Elektronika.lt
 2024 m. spalio 6 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 6 d. 14:20
Moksleiviams – galimybė pasimatuoti verslininko rolę: Lietuvos mokyklose startavo antroji skaitmeninio verslumo programa
Spalio 6 d. 10:42
Lietuviai veržiasi į priekį dvigubų technologijų sektoriuje – lazerinių sprendimų poveikis lyginamas su šviesolaidžio interneto revoliucija
Spalio 5 d. 18:23
Įmonės „nulaužiamos“ per žmones: kaip darbuotojus paversti svarbiausiu ginklu prieš kibernetines atakas?
Spalio 5 d. 14:11
Socialiniai tinklai ir naudotojų privatumas – du tarpusavyje nesuderinami dalykai?
Spalio 5 d. 10:28
Svarbu dirbantiems iš namų: 5 patarimai, padėsiantys sumažinti elektros sąskaitas
Spalio 4 d. 20:26
Baltijos regione pradėtos didžiausio žemyninėje Europoje baterijų parko statybos
Spalio 4 d. 17:13
Fizikai aptiko naujo tipo gama spindulių blyksnį
Spalio 4 d. 14:48
„Sony“ plečia „LinkBuds“ asortimentą: „LinkBuds Fit“, „LinkBuds Open“ belaidėmis ausinėmis ir „LinkBuds Speaker“ garsiakalbiu
Spalio 4 d. 11:21
Z karta vis labiau rūpinasi savo tėvais: ką atskleidžia stebėjimo programėlių tendencijos?
Spalio 4 d. 08:36
Lietuviai pasauliui pristato naujos kartos šaldomą stalą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Išnagrinėta sluoksnių storio įtaka metalų oksidams

Publikuota: 2011-05-31 19:11
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Aut. teisės: ©MokslasPlius.lt
Inf. šaltinis: MokslasPlius.lt

Tarptautinė mokslininkų komanda, vadovaujama Makso Planko instituto Štutgarte (Vokietija) tyrėjų, pirmąkart tiksliai išnagrinėjo, kaip pakinta fizikinės medžiagos savybės, kuomet panaudojama ne trimatė, bet dvimatė jos atmaina. Iš tikrųjų smarkiai atšaldžius plėvelę, sudarytą iš dviejų medžiagos sluoksnių, ši ima pasižymėti visiškai kitokiomis magnetinėmis ir elektroninėmis savybėmis nei keturių sluoksnių plėvelė.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Tarptautinė mokslininkų komanda, vadovaujama Makso Planko instituto Štutgarte (Vokietija) tyrėjų, pirmąkart tiksliai išnagrinėjo, kaip pakinta fizikinės medžiagos savybės, kuomet panaudojama ne trimatė, bet dvimatė jos atmaina. Iš tikrųjų smarkiai atšaldžius plėvelę, sudarytą iš dviejų medžiagos sluoksnių, ši ima pasižymėti visiškai kitokiomis magnetinėmis ir elektroninėmis savybėmis nei keturių sluoksnių plėvelė. Galimybė valdyti fizikines medžiagos savybes, keičiant šios dimensijas, leidžia mokslininkams pagalvoti apie efektyvų norimų savybių medžiagų nustatymo metodą.

Puslaidininkių pramonė po truputį pradeda išsikvėpti. Nuolat mažėjant elektroninių sudedamųjų dalių dydžiui, laidieji takeliai ir tranzistoriai netrukus turėtų pasiekti atomų matmenis. Šiuolaikiniais metodais praktiškai neįmanoma tinkamai valdyti tokių smulkių struktūrų gamybą. Tuo labiau, kad veikiant tokiems elementams dėl elektrinės varžos išsiskirtų tiek šilumos, jog ši greičiausiai pakeistų jų formą. Panašu, kad puslaidininkių elektronikos erai artėjant prie neišvengiamos pabaigos, metalų oksidai gali sudaryti rimtą alternatyvą. Ši medžiagų klasė apima ne tik magnetinėmis savybėmis pasižyminčius darinius, bet superlaidininkus, kuriais elektros srovė teka nesutikdama jokio pasipriešinimo.

Išnagrinėta sluoksnių storio įtaka metalų oksidams
Šaldant dviejų sluoksnių LaNiO3 plėvelę, iš pradžių elektronai lokalizuojasi ties teigiamais nikelio atomų branduoliais. Toliau mažinant temperatūrą, sukiniai, suteikiantys elektronams magnetinius momentus, išsirikiuoja taip, kad būtų antilygiagretūs. Tačiau keturių sluoksnių storio plėvelėje elektronai išlieka laisvi netgi esant žemoms temperatūroms, o jų sukiniai orientuoti netvarkingai.

Tarptautinė mokslininkų komanda, vadovaujama Makso Planko instituto Štutgarte tyrėjų, sėkmingai kuria naują norimų metalo oksidų savybių parinkimo metodą. Ši mokslininkų grupė, į kurios sudėtį taip pat įeina Polo Šererio instituto Vilingene bei Friburgo universiteto (abu Šveicarija) atstovai, yra pirmieji, kuriems pavyko tiksliai išsiaiškinti, kaip erdvinės medžiagos dimensijos veikia jos fizikines savybes. „Mes kruopščiai nagrinėjame tai, ką fizikai iki šiol sugebėjo valdyti labai netiksliai“, – teigia minėtojo Makso Planko instituto direktorius Bernardas Kaimeris (Bernhard Keimer). Iki šiol fizikams nepavyko nustatyti, kokią įtaką dimensijos (tarp kitų veiksnių) turi elektroniniam ir magnetiniam medžiagos elgesiui. Pasirodo, ši įtaka yra didžiulė.

