Per pastaruosius keletą metų Lietuvos žaidimų konsolių rinkos lyderiai susikeitė vietomis – ilgą laiką pirmavusios „Sony Playstation“ konsolės pirmąją vietą užleido „Microsoft Xbox“, teigia rinkos dalyviai. Pasak jų, viena pagrindinių tokios rokiruotės priežasčių buvo ankstyva galimybė „nulaužti“ naujausios konsolių kartos „Microsoft“ gaminį ir juo žaisti piratinius žaidimus. Nepaisant to, šalyje pamažu auga tiek pačių konsolių, tiek jiems skirtų žaidimų pardavimai.
Žaidimų konsolės yra pigesnės ir dėl daugelio priežasčių patogesnės nei naujausius žaidimus galintys „patempti“ stacionarieji ar nešiojamieji kompiuteriai, tačiau patys konsolėms skirti žaidimai yra brangesni nei jų versijos kompiuteriams, DELFI teigia šioje srityje besispecializuojančios kompiuterinės technikos prekybos bendrovės „Baitukas ir partneriai“ vadovas Audrius Miškinis. Jo skaičiavimais, kompiuteriams skirti žaidimai yra vidutiniškai apie 30 proc. pigesni nei skirtieji konsolėms. Naujausi konsolių žaidimai gali kainuoti iki 250 Lt, o kompiuterių – apie 150–200 Lt. Tiesa, vidutinė konsolėms skirtų žaidimų kaina siekia apie 120 Lt, o senesnių diskų galima įsigyti ir už 30 Lt, tačiau panašiai kainuoja ir ne patys naujausi žaidimai kompiuteriams.
A. Miškinis teigia, kad Lietuvoje konsolių savininkai nuolat turi vidutiniškai apie 15 žaidimų, per metus nusiperka mažiausiai 5 naujus, be to, diskai aktyviai keičiami ir parduodami antrinėje rinkoje. Pašnekovas pastebi didėjantį susidomėjimą brangesniais, naujausiais žaidimais, o pigesni, neretai Rusijos rinkai ir rusakalbiams skirti žaidimai Lietuvoje tampa vis mažiau įdomūs.
Nors A. Miškinis nepateikė tikslių duomenų, jo žiniomis, ilgą laiką Lietuvoje populiariausiomis buvusios „PlayStation“ konsolės pastaraisiais metais pradėjo nusileisti „Microsoft“ gaminamoms „Xbox“, t. y. naujausios kartos konsolių kovoje Lietuvoje „Xbox 360“ pirmauja prieš „PlayStation 3“. Tačiau A. Miškinis atkreipia dėmesį į tai, kad, priešingai nei Vakarų rinkose, mažųjų-nešiojamųjų konsolių, tokių kaip „Nintendo DS“ ar „PlayStation Portable“, Lietuvoje nuperkama daugiau nei didžiųjų konsolių.
Tai, kad Lietuvoje išpopuliarėjo „Xbox 360” konsolės, pastebi ir apie žaidimus rašančio portalo „Games.lt“ redaktorius Artūras Rumiancevas. „Praktiškai nuo pat „Xbox 360“ debiuto šią konsolę buvo galima nulaužti ir žaisti piratinius žaidimus, todėl ji Lietuvoje spėjo stipriai įsitvirtinti. Tačiau, kiek teko girdėti, paskutinį praėjusių metų ketvirtį labai pagyvėjo ir prekyba „PlayStation 3“ konsolėmis – tai sutapo su pasipylusiais pranešimais, kad ir ši konsolė tapo nulaužta. Iki tol jos gerbėjų Lietuvoje nebuvo daug, priešingai nei vis dar itin populiarios, senesnės kartos „PlayStation 2“ konsolės“, – sako A. Rumiancevas.
Jis taip pat teigia besistebintis nešiojamųjų konsolių populiarumu. „Games.lt“ redaktoriaus nuomone, Lietuvoje šios konsolės populiarios jaunesnių klasių moksleivių tarpe ir jų vartotojams yra pagrindiniai, o ne „didžiąją konsolę papildantys“ žaidimų prietaisai. Juos taip pat galima nusinešti į mokyklą ir parodyti draugams – tai irgi turi įtakos jaunųjų žaidėjų pasirinkimui. O „Baituko“ vadovas A. Miškinis pastebi ir tai, kad mažosioms konsolėms skirti žaidimai yra pigesni nei kompiuterių ar didžiųjų konsolių. Nešiojamųjų konsolių rinkoje Lietuvoje pirmauja „PlayStation Portable“.
Lėtai, bet keičiasi
Nei A. Rumiancevas, nei A. Miškinis, nei DELFI taip pat kalbinti kompiuterinės technikos didmeninkės „ALSO Lietuva“ ar vartotojų elektronikos rinkos tyrimų bendrovės „GfK Retail and Technology“ atstovai nesiryžo drąsiai atsakyti į klausimą, ką dažniau renkasi Lietuvos žaidimų entuziastai – kompiuterius ar konsoles. „GfK“ atstovybės Lietuvoje vadovo Eduardo Grybovo teigimu, „konsolių rinka yra nedidelė ir nebuvo atspari krizei, tačiau ji yra“. A. Miškinis teigia, kad žaidimų konsolės yra populiaresnės jaunesnių žaidėjų tarpe, jos paplitusios ir tarp mažų vaikų – esą konsoles lengviau valdyti ir sunkiau sugadinti nei kompiuterius. O vyresni žaidėjai, „Baituko“ vadovo teigimu, žaidžia kitokius žaidimus nei jaunimas, jiems pakanka ir kompiuterio. Be to, šeimose paprastai pirmasis ir visiems reikalingiausias pirkinys yra kompiuteris, konsolė perkama tik jį turint, o ir konsolės pageidaujantis jaunuolis turėtų būti palyginus didelis žaidimų entuziastas. Kita vertus, tarp konsolės pranašumų prieš kompiuterius A. Miškinis mini ne tik mažesnę jos kainą, bet ir patogumą – visi naujausi konsolei skirti žaidimai veiks puikiai ir vartotojui mažiausiai iki naujos konsolės kartos debiuto nereikės jaudintis dėl tokių dalykų kaip minimalūs techniniai žaidimo reikalavimai. Be to, vis daugiau žaidimų pirmiausia yra išleidžiami konsolėms, o kompiuteriams skirtos jų versijos ne visada apskritai pasirodo.
Savo ruožtu A. Rumiancevas teigia, kad Lietuvoje konsolės populiarėja ir ilgainiui turėtų būti populiariausia žaidimų platforma, kaip kad yra Vakarų rinkose. Tačiau pašnekovas pastebi, kad lietuviai palyginus nedrąsiai įsisavina naujoves – šalyje lėtai prigyja tokios sąlyginai netradicinės konsolės kaip „Nintendo Wii“, gana atsargiai sutiktas ir vien kūno judesiais žaidimą valdyti leidžiančio „Xbox“ konsolei skirto „Kinect“ priedo debiutas, nors „Baitukas“ teigia kalėdiniu laikotarpiu išpardavęs visas turėtas „Kinect“ atsargas. Bendrovės duomenimis, pernai konsolių ir jiems skirtų žaidimų pardavimai augo, ir nors jie dar nepasiekė ikikrizinio lygio, A. Miškinis mato atsigaunančią paklausą bei didėjantį susidomėjimą ir šiam segmentui prognozuoja augimą.
Visame pasaulyje šiemet po dviejų metų nuosmukio laukiama konsolių rinkos augimo, šią savaitę rašė „Financial Times“. Tam įtakos galėtų turėti mažinamos konsolių kainos bei naujų konsolių debiutai – pirmiausia naujų nešiojamųjų „Nintendo“ bei „Sony PlayStation“ versijų. „Nintendo“ taip pat šiemet gali pristatyti ir antros kartos „Wii“ žaidimų konsolę.