Prieš dvejus metus televizorių gamintojų arkliukas buvo trimačio vaizdo televizija. Esą apie šios technologijos atgimimą liudijo kino teatrus užplūdusios žiūrovų minios ir naujo lygio vaizdo kokybė. Tuo metu atrodė, kad televizorių ekranai greitai virs langu į stebuklingai atgyjantį pasaulį už ekrano.
Vis dėlto greitai paaiškėjo, kad trimačio kino atgimimą reikėjo sieti su itin sėkmingu Jameso Cameroono filmu „Avataras“, o ne su patobulėjusia trimate technologija. Be to, entuziazmas žiūrėti bet kokį vaizdo turinį trimačiu formatu greitai išblėso, kadangi tam reikėjo užsidėti trimačio vaizdo akinius, pasirinkti atitinkamą vietą ant sofos ir tikėtis, kad nuo dirbtinai sukurtos stereoskopijos efekto nesupykins.
Rugsėjo pirmosiomis dienomis Berlyne vykusioje elektronikos technologijų parodoje IFA galima buvo apžiūrėti televizijos technologiją, su kuria televizorių gamintojai sieja artimiausio dešimtmečio lūkesčius. Tai 4 tūkst. vaizdo eilučių ekranai arba naujo lygio raiškioji televizija (4K arba „Ultra-HD“ standartas).
Naujo formato televizorius minėtoje parodoje pristatė bent trys bendrovės – LG, „Sony“ ir „Toshiba“. Visi demonstruoti televizoriai turėjo įspūdingą 84 colių (apie 213 cm) įstrižainę ir ne ką mažiau pritrenkiančią kainą. Neoficialiais duomenimis, vienas toks televizorius kainuoja apie 50 tūkst. litų, nors tikslesnė modelių kaina turėtų paaiškėti vėliau šiais metais, kai jie pasirodys rinkoje.
Pagrindinis šių naujo tipo televizorių pranašumas yra ne didelė įstrižainė, o vaizdą ekrane sudarančių taškų skaičius, kuris siekia per 8 mln. taškų (3840×2160) ir yra keturis kartus didesnis už dabar jau įprastu tapusio raiškiosios televizijos (1080p) formatą. Tai reiškia, kad 4K televizoriai gali atkurti gerokai detalesnį ir raiškesnį vaizdą už HD standarto televizorius, be to, jų ekranai gali būti išdidinti neprarandant vaizdo kokybės. Vaizdo kokybė tokių charakteristikų ekrane artėja prie raiškos, kuri iki šiol buvo būdinga gerokai mažesnio pločio kompiuterių ekranams.
Aišku, daugiau kaip 2 metrų skersmens televizorius tilps toli gražu ne į kiekvienus namus, tačiau UHD standarto televizorių pranašumus pajus ir televizorių su mažesnio pločio ekranais savininkai. Šio formato pranašumai tampa pastebimi televizoriuose, kurių ekrano įstrižainė prasideda nuo 50 colių (apie 127 cm).
Televizorių gamintojai dar kartą į priekį stumia ir visą turinio gamybos pramonę. Kol kas turinio, pritaikyto naujo tipo televizoriams nėra ir artimiausiu metu dėl didelės šių įrenginių kainos jo nebus daug (nebent nuspręstumėte nusipirkti vieną iš kelių prieinamų 4K formato kamerų namų vaizdeliams filmuoti, nors už tokią šiuo metu tektų pakloti šešiaženklę sumą).
Tiesa, 4K televizoriai yra aprūpinti bet kokio turinio konvertavimo į UHD formatą funkcija, tačiau kaip gerai ji veikia, gali pasakyti matyt tie, kas jau turėjo galimybę į juos paspoksoti. Holivudo studijos pastaruosius kelerius metus savo turinį jau filmuoja skaitmeniniu 4K formatu. Be to, visuose kino teatruose naudojami skaitmeniniai kino projektoriai rodo raiška (3996×2160 taškai), kuri yra artima UHD formatui.
Todėl atsiradus namams skirtai prieinamai vaizdo atkūrimo technikai, paruošto turinio greitai atsiras. Kita vertus, tai gali tapti nauja niša televizijos retransliavimo paslaugų teikėjams, kurie šio formato turinį galėtų transliuoti tiesiai į namus. UHD formatui reikalingos milžiniškos talpos pigios laikmenos, tam net ir šiuo metu pažangiausių šioje srityje „Blu-ray“ diskų nepakanka.
Beje, HD formato pradininkė japonų televizija NHK šiuo metu eksperimentuoja su 8K standartu, kuris, kaip galima spėti, siūlo dar 4 kartus didesnę vaizdo raišką, kurią sudaro 33 mln. taškų (7680×4320 taškų). Nors tai greičiausiai jau yra kito dešimtmečio technologija.