Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Elektroninės statinių valdymo sistemos – ateitis prasideda šiandien

Publikuota: 2010-06-07 07:08
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Kauno technikos kolegija
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Nors protingo būsto idėją fantastinių romanų ir kino filmų autoriai iškėlė jau seniai, gamintojai dar ilgai laužė galvas, kaip įgyvendinti nerealiomis atrodžiusias fantazijas. Iš pradžių intelektinio pastato idėja atkeliavo į stambius gamybinės paskirties objektus ir tik vėliau gamyboje jau išbandytų pastatų valdymo automatikos technologijų privalumais galėjo įsitikinti gyvenamųjų namų šeimininkai.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Nors protingo būsto idėją fantastinių romanų ir kino filmų autoriai iškėlė jau seniai, gamintojai dar ilgai laužė galvas, kaip įgyvendinti nerealiomis atrodžiusias fantazijas. Iš pradžių intelektinio pastato idėja atkeliavo į stambius gamybinės paskirties objektus ir tik vėliau gamyboje jau išbandytų pastatų valdymo automatikos technologijų privalumais galėjo įsitikinti gyvenamųjų namų šeimininkai.

Protingo namo („Smart Home“) sąvoka atsirado pakankamai seniai – dar 9-ame dešimtmetyje, sparčiai vystantis įvairiai automatikai. Tuo metu dar nebuvo griežtų standartų ir daugelis gamintojų bandė siūlyti savus sprendimus tiek automatiniam namų apšvietimui reguliuoti, tiek kondicionavimo bei apsaugos sistemoms. Žinoma, Lietuva tuo laiku gyveno kitomis realijomis ir nuotaikomis – artėjo nepriklausomybės laikai, tad vakaruose gimstančios technologijos mūsų praktiškai nelietė.

Elektroninės statinių valdymo sistemos – ateitis prasideda šiandien

Nors daugelis įrangos tiekėjų ir gamintojų protingo namo sąvoką suprato skirtingai, tačiau bendroji mintis išliko ta pati – protingas namas privalėtų tapti geru tarnu savo šeimininkui. Žinoma, nesunku suvokti, jog kol kas tikroji protingo namo vizija dar tebėra mokslinės fantastikos sritis – nors dabartinis technologinis lygis leidžia automatizuoti visus pagrindinius namo priežiūros ir valdymo būdus, tačiau galutinį sprendimą kaip ir ką valdyti, privalo nurodyti pats šeimininkas. O juk kitaip ir negali būti, kol nėra sukurto dirbtinio intelekto, galėsiančio savarankiškai priimti tokius sprendimus.

Tačiau dabartiniai technologiniai sprendimai padėjo atsirasti šiuolaikinėms pastato valdymo sistemoms, kurios vertina, kontroliuoja ir stebi pastato funkcijas. Jos leidžia patogiai ir saugiai valdyti pastato vidaus ir lauko apšvietimą (šviestuvai, užuolaidos, žaliuzės), vidaus temperatūrą, šildytuvus, vėdinimo prietaisus bei kitus elektros įrenginius.

Kiekvieną elektros prietaisą mes galime įjungti kada panorėję, tačiau kai jų yra daug ir kai visi išsimėtę skirtingose vietose, jų valdymas tampa nepatogus. Štai čia ir atėjo į pagalbą automatika – kodėl gi nebūtų galima vienu paspaudimu valdyti visą prietaisų grupę? Tarkim, atėjus vakarui ir pasirinkus automatinio valdymo skydelyje režimą „vakarienė“, patalpoje prigestų šviesos, įsijungtų rami muzika, užsitrauktų žaliuzės, išsijungtų vaikų kambaryje televizorius ar kompiuteris ir t. t.

Modernus protingo namo valdymo pultas
Modernus protingo namo valdymo pultas.

Taigi, dabartiniame protingame name dalis arba netgi visos elektros valdymo sistemos yra automatizuotos. Atidarius vonios ar darbo kambario duris įsižiebia apšvietimas, įsijungia ventiliatorius ir kiti prietaisai. Viską valdo procesoriai (valdikliai) jutiklių pagalba – atsisėdus ant sofos žiūrėti televizoriaus automatiškai įsijungia apšvietimas, televizorius, paliekant namus ar einant miegoti sistema gali išjungti šviesą visame name, užtraukti užuolaidas ar apsaugines žaliuzes. Prie sistemos prijungus elektros lizdų valdymą taip pat paprastai galima valdyti ir visus kitus prietaisus. Ir nesibaiminti, kad kas nors bus pamiršta, be to, taip taupoma ir energija: paskaičiuota, jog protingas namas sutaupo šildymo energijos – iki 30 proc., o elektros energijos, naudojamos apšvietimui − 70 proc. Ekonomija pasiekiama tiksliu automatiniu pastato funkcijų valdymu: ko ir kiek reikia. Pavyzdžiui, įėjus į nuolat nenaudojamą kambarį šviesa įsijungia iš anksto higienos normų numatytu apšviestumo režimu (įvertinama ir iš lauko krintanti šviesa). Šildymo bei šaldymo valdymas užprogramuojamas pagal patalpų naudojimo ritmą. Be to, sukuriama galimybė nuolat stebėti prietaisų veikimo duomenis.

Susirūpinusiesiems dėl saugumo paliktuose namuose, programuojamos laiko funkcijos gali junginėti šviestuvus imituojant gyventojų elgesį. Naktį kilus įtarimui ar tiesiog išsigandus vienu judesiu lengvai galima įjungti vidaus ir lauko apšvietimą ar atitraukti užuolaidas. Sistema gali turėti ir savisaugos funkciją, leidžiančią užkirsti kelią pašalinių patekimui į patalpas. Tai aktualu šeimoje augant mažiems vaikams arba norint išvengti nepageidautinų asmenų biure ar kitoje aplinkoje.

Prie sistemos prijungtas namo šildymo ar kondicionavimo valdymas leidžia reguliuoti temperatūrą pagal gyventojų poreikius. Tinkamai suprogramavus sistemą jutikliai fiksuos vidaus, lauko temperatūrą, pagal jų parodymus sistema atitinkamai reguliuos šildymą atskirose namo zonose, atsižvelgiant į paros metą ar namuose vykdomą veiklą. Skystųjų kristalų monitoriuje ar namų kompiuterio ekrane galima stebėti esamą temperatūrą, sužinoti visų namo šviestuvų, kitų elektros prietaisų padėtį, keisti jas ir rankiniu būdu.

Elektroninės statinių valdymo sistemos – ateitis prasideda šiandien
Namų šeimininkui tereikia pasirinkti norimus automatinių sistemų veiklos režimus. Tačiau juos suprogramuoti turi automatikos sistemą įrengiantys specialistai.

Dar vienas sistemos privalumas – įvairaus nuotolinio valdymo galimybės. Radijo pulteliