Elektronika.lt
 2024 m. spalio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 9 d. 14:09
SAP papildo DI asistentą „Joule“ bendradarbiavimo galimybėmis
Spalio 9 d. 11:20
„Portathon 2024“ sprendimai – alternatyviai energijai įdarbinti uostuose ir jūriniame sektoriuje
Spalio 9 d. 08:26
BMW pristatė laukiamiausią sezono motociklą „BMW R 1300 GS Adventure“
Spalio 8 d. 20:20
Kam elektromobiliui gali reikėti vidaus degimo variklio?
Spalio 8 d. 17:45
Superkompiuteris – galingas įrenginys, galintis pasitarnauti ir moksle, ir kine
Spalio 8 d. 14:29
Ličio jonų baterijos tarp mūsų: kaip saugiai prižiūrėti namuose turimus prietaisus?
Spalio 8 d. 11:38
Kodėl elektromobiliai dažniau patenka į avarijas? (1)
Spalio 8 d. 08:35
„iOS 18“ pasiūlė ne tik lietuvių kalbą, bet ir daugiau įvairių naujovių
Spalio 7 d. 20:19
Wi-Fi 7 – ateities belaidis internetas
Spalio 7 d. 18:24
Galvojate, kad elektriniai automobiliai atsirado tik dabar? Jūs labai stipriai klystate
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Pasakos, legendos ir mitai apie šviesos diodus ir apšvietimo prietaisus su šviesos diodais

Publikuota: 2012-10-17 15:17
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Autorius: dr. Saulius Miasojedovas
Aut. teisės: ©Ageta, UAB
Inf. šaltinis: Ageta, UAB

Visame pasaulyje vis labiau populiarėjant LED (šviesos diodų) apšvietimui, Lietuva taip pat nėra išimtis. Mūsų šalyje daugėja įmonių, siūlančių vis įvairesnės LED produkcijos. Deja, kaip ir kitose srityse, rinkoje siūloma produkcija ne visuomet būna kokybiška. Būtent nekokybiški gaminiai, informacijos apie LED produkciją trūkumas ir LED šviestuvų specifikos nežinojimas sukuria begalę mitų.

 Rodyti komentarus (18)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Visame pasaulyje vis labiau populiarėjant LED (šviesos diodų) apšvietimui, Lietuva taip pat nėra išimtis. Mūsų šalyje daugėja įmonių, siūlančių vis įvairesnės LED produkcijos. Deja, kaip ir kitose srityse, rinkoje siūloma produkcija ne visuomet būna kokybiška. Būtent nekokybiški gaminiai, informacijos apie LED produkciją trūkumas ir LED šviestuvų specifikos nežinojimas sukuria begalę mitų.

Pats esu šios srities profesionalas – dirbu šioje srityje jau daugiau nei 10 metų. LED gaminius išmanau tiek teoriškai, tiek praktiškai. Žinau visas subtilybes, nuo paties diodo auginimo iki galutinio kokybiško šviestuvo sukūrimo.

Kadangi mano tikslas yra ne tik parduoti mūsų įmonės kuriamus gaminius, bet ir populiarinti šią technologiją, bei šviesti žmones (esu mokslininkas, tad turiu „sportinį“ interesą), pasistengiau surinkti kuo daugiau mitų apie LED apšvietimą ir juos paneigti. Noriu, jog žmonės patys galėtų atsirinkti koks gaminys jiems reikalingas, ar nereikalingas, kad patys galėtų atskirti, kuris iš siūlomų gaminių yra kokybiškas.

Štai mitai, kuriuos pavyko rasti interneto platybėse, komentaruose bei įvairiuose forumuose.

1 mitas „Trumpas šviesos diodų tarnavimo laikas arba jie greitai perdega“

LED šviestuvo tarnavimo laiką lemia vienintelis faktorius – kokybė. Kad diodinis šviestuvas būtų kokybiškas, reikalingi trys kokybiški ir tinkamai parinkti šviestuvo elementai:

  • kokybiškas kristalas (iš kurio gaminamas pats šviesos diodas);
  • tinkamai parinktas šviestuvo korpusas arba radiatorius;
  • itin geros kokybės maitinimo šaltinis.

Šviesos diodą sudaro daug komponentų, bet pradėkime nuo jo „širdies“ – kristalo. Kristalas yra auginamas iš keliasdešimties ypatingai plonų, puslaidininkių savybių turinčių medžiagų. Tai yra pakankamai mažas kristalas, palyginamas su cukraus grūdeliu. Nuo šio kristalo kokybės priklauso paties šviesos diodo tarnavimo laikas. Jei kristalas užaugintas nekokybiškai šviesos diodas gali pakankamai greitai perdegti. Todėl rinkdamiesi šviestuvą pasidomėkite kokie šviesos diodai yra panaudoti jame. Žinomo gamintojo diodai bus kokybiškesni ir patvaresni, nes didesnės įmonės saugodamos savo vardą, rūpinasi produkcijos kokybe. Štai keletas jų: „Philips-Lumileds“, „Osram“, „Cree“, „Nichia“, „Epistar“, „Seoul“.

Toliau pats šviesos diodas montuojamas į lemputę ar šviestuvą. Teisingai parinkus šviestuvo korpusą (apskaičiavus jo masę, paviršiaus plotą ir parenkant medžiagą iš kurios jis bus pagamintas) sukuriamas reikiamas diodo aušinimas. Jei ši dalis nėra tinkamai išspręsta, net ir pats kokybiškiausias diodas negalės ilgai tarnauti, dėl netinkamo aušinimo.

Kitas labai svarbus elementas yra kokybiškas maitinimo šaltinis, kuris neleidžia šviesos diodams mirgėti ir užtikrina jų ilgaamžį veikimą.

Suderinus šiuos tris elementus (kokybiški šviesos diodai, tinkamai parinktas korpusas ir maitinimo šaltinis) galima gauti iš tiesų ilgaamžį šviesos šaltinį. Pasirinkus bent vieną pigesnį ar prastesnį komponentą, natūralu, nukenčia ilgaamžiškumas. Kokybiškas LED šviestuvas tarnaus jums iki 50 000 val., t. y. 11 metų, jei šviestuvą naudosite po 12 valandų per parą. Tačiau atkreipkite dėmesį, jog tiek laiko tarnaus tik kokybiški gaminiai.

Kyla natūralus klausimas, kaip įsigyti patikimą ir ilgaamžį apšvietimo prietaisą? Nebijokite klausti – pasidomėkite kokios firmos diodai panaudoti šviestuve, ar siūlomas produktas turi CE sertifikatą, ar šviesos diodai atitinka „Energy Star“ standartą, ar diodai atitinka LM-80 standartą? Kokią informaciją pateikia pardavėjas apie produktą? Kokios garantinės ir pogarantinės sąlygos bei pardavėjo įsipareigojimai? Taip pat nepamirškite kainos ir kokybės santykio. Santykinai pigus produktas visą laiką turėtų kelti įtarimų dėl jo gamybos procese naudotų detalių kokybės.

2 mitas „Šviesos diodų skleidžiama šviesa yra blausi“

Šiuolaikiniai apšvietimo prietaisai su šviesos diodais niekuo nenusileidžia tradicinėms lemputėms ar šviestuvams. Viskas priklauso nuo pirkėjo norimo ar laukiamo apšvietimo intensyvumo. Tam, kad jūsų lūkesčiai nesiskirtų su realybe siūlau liuksmetro (specialus apšvietimo intensyvumą matuojantis prietaisas, kurį dažniausiai turi apšvietimo prietaisais prekiaujantis pardavėjas) pagalba išsimatuoti esamą ar turimą apšvietą. Turint apšviestumo reikalavimus liuksais yra ženkliai lengviau parinkti jums tinkantį sprendimą, nes išvengiama subjektyvių vertinimų „daug“ arba „mažai“ šviesos. Buitinėse patalpose dažniausiai užtenka nuo 50 iki 300 liuksų, o darbo vietoje nuo 300 iki 1000 liuksų.

3 mitas „Šviesos diodų skleidžiama šviesa gadina akis“

Kaip jau minėjau anksčiau – esu mokslininkas, todėl norėčiau paaiškinti moksliškai, jog diodų skleidžiama šviesa akims nekenkia. Žemiau pateikiu paveikslą, kuriame pavaizduotas tipinis šviesos diodo spinduliuojamos šviesos spektras. Paveiksle taip pat pavaizduotos ribos, kurios nurodo matomos šviesos sritį. Kaip matome, šviesos diodas spinduliuoja šviesą tiktai regimojoje srityje (nėra žalingos ultravioletinės ar šiluminės infraraudonosios spinduliuotės), tad regėjimui kenkti jis negali.

Pasakos, legendos ir mitai apie šviesos diodus ir apšvietimo prietaisus su šviesos diodais
Baltos spalvos šviesos diodo spektrinis galios pasiskirstymas. Pagal www.philipslumileds.com

4 mitas „Šviesos diodai spinduliuoja tik mėlyną („lavoninę“) šviesą“

Šis mitas yra bene populiariausias. Iš tiesų, šviesos diodai, lygiai, kaip ir kompaktinės fluorescencinės lemputės, gali skleisti tiek šiltą baltą, tiek šaltą baltą spalvą. Tereikia išsirinkti Jums tinkamą atspalvį. Beje, diodiniai šviestuvai gali skleisti ne tik baltą šviesą, bet ir kitų spalvų: gintarinę, raudoną, mėlyną, žalią ir t. t.

Renkantis baltą šviesą spinduliuojantį šviestuvą atkreipkite dėmesį, jog baltos šviesos diodai skirstomi pagal spalvines temperatūras:

  • 2200–3000 Kelvinų yra šiltai balta spalva,
  • 3000–4500 Kelvinų – neutrali balta,
  • 4500–6000 Kelvinų šaltai balta spalva.

Rinkdamiesi apšvietimo prietaisą būtinai pasižiūrėkite kokios spalvinės temperatūros šviesą jis skleis. Šiltai balta spalva turi gelsvą atspalvį. Ji labiau tinka sudaryti jaukią ir ramią atmosferą. Neutraliai balta spalva daugiau tinka biuro patalpoms. O šaltai balta turi melsvą atspalvį, bet ji neiškraipo spalvų ir atspalvių, todėl tinkama naudoti reklaminėms iškaboms, bei kitose patalpose kur itin svarbu kuo tiksliau matyti tikras daiktų spalvas.

5 mitas „Lemputės su šviesos diodais skleidžia „nekokybišką“ šviesą“

„Nekokybiška“ – turima omenyje, kad iškraipo spalvas ir atspalvius. Dabartiniai šviesos diodai skirstomi pagal dar vieną svarbią charakteristiką – spalvų atgavos indeksą (sutrumpintai CRI – color rendering index). Kuo šis rodiklis arčiau 100, tuo natūralesnes spalvas atgamins apšvietimo prietaisas, t. y. spalvos bus artimos toms lyg būtų apšviestos saulės. Biurams ir buičiai pagal priimtus standartus rekomenduojama naudoti apšvietimo prietaisus, kurių spalvų atgavos indeksas didesnis nei 80. Naudojant diodinius šviestuvus, kurių CRI žemesnis nei 70, dažniausiai daiktų spalvos atrodo išblukusios.

6 mitas „Kuo platesnis šviesos sklidimo kampas tuo „geresnis“ apšvietimas“

Renkantis apšvietimą reikia numatyti kaip sklis šviesa ir ar ji neakins esančių patalpoje. Siauro kampo (5–30 laipsnių) žemyn šviečiantys šviestuvai sukuria labai mažus ir intensyviai apšviestus plotus. Tokio tipo šviestuvai tinkami naudoti akcentiniam apšvietimui: nišoms, augalams, kolonoms pabrėžti ir pan.

Plataus kampo (100–160 laipsnių) šviestuvai itin išsklaido šviesą, todėl stovint bet kurioje patalpos vietoje šviestuvas akins. Tokio tipo šviestuvus naudoti rekomenduojama tik didelėse, erdviose patalpose.

Kasdieniniam naudojimui rekomenduoju pasirinkti tarpinį variantą (40–90 laipsnių). Toks šviestuvas puikiai tiks bendram patalpos apšvietimui, neakins, šviesa bus tinkamai išsklaidyta.

7 mitas „Šviesos diodai tinka tik akcentiniam apšvietimui“

LED šviestuvai tinkami pačiam įvairiausiam apšvietimui, tuo pačiu ir akcentiniam. Svarbu atkreipti dėmesį, jog šviestuvai skirti akcentiniam apšvietimui, netiks bendram patalpų apšvietimui ir atvirkščiai.

Akcentiniams šviestuvams naudojami mažo galingumo (0,01–0,2 W) šviesos diodai. Jie dažniausiai būna siauro kampo, todėl kuo puikiausiai tinka tokiam apšvietimui.

Dabartiniuose, bendram apšvietimui skirtuose, šviestuvuose naudojami didelio galingumo šviesos diodai (1–5 W). Šie šviesos diodai yra pakankamai efektyvūs, o jų spinduliuojamas šviesos srautas viršija 100 lm iš suvartojamo vieno vato elektros energijos (palyginimui kaitrinės lempos tik 10–14 lm/W).

8 mitas „Kinai gamina tik nekokybiškas lemputes ir nekokybiškus šviestuvus“

Šis mitas galioja visoms Lietuvoje parduodamoms prekėms. Jei pasižiūrėt giliau, matysit, jog Kinija gali pasiūlyti pačios įvairiausios kokybės gaminių – tiek prastos, tiek itin aukštos kokybės. Viskas priklauso nuo gamintojui mokamos kainos. Toje pačioje Kinijoje esančioje gamykloje galite gauti kelis kainos pasiūlymus rodos tam pačiam gaminiui. Tačiau, kuo prekė kokybiškesnė, tuo ji brangesnė. Deja, bet daugeliu atveju, į mūsų šalį atvežamos pačios pigiausios, prasčiausios kokybės prekės. Todėl pirkėjams susidaro įspūdis, jog Kinija gamina tik prastos kokybės prekes.

Dar reikėtų paminėti, jog Kinijoje gaminamos prekės yra ne tik jų kuriama produkcija, bet ir užsakomieji gaminiai. Tai gali būti bet kurios šalies kompanijos sukurtas, itin aukštos kokybės, gerų techninių sprendimų produktas, kurį Kinijoje gamina kruopščiai atrinktos kompanijos, pagal nustatytus kriterijus. Toks gaminys bus tikrai geros kokybės. Net ir Vokietijos, kuri laikoma geros kokybės prekių šalimi, įmonės gamina savo produkciją Kinijoje.

Todėl renkantis prekę, atkreipkite dėmesį ne kur, o iš ko ji pagaminta. Atkreipkite dėmesį ir į anksčiau mano pateiktus kokybiško diodinio šviestuvo kriterijus.

9 mitas „Nuo LED lempų galima susirgti vėžiu“

Tai turbūt vienas iš nesmagiausių mitų. Būtų gerai, jei žmonės, kurie pateikia tokius mitus ir skleidžia juos internete, nors kartais pagalvotų, ar bent pabandytų paieškoti mokslinės informacijos, tyrimų rezultatų ir pan.

Nei šviesos dioduose, nei šviestuvų korpusuose, nei maitinimo šaltiniuose nenaudojamos kenksmingos medžiagos, kurios gali sukelti vėžį (gyvsidabris, švinas ir kt.). Tiesiog šiuose gaminiuose nėra medžiagų, kurios gali sukelti tokias ligas. Šviesos diodai taip pat nespinduliuoja kenksmingų ultravioletinių spindulių. Jie spinduliuoja šviesą tik žmogaus matomoje spektrinėje srityje (paveikslėlis pateiktas prie mito nr. 3), todėl šie apšvietimo prietaisai nekenkia nei regėjimui nei žmogaus odai.

Kokybiški apšvietimo prietaisai (konkrečiau, maitinimo šaltiniai) taip pat neturi skleisti ir elektromagnetinių trikdžių, kuriuos galima išmatuoti specialiais elektromagnetinio užterštumo matuokliais. Šie trikdžiai gali įtakoti radijo imtuvų ar kitų elektronikos prietaisų darbą, todėl dažnai ši aplinkybė prisideda prie aptariamo mito gyvavimo.

10 mitas „Šviesos diodai kenkia žmonių biologiniam laikrodžiui“

Žmogaus biologinis laikrodis – tai organizmo reakcija į šviesą. Žmogaus biologinio laikrodžio veikla su šviesa daugiausia siejama dėl hormono melatonino, kuris sparčiausiai organizme gaminamas miego metu, tamsoje. Šis hormonas įtakoja žmogaus budrumą, darbingumą, susikaupimą. Kuo daugiau šio hormono yra organizme, tuo žmogus tampa ramesnis, apsnūdęs, išsiblaškęs, negali koncentruoti dėmesio.

Melatonino gamybą labiausiai lėtina mėlyna šviesa, todėl vakare ar naktį nepatartina naudoti apšvietimo, turinčio didelę mėlynos spalvos komponentę (šalta balta spalva), nes vakare organizmas turi nurimti, o ne tapti aktyvus. Vakariniam apšvietimui geriausia naudoti mažos spalvinės temperatūros (2700–3500 K, šiltos baltos spalvos) šviesą.

Tuo tarpu, dienos metu labiausiai tinkamas „dienos šviesos“ (4000–6000 K, šalta balta spalva) apšvietimas, kuris skatiną aktyvumą, neleidžia būti apsnūdusiam. Pažymėtina, kad kompaktinės liuminescencinės ar dienos šviesos lempos taip pat turi mėlynos spalvos komponentę. Tuo tarpu, LED šviestuvai gali turėti galimybę keisti spalvinę temperatūrą, tuo pačiu ir mėlynos spalvos komponentės indėlį.

Patarčiau, renkantis apšvietimą, atsižvelgti kur jį naudosite. Biuruose, kur labiausiai reikia aktyvumo, naudokite šaltos baltos spalvos apšvietimą. Namuose, kur norisi pailsėti po dienos darbų, nurimti prieš miego laiką, labiausiai tinkamas šiltos baltos spalvos apšvietimas.

11 mitas „Šviesos diodų lempos mirga ir vargina akis“

Skirtingai, nei „dienos šviesos“ lempos, diodiniai šviestuvai nemirga, todėl nevargina akių. Šviesos diodų šviestuvai ar lempos gali mirgėti tik vienu atveju – naudojamas nekokybiškas maitinimo šaltinis. Naudojant kokybiškus maitinimo šaltinius jokio mirgėjimo negali būti, nes šviesos diodai maitinami nuolatine srove.


Ageta.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama