Elektros kainoms šokant „pasiutpolkę“, šalies verslas ir miestų savivalda vis aktyviau domisi naujausiomis technologijomis, leidžiančiomis ne tik gerokai sutaupyti, bet ir tausoti aplinką.
Bendrovė „TransECO Group“ daugiau kaip prieš pusmetį Lietuvos rinkai pristatė pasaulinį pripažinimą pelniusios kompanijos „Power Sines“ sukurtas patentuotas technologijas LEC ir „ComEC“ elektros energijai taupyti. Pirmoji iš jų – tai naujoviškas ir kol kas savo ekonomiškumu nepralenkiamas sprendimas gatvių ir kelių apšvietimo tinklams, galintis daugiau kaip trečdaliu sumažinti elektros energijos suvartojimą. Verslui adaptuota sistema „ComEC“ leidžia įvairioms pramonės ir paslaugų bendrovėms sutaupyti iki penktadalio išlaidų už elektrą. Maža to, jau artimiausiu metu „Power Sines“ atstovė Lietuvoje – bendrovė „TransECO Group“ – pristatys gyvenamiesiems namams skirtas novatoriškas elektros energijos taupymo sistemas. Šios padės sumažinti sąskaitas už darkart pabrangusią elektrą privatiems vartotojams.
Iš kelių lygių transformatorių sudarytas patentuotos technologijos įrenginys sumažina energijos suvartojimą „atmesdamas“ perteklinę įtampą. Tokiu veikimo principu paremti energijos valdikliai įgyja pranašumą prieš kitas panašaus pobūdžio sistemas, mat transformuojant vien tik perteklinę energiją, pasiekiamas kur kas didesnis efektyvumas ir dar labiau padidėja elektros įrengimų ilgaamžiškumas.
Elektros energiją taupanti ir sykiu aplinką tausojanti pažangi naujovė iškart sudomino didžiąsias Lietuvos įmones. Technologiją sėkmingai išbandė ir jos efektyvumu įsitikino keli stambūs prekybos centrai ir didžiausi degalinių tinklai, greito maisto restoranai. Kai kuriuose jų įranga jau pradėta diegti. Tarptautiniu mastu pripažintą naujovę jau ne vienus metus sėkmingai naudoja įvairūs miestai, garsiausi viešbučiai, prekybos ir logistikos centrai, siuntų tarnybos, degalinių tinklai, restoranai, oro ir laivybos uostai, elektronikos gamintojai ir kitų pramonės šakų atstovai visame pasaulyje – iš viso instaliuota per 25 tūkst. sistemų.
„Išgirdę apie gamintojo deklaruojamą šios technologijos efektyvumą, iš pradžių daugelis tokiais skaičiais netiki, tačiau mes kaskart stengiamės išsklaidyti bet kokias abejones siūlydami visiems klientams įrangą pirmiausiai išbandyti patiems praktiškai. Atlikus testus, kai kurių įmonių rezultatai tiesiog pranoko lūkesčius – ekonomija siekė 18 proc. ir daugiau, o apskaičiuotas atsiperkamumo laikotarpis neviršijo nė trejų metų“, – apie „ComEC“ technologijos privalumus pasakoja bendrovės „TransECO Group“ direktorius Saulius Urbelis.
Įtampos optimizavimo ir kontrolės sistema pravarti ne tik verslui, bet ir miestams, skiriantiems didžiules lėšas gatvių apšvietimui. Čia galima sutaupyti net apie trečdalį energijos sąnaudų. Antai prieš kelerius metus dėl šalį užklupusio ekonominio sunkmečio daugelis šalies miestų buvo priversti taupyti gatvių apšvietimo sąskaita ir sykiu rizikuoti gyventojų sveikata ar net gyvybe. Maža to, gerokai sumažintas gatvių apšvietimas prieštarauja ir Europos Sąjungos direktyvoms. Pasitelkę naujausias energijos taupymo technologijas, miestai ir gyvenvietės kaipmat išsilaisvintų nuo tokių suvaržymų.
Atlikti bandymai jau patvirtino, kad didžiųjų Lietuvos miestų gatvių apšvietimo tinkluose įdiegus elektros energijos taupymo sistemą LEC, ekonomija siekia net iki 35 proc. Kauno miesto savivaldybė praėjusią savaitę viešai paskelbė ketinanti diegti tokią novatorišką sistemą miesto gatvių apšvietimo tinkluose. Bandymų estafetę iš šalies didmiesčių perėmė ir mažesni miesteliai. Keliuose iš jų taip pat nuspręsta jau artimiausiu metu įdiegti bendrovės „TransECO Group“ tiekiamą įrangą. Pasak S. Urbelio, pažangi technologija praverstų ir apšviečiant magistralinius, krašto bei rajoninius kelius.
Elektros taupymo sistema visiškai kompiuterizuota, valdoma nuotoliniu būdu. Jos efektyvumo duomenis ir analizę galima stebėti kompiuterio ekrane. Lygiai taip, dėka kontrolės per atstumą, informuojama ir apie įrangos sutrikimus. Visa tai leidžia taupyti ne tik pinigus ar laiką, bet ir žmogiškuosius išteklius. Bendrovė „TransECO Group“ atlieka įrangos techninę priežiūrą ir aptarnavimą.
Vos per pusmetį didžiulio susidomėjimo Lietuvoje sulaukusi elektros energiją taupanti pažangi technologija patvirtina, kad tiek šalies miestų savivaldai, tiek ir verslui pastaruoju metu rūpi ne vien ekonomija, bet ir ekologija. Netrukus pažangių technologijų teikiama nauda ir galės įsitikinti ir gyvenamųjų namų šeimininkai.