Mokslininkai nagrinėjo lantano nikelio oksidą LaNiO3, kurio sudėtyje be elektriškai neaktyvių lantano ir deguonies atomų yra nikelio. Šis junginys sudomino tyrėjus todėl, kad nikelis turi ypatingus elektronus, kurie pasižymi nuolat fizikus stebinančiais magnetiniais momentais. Ši savybė praktiškai nestebima, kuomet nagrinėjamas stambus nikelio darinys, įskaitant ir didesnius nei keturių medžiagos sluoksnių bandinius (netgi jeigu jų matmenys siekia vos kelis nanometrus). Tokio pavidalo lantano nikelio oksidas yra laidininkas, o jo elektronų magnetiniai momentai juda kaip besisukiojantys magnetukai. Toks šios keturių medžiagos sluoksnių bandinio elgesys išliko ir atšaldžius jį praktiškai iki absoliutaus nulio (-273 °C).

„Kuomet nagrinėjamas dviejų medžiagos sluoksnių bandinys, savybės visiškai pakinta“, – tęsia B. Kaimeris. Atšaldžius medžiagą iki –100 °C temperatūros, ši tapo elektriškai nelaidi. Plonoje plėvelėje elektronai atsiduria nepatogioje padėtyje: jie vienas kitą stumia, tačiau nepajėgia nuo vienas kito nutolti bent kiek didesniu atstumu, todėl daugiau ar mažiau pasilieka atomo ribose. Tai reiškia, kad elektros srovės tekėjimas pasidaro nebegalimas.

Tai ne vienintelis efektas, kuris išryškėjo nagrinėjant plonus metalo oksido sluoksnius. Kai fizikai bandinį ėmė šaldyti toliau ir pasiekė –220 °C temperatūrą, medžiaga tapo magnetiškai tvarki. Jei kalbant tiksliau, įsivyravo antiferomagnetinė tvarka: elektronų magnetiniai momentai išsirikiavo antilygiagrečiai, kitaip tariant, kiekvienas artimiausias magnetuko kaimynas buvo nukreiptas priešinga kryptimi.

Išnagrinėta sluoksnių storio įtaka metalų oksidams

„Galime keisti elektronines ir magnetines medžiagos savybes specifiniu būdu: pridėdami du medžiagos sluoksnius“, – teigia B. Kaimeris. Pirmasis sunkumas, su kuriuo susidūrė fizikai atlikdami bandymus, buvo išsiaiškinti, kaip tokiu tikslumu kontroliuoti bandinio storį. „Taikydami įprastinius cheminius metodus, mes negalime būti tikri, ką iš tikrųjų galiausiai gausime“, – pasakoja Aleksandras Borisas (Alexander Boris), ženkliai prisidėjęs prie atliktų tyrimų. Taigi tyrėjai pasinaudojo fizikoje taikomu metodu – impulsiniu lazeriniu nusodinimu. Dirbdami vakuuminėje kameroje, mokslininkai lazerio impulsais išgarino itin tikslius lantano nikelio oksido kiekius. Metalo oksidas nusodinamas ant praktiškai idealios plokštumos ir švaraus paviršiaus, todėl esant tinkamai temperatūrai suformuoja tvarkingą pageidaujamo storio plokščią sluoksnį.

Vis dėl to tai dar nereiškia, jog tyrėjai jau įveikė visus eksperimentinius sunkumus, mat kelių atominių sluoksnių storio bandinių elektronines ir magnetines savybes galima nustatyti tiktai taikant tam tikras gudrybes. Pavyzdžiui, fizikai negali prie bandinio prijungti dviejų kabelių ir taip paprastai išmatuoti bandinio laidumą. „Nepriklausomai nuo to, kaip tiksliai bus išaugintos plonosios plėvelės, laikiklinė medžiaga visada kur nors turės atominį išsikišimą, – aiškina A. Borisas. – Šis atominis išsikišimas bus aptinkamas ir nusodintame sluoksnyje.“ Įprastinis laidumo matavimas neduos nieko gero, nes toks išsikišimas nutrauks srovės tekėjimą. Taigi tyrėjai į bandinį nukreipė intensyvią infraraudonosios lazerio spinduliuotės pluoštą. Šio šaltinio spinduliuojamos bangos svyruoja tiktai viena kryptimi. Tai, kaip svyravimų kryptis kinta, kuomet pluoštas atspindimas nuo bandinio, suteikia tyrėjams informacijos apie medžiagos elektronų judrį ir tuo pačiu apie jos laidumą.

Lygiai taip pat sudėtinga nustatyti vidinę dviejų sluoksnių plėvelės antiferomagnetinę tvarką, nes magnetiniai momentai dėl antilygiagretumo vienas kitą tiksliai panaikina. Čia mokslininkai į pagalbą pasitelkė miuonus – nestabilias elementariąsias daleles, susidarančias dalelių greitintuvuose. Jie primena elektronus, tik jų magnetinis momentas žymiai silpnesnis. Nors miuonai, nukreipti į bandinius, skyla metalo oksido sluoksniuose, jų fragmentų trajektorijos išduoda, kokia medžiagos magnetinių momentų orientacija.

„Dabar mes norime pritaikyti panašų metodą, kad išsiaiškintume, kaip bandinio dimensija paveikia elektronines metalo oksidų, tampančių superlaidžiais pasiekus tam tikrą temperatūrą, savybes“, – ateities planais pasidalina B. Kaimeris.


MokslasPlius.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama