Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Mažosios atominės elektrinės – patrauklu, bet nerealu

Publikuota: 2011-03-02 14:16
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Autorius: prof. Jonas Gylys, prof. Stasys Šinkūnas
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Kiek techniškai ir ekonomiškai pagrįsti Lietuvos ketinimai statyti galingą atominę elektrinę? Panašaus pobūdžio klausimus dažnai lydi pamąstymai apie tai, kad, galbūt, kur kas geriau būtų ne viena didelė, o kelios mažos AE. Tokiu atveju nereikėtų jokių komplikuotų derinimų su užsienio partneriais, nereikėtų ieškoti jokių strateginių investuotojų ir panašiai.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kiek techniškai ir ekonomiškai pagrįsti Lietuvos ketinimai statyti galingą atominę elektrinę? Panašaus pobūdžio klausimus dažnai lydi pamąstymai apie tai, kad, galbūt, kur kas geriau būtų ne viena didelė, o kelios mažos AE. Tokiu atveju nereikėtų jokių komplikuotų derinimų su užsienio partneriais, nereikėtų ieškoti jokių strateginių investuotojų ir panašiai. O pasistačius kelias tokias „mažyles“ šalia didžiųjų šalies miestų, esą, nebrangiai įgautume visišką šalies energetinį nepriklausomumą...tiesa, tai galėtų būti įgyvendinta ne po kelių metų, o po kelių dešimtmečių. Ar turime tiek laiko laukti?

Mažesnio masto alternatyva?

Mažosios atominės elektrinės – patrauklu, bet nerealu Apie mažųjų AE perspektyvas garsiai kalba mokslininkai, kai kurie pramonininkų atstovai. „Prasidėjo pasaulinės lenktynės dėl mažo pajėgumo branduolinių reaktorių technologijos vystymo“, teigia branduolinės energetikos specialistai. Pavyzdžiui, Monrealyje įsikūrusios branduolinių technologijų vystymo įmonės vadovo Rono Moleschi teigimu, šiuo metu mažųjų branduolinių reaktorių technologiją vysto daugiau kaip 3 000 mokslininkų ir inžinierių. Kuriamos net aštuonios pagrindinės koncepcijos. Tačiau, atsižvelgiant į technologijų novatoriškumą bei sudėtingas ir ilgai trunkančias reguliavimo procedūras, anksčiau nei 2017 metais šių technologijų pristatyti nesitikima.

Rusija yra viena pirmųjų, pradėjusių vystyti mažųjų reaktorių technologiją. Valstybinė branduolinės energetikos įmonė „Rosatom“ Sankt Peterburgo uoste šiuo metu stato kilnojamą atominę jėgainę. Tikimasi, kad pirmasis toks įrenginys į Tolimuosius Rytus bus nugabentas jau 2012 metais. Pavykus šiam projektui, planuojama statyti dar keturis panašius plūduriuojančius įrenginius. Pagrindinis jų pranašumas – atsparumas žemės drebėjimams, galimybė būti nugabentiems į atokiausius kampelius, kur atšiauriomis klimatinėmis sąlygomis statyti tradicinę branduolinę jėgainę būtų tiesiog neįmanoma.

Naujojoje Meksikoje (JAV) įsikūrusi „Hyperion Power Generation“ kompanija vysto dar mažesnio masto branduolinės energetikos alternatyvą. Šaldytuvo dydžio „branduolinės baterijos“ gali būti pristatomos į bet kurią pasaulio vietą, o pakrauto branduolinio kuro nereikėtų keisti 10 metų. Jiems taip pat nereikėtų gausaus aptarnaujančio personalo, todėl eksploataciniai kaštai dar labiau sumažėtų.

Mažieji reaktoriai pranašesni už didžiuosius savo „brolius“, nes jie galėtų būti statomi šalia miestų, gyvenviečių, didelių pramonės įmonių ir aprūpinti juos ne tiktai elektra, bet ir šiluma. Mažesnė galia įgalintų šiuos reaktorius daug paprasčiau, nesukuriant pavojingų perkrovų, prijungti prie jau esančių elektros tinklų. Galų gale, šiais reaktoriais galėtų būti pakeistos senstančios, iškastiniu kuro pagrindu veikiančios jėgainės. Vien tiktai Amerikoje yra per šimtą potencialių objektų, kuriuos galėtų pakeisti mažieji branduoliniai reaktoriai.

Dar vienas mažųjų reaktorių privalumas – tas, kad, esant reikalui, jėgainių galia galėtų būti padidinta pastatant papildomų reaktorių (modulių). Pavyzdžiui, kita JAV kompanija „NuScale“ siūlo jėgainę, sudarytą iš 12 reaktorių, kurie netgi galėtų būti atgabenti į statybos vietą sunkvežimiu. Jėgainė galėtų pradėti veikti vos sumontavus pirmąjį reaktorių, todėl nereikėtų laukti, kol bus baigta visos AE statyba.

Iš to, kas pasakyta, atrodytų, kad tokiai nedidelei valstybei, kokia yra Lietuva, mažieji reaktoriai turėtų būti pati geriausia išeitis po Ignalinos „monstro“ uždarymo.

Iki įgyvendinimo – dešimtmečiai

Didžioji dalis visame pasaulyje eksploatuojamų ir statomų branduolinių reaktorių visgi yra santykinai didelės galios. Kodėl? Todėl, kad kuo atominė elektrinė didesnė, tuo mažesnė joje gaminamos elektros kaina.

Veikia pasaulyje ir mažieji reaktoriai, tačiau iš esmės jie naudojami tiktai tose srityse, kur į jėgainės ekonomiškumą, dėl tam tikrų priežasčių, kreipiamas žymiai mažesnis dėmesys, pavyzdžiui, povandeniniuose laivuose, lėktuvnešiuose, ledlaužiuose, elektros gamybai nutolusiose teritorijose arba eksperimentiniais tikslais.

Bet kurio branduolinio reaktoriaus, dėl itin griežto požiūrio į saugą, kelias nuo idėjos iki įgyvendinimo, o tuo labiau komercinio pritaikymo, matuojamas dešimtmečiais. Ne tik reikia sukurti naują technologiją, ją licencijuoti, bet dar būtina ir reaktoriaus prototipo sėkmingo eksploatavimo patirtis. Gaila, tačiau šiai dienai neturime nė vienos licencijuotos ir komerciniam naudojimui parengtos mažųjų reaktorių technologijos, juo labiau – veikiančio prototipo.

Pastaruoju metu ypatingas dėmesys skiriamas jau minėtam „Hyperion Power Generation“, bendrovės vystomam branduolinio reaktoriaus projektui. Laikas nuo laiko pasirodo pranešimai apie, esą, jau netrukus prasidėsiančią šių reaktorių gamybą, didelį užsakymų kiekį, parinktas jų statybos vietas ir pan. Deja, Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) apžvalgoje, skirtoje naujoms reaktorių technologijoms, „Hyperion“ reaktorius netgi neminimas kaip galimas projektas apžvelgiamoje perspektyvoje. Šio tipo reaktorius net neįtrauktas į JAV Energetikos departamento (DoE) Ketvirtosios kartos (Generation IV) reaktorių prioritetinį sąrašą. O bent kiek išsamesnė techninė informacija, išskyrus reklaminio pobūdžio leidinukus, apie šią konstrukciją yra neprieinama. Nemažai abejonių kelia ir tai, kad 2009 metais buvo iš esmės pakeista šio reaktoriaus koncepcija (iš pradžių sumanytas kaip labai inovatyvus savaime susireguliuojantis reaktorius su urano hidrido kuru, dabar jau pateikiamas kaip greitųjų neutronų reaktorius, aušinamas švino-bismuto lydiniu ir naudojantis urano nitrido kurą). Tokie esminiai pakeitimai reikalauja didelio kelių metų įdirbio naujai projektuojant visas technologines sistemas, faktiškai – visiškai kitą reaktorių.

Trumpa vystomų mažųjų reaktorių projektų apžvalga yra pateikta Pasaulio branduolinės asociacijos tinklapyje. Nagrinėti kiekvieno iš jų pažangą ir įrengimo galimybes Lietuvoje nėra prasmės, kadangi didžioji dauguma iš šių projektų yra tik idėjos lygyje.

Lietuva, būdama nedidele valstybe, neturi pakankamai intelektualinių resursų ir patirties savarankiškai licencijuoti naujos kartos reaktorius. Todėl labai svarbu, kad planuojamo statyti reaktoriaus projektas būtų patikrintas ir licencijuotas nepriklausomos, autoritetingos ir pasaulyje pripažintos organizacijos (branduolinės energetikos priežiūros institucijos). Tokie mažieji reaktoriai kaip: suslėgtojo vandens: CAREM (Argentina), SMART (Pietų Korėja), biraus sluoksnio dujomis aušinami: HTR-PM (Kinija), PBMR (Pietų Afrika), skystu druskų lydiniu aušinami: FUJI-MSR (Japonija), LFTR (JAV), greitųjų neutronų skystaisiais metalais aušinami: LSPR Japonija), STAR-LM (JAV) – jau vystomi kelis ar net keliasdešimt metų, tačiau iki šiol, deja, nėra nė vieno veikiančio prototipo. Pastaruoju metu tokie reaktoriai dažniausiai kuriami ne vietos rinkai, o eksportui (trečiosioms šalims, ypač toms, kurios neturi išvystytų elektros tinklų todėl jų eksportui ir, tuo pačiu, licencijavimo užsienyje perspektyvos yra labai miglotos.

Kalbant apie mažųjų reaktorių panaudojimo Lietuvoje perspektyvas, labiausiai priimtinais galima būtų laikyti tokius reaktorius, kurie kuriami šiuo metu plačiai naudojamų technologijų, pavyzdžiui, suslėgtojo vandens reaktorių (PWR), pagrindu. Nemažai tokio tipo reaktorių, be jau minėtų CAREM, SMART ir pan. kuriami ir vystomi JAV: IRIS, „mPower“, „NuScale“ ir kiti. Daugiausia, ko gero, pasiekė vienos iš didžiausių pasaulyje branduolinių reaktorių tiekėjų „Westinghouse“ vadovaujamas tarptautinis koncernas, kuriantis integruotą IRIS reaktorių. Tačiau ir šis reaktorius kol kas nėra licencijuotas niekur pasaulyje, tame tarpe ir JAV. Be to, naujausiomis žiniomis, „Westinghouse“ pasitraukė iš šio projekto vykdymo.

Apibendrinant mažųjų reaktorių projektų padėtį pasaulyje, galima teigti, kad tokios jėgainės įrengimas Lietuvoje artimiausioje perspektyvoje negalimas dėl keleto esminių priežasčių.

Pirma, atsižvelgiant į Vakarų valstybėse taikytinus saugos reikalavimus, suprojektuotų jėgainių su mažaisiais reaktoriais laukiama ne anksčiau, kaip ateinančiame dešimtmetyje, o jų komercinis pritaikymas tikėtinas dar vėliau.

Antra, Lietuva neturi nei teritorijų, tinkamų eksperimentams su branduolinėmis technologijomis, nei tokio pobūdžio mokslinių-inžinerinių pajėgumų, nei tam skirtos teisinės bazės.

Tuo galėjo įsitikinti „Achemos grupės“ Energetikos departamento direktorius Virmantas Jurgaitis, kuris domėjosi galimybe įsigyti mažuosius branduolinius reaktorius iš Rusijos išmontuojamų povandeninių laivų. „Lietuvoje buvo informacija pasklidusi, kad rusai išmontuoja iš povandeninių laivų reaktorius ir kažkur perleidžia. Reaktorių išmontuoti ar kitaip panaudoti negalima, jie yra per daug integruoti“, – išsiaiškino V. Jurgaitis.

Yra ir kita priežastis – povandeninių laivų reaktoriai naudoja stipriai sodrintą branduolinį kurą (20–90 %), tuo tarpu energetiniuose reaktoriuose kuro sodrinimas (siekiant užkirsti kelią branduolinių medžiagų platinimui) negali būti didesnis kaip keli procentai.

Šiandien pramonininkai patikimesnių ir labiau laiko patikrintų variantų: stato kogeneracines elektrines, vėjo jėgaines, o naujaisiais branduoliniais stebuklais – „tik domisi“.

Gaila, tačiau patrauklios mažųjų reaktorių ateities reikės dar kelis dešimtmečius palaukti. Ar Lietuvos žmonės turi tiek daug laiko?

Džiaugiasi ne visi

Nepaisant tam tikro patrauklumo pasaulyje ne visi entuziastingai sutinka mažųjų reaktorių idėją. Pavyzdžiui, Prancūzijos mokslininkai teigia, kad tokio pobūdžio reaktoriai turi potencialą kosminėse technologijose, tačiau komercinei elektros gamybai geriausiai tinka didieji reaktoriai. Šalies atominės energetikos komisijos pirmininkas Kristoferis Beharas teigia, kad mažųjų reaktorių pagaminama elektra niekada nebus tokia pigi kaip didžiųjų. Ir kaip pavyzdį pateikia Kiniją, kuri iš Prancūzijos užsisakė du galingus branduolinius reaktorius (panašus statomas Suomijoje).

Japonijoje susidomėjimas mažaisiais reaktoriais taip pat dar nėra didelis. Tačiau tikimasi, kad, sutvarkius visas teisines procedūras bei įvertinus energijos poreikio augimą, ateityje jų paklausa galėtų išaugti.

Prancūzijos ekspertas Mycle‘as Schneideris mano, kad leidimų išdavimas statybai užims tiek daug laiko, kad paprasčiausiai neapsimokės vystyti mažųjų reaktorių technologijas. „Krentant saulės, vėjo ir biodujų energijos kainoms, investuotojai vis palankiau žiūri į šias technologijas. Be to, jos leidžia vartotojams parduoti perteklinį energijos kiekį ir taip dar labiau sutaupyti. Tuo tarpu Pietų Afrikos Respublikos sprendimas atšaukti mažojo reaktoriaus (PBMR) statybą, nors tam jau buvo išleista per 1,3 mlrd. dolerių, tik įrodo, kad yra didelė rizika užsiimti tokiais projektais“, – teigia ekspertas.

Pakankamai pagrįstai skamba ir nuogąstavimai, kad daugybė mažų reaktorių bus daug lengvesnis teroristų taikinys. Savo ruožtu, tokios nuomonės kritikai teigia, kad nei sparnuotoji raketa, nei tanko šūvis ypatingos žalos mažam reaktoriui nepadarytų, nes jį, esą, galima apsaugoti geriau negu didelį reaktorių.

Kita, nerimą kelianti problema – per daug lengvas branduolinių technologijų prieinamumas. Sumažėjusi kaina (mažas reaktorius pigesnis už didelį) branduolines technologijas leistų įsigyti ir priešiškai nusiteikusioms valstybėms, o tai keltų realią grėsmę branduolinio ginklo neplatinimo programai. Tačiau JAV įmonės „TerraPower“ vadovas Billas Gatesas mano, kad sprendimas yra ir šiai problemai. Anot jo, „užvedus“ reaktorių sodrintu uranu, dešimtmečius jis galėtų veikti neprisodrinto urano pagrindu, kuris yra ir taip lengvai prieinamas.“

„Branduolinių technologijų buvo vengiama dėl penkių priežasčių: saugos, galimybių panaudoti kariniams tikslams, radioaktyvių atliekų, kainos ir kuro prieinamumo. Tačiau šie reaktoriai yra tarsi stebuklas, kuris išsprendžia visas problemas“, – teigia B. Gatesas.

Vis dėlto, mažųjų reaktorių perspektyvos priklauso nuo daugybės technologinių ir politinių veiksnių. Didieji reaktoriai kol kas vis dar yra pranašesni ir tai truks dar ne vieną dešimtmetį.


Alfa.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama