2001. – Vol. 90. No 1. – P. 337–344.
  4. Sakalauskas S., Sodeika A. Automatized measuring instrument of the surface electric potential and potential’s distribution // Rev. Sci. Instrum. 1998. – Vol. 59. No 10. – P. 466–468.
  5. Morikava H., Goto K. Reproducible sharp–pointed tip preparation for field ion microscopy by controlled ac polishing // Rev. Sci. Instrum. 1988. – Vol. 59. No 10. – P. 2195–2197.
  6. Иоссель Ю. Я., Кочанов Э. С., Струнский М. Г. Расчет электрической емкости. – Ленинград: Энергоиздат, 1981.– 288 с.
  7. Peyton A. J., Walsh V. Analog Electronics with Op Amps. – Cambridge: University Press, 1993. – 326 p.

S. Sakalauskas, R. Pūras. Mikroelektroninis krūvio keitiklis // Elektronika ir elektrotechnika. – Kaunas: Technologija, 2004. – Nr. 2(51). – P. 49–51.





Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama