Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Pirmųjų televizorių ekranai – mažesni nei dabartinių išmaniųjų telefonų

Publikuota: 2012-09-19 07:13
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Kęstutis Ikamas
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Lietuvoje įprasta sieti televizijos ir televizorių istorijos pradžią su pokario laikotarpiu. Šis stereotipas susiformavo dėl to, kad mūsų šalyje televizija atsirado tik 1957 metais. Iš tiesų, TV istorija prasidėjo gerokai anksčiau, tarpukario metais. Kai lietuviai pirko pirmuosius nespalvinius televizorius, Jungtinėse Valstijose daugiau nei pusė šeimų jau mėgavosi šiais įrenginiais, o kai kurie netgi rodė spalvinį vaizdą.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvoje įprasta sieti televizijos ir televizorių istorijos pradžią su pokario laikotarpiu. Šis stereotipas susiformavo dėl to, kad mūsų šalyje televizija atsirado tik 1957 metais. Iš tiesų, TV istorija prasidėjo gerokai anksčiau, tarpukario metais.

Kai lietuviai pirko pirmuosius nespalvinius televizorius, Jungtinėse Valstijose daugiau nei pusė šeimų jau mėgavosi šiais įrenginiais, o kai kurie netgi rodė spalvinį vaizdą. Televizorių protėviai parduotuvėse pasirodė kartu su pirmosiomis televizijos transliacijomis 1928 metais Didžiojoje Britanijoje, JAV, neužilgo Prancūzijoje, Tarybinėje Rusijoje ir nacistinėje Vokietijoje.

Pirmųjų televizorių ekranai – mažesni nei dabartinių išmaniųjų telefonų
Vienas iš pirmųjų televizorių pasauyje

Kelių colių ekranai

Pirmieji televizoriai buvo mechaniniai. Juose buvo naudojami besisukantys diskai, kurie padėjo formuoti vaizdą miniatiūriniame, pašto ženklo dydžio ekranėlyje. Vaizdas buvo toks mažas, kad jį reikėdavo stebėti per du kartus didinantį stiklą. Televizorių protėviai buvo gremėzdiški įrenginiai, kuriuos sudarė dvi dalys: radijo imtuvas, kuriuo būdavo priimami TV signalai ir vaizdą formuojanti dalis. Pirkėjai galėjo įsigyti šias dalis atskirai ir susikonstruoti veikiantį aparatą patys. Trumpu, kelis metus trukusiu mechaninės televizijos laikotarpiu buvo populiarūs ir savadarbiai televizoriai, kuriuos pasigamindavo radiolelektronikos žinių turintys entuziastai.

1928–1934 metais televizija buvo daugiau eksperimentinė, nei rimta žiniasklaidos priemonė. Transliacijos vyko nereguliariai, po kelias valandas per dieną. Televizoriai kainavo brangiai, tad nieko nuostabaus, kad tuo laikotarpiu visame pasaulyje jų buvo parduota tik keli tūkstančiai. Padėtis pasikeitė, kai atsirado pirmieji kineskopiniai modeliai.

Televizoriai su „patrankomis“

Televizorių istorija neįsivaizduojama be kineskopo. Tai stiklinis elektrinis įrenginys, kurio pagrindą sudaro elektroninė patranka ir fluorescencine medžiaga padengtas ekranas. Esminis jo veikimo principas yra paprastas: veikiama elektros, „patranka“ skleidžia elektronus, o šie, atsitrenkę į ekraną, trumpam įžiebia tašką. Žinoma, televizoriaus kineskope yra daugiau elektrinių ir magnetinių dalių, be kurių būtų neįmanoma sukurti judančių paveiksliukų.

Pirmųjų televizorių ekranai – mažesni nei dabartinių išmaniųjų telefonų
Rusijoje iki 1960 m. gaminto televizoriaus KVN 49 – ekrane vaizdą reikėjo žiūrėti per padidinimo stiklą (Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuotr.)

Kineskopas buvo išrastas XIX ir XX amžių sandūroje, o televizoriams gaminti jis pradėtas plačiau naudoti nuo 1934 metų. Būtent tais metais Vokietijoje pasirodė pirmieji kineskopiniai įrenginiai. Labai greitai, vos per kelis metus, jie išstūmė iš rinkos mechaninius televizorius ir ilgam įsitvirtino viso pasaulio gyventojų namuose. Šiais laikais kineskopiniai televizoriai jau turbūt nebegaminami, didžiuma gamintojų nutraukė jų gamybą prieš kelis metus. Tačiau gremėzdiškieji ekranai vis dar stovi daugelio žmonių namuose, rodo TV programas ir laukia savo gyvenimo pabaigos.

Kiek jie kainavo

Pirmieji televizoriai buvo laba brangus pirkinys. Net tada, kai jų gamyba tapo masinė, pigiausius modelius galėjo įsigyti tik turtingieji. Pavyzdžiui, 1938 metais pigiausias modelis su 8 cm įstrižainės ekranu buvo parduodamas už 125 JAV dolerių. Papildomai pirkėjas dar turėjo įsigyti radijo signalų imtuvą. Už modelį su didesniu ekranu (30 cm įstrižainės) tekdavo pakloti ne mažiau kaip 445 JAV dolerius. Tarpukaryje dolerio vertė buvo kur kas didesnė nei dabar. Automobilį buvo galima nusipirkti už 700, o namą – 6400 dolerių. Automobilis ar televizorius? Šiais laikais tokį klausimą galima kelti tik perkant patį pažangiausią televizorių arba visišką surūdijusią mašiną.

Didelis šuolis – tik po karo

Iki antrojo pasaulinio karo televizorių visame pasaulyje buvo parduota kelios dešimtys tūkstančių, daugiausiai Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Antrojo pasaulinio karo metu televizija buvo užmiršta, tačiau labai greitai prisiminta įsigalėjus taikai. TV pardavimai Vakarų šalyse pradėjo sparčiai augti kartu su kylančia ekonomika. Šį augimą vaizdžiai parodo toks faktas: 1946 metais televizorius turėjo mažiau nei vienas procentas JAV namų ūkių, tačiau pakako aštuonių metų, kad šis skaičius išaugtų iki 50–60 procentų, o 1962 metais teletransliacijas galėjo žiūrėti didžioji dalis šios šalies gyventojų (90 proc. namų ūkių). Didžiojoje Britanijoje iš karto po karo televizorių buvo priskaičiuota apie 15 tūkstančių, 1952 metais – 1,4 milijono, o 1968 metai – jau 15,1 milijono. Iš prabangos prekės „žydrieji ekranai“ virto būtinu kiekvieno namų ūkio atributu.

Lietuvoje pirmieji mėgėjiški bandymai buvo atliekami dar tarpukaryje, dalis šiaurės Lietuvos rajonų gyventojai galėjo matyti Rygos televizijos laidas nuo 1955 metų, tačiau oficialiai televizijos gimimo mūsų šalyje diena laikoma 1957 metų balandžio 30 diena. Tuo metu šalyje buvo apie 30 televizorių, tačiau metų pabaigoje jų skaičius išaugo iki 1,5 tūkstančio. Po keliolikos metų, 1970-aisiais televizorių parkas išaugo iki 403 tūkstančių

Vargai, vargeliai su prijungimu

Ilgą laiką televizoriai buvo įnoringi, nuolatos gendantys įrenginiai. Kol nebuvo sukurta kabelinė televizija, antžemines vaizdo transliacijas tekdavo priimti antenomis. Antenų, jų prijungimo prie televizoriaus ir visos aparatūros derinimo procedūros neretai būdavo sudėtingos ir kartais netgi pareikalaudavo detektyvo įgūdžių „gaudant“ kokybišką TV signalą. Didžiausių bėdų turėdavo atokiau nuo didelių miestų, kaimuose gyvenantys žmonės. Juos pasiekdavo silpnesnis signalas, dėl to tekdavo statyti didesnes antenas, jas iškelti aukščiau, naudoti radijo bangų stiprintuvus. Net ir didmiesčių bei sostinės gyventojai nebūdavo apsaugoti nuo problemų, nes gelžbetoninės kambarių sienos, greta stovintys namai „užstodavo“ signalą ir dėl to televizorius rodydavo prastą vaizdą. Didelis privalumas buvo kolektyvinė, ant daugiabučio namo stogo iškelta antena, bet net ir ji neužtikrindavo šimtaprocentinės kokybės garantijos.

Pirmųjų televizorių ekranai – mažesni nei dabartinių išmaniųjų telefonų
Legendinių „Šilelių“ iki šiol galima įsigyti per skelbimus

Lietuvos TV žiūrovus kamavo dar ir kita bėda – labai prastos kokybės tarybinė televizinė technika. Televizoriai ir stiprintuvai gesdavo ir išsiderindavo nuolatos. Dėl to daugelis kaimų, miestelių, daugiabučių kooperatyvų turėjo etatinį televizorių ir radijo imtuvų remontininką, kurio vizito dėl susidariusių eilių kartais tekdavo laukti kelias dienas.

Anteninės televizijos eroje buvo įprasta nekreipti dėmesio į smulkius vaizdo ir garso defektus. „Išplaukęs“ arba susidvejinęs vaizdas? „Bėgančios linijos“ ekrane? Kartais žmonės džiaugdavosi net ir tokia transliacija. Vaizdo ir garso kokybei turėjo įtakos ir oras. O kokia būdavo tragedija, kai per svarbias „Žalgirio“ krepšinio rungtynes pradėdavo lyti ir žaibuoti arba prasidėdavo pūga...


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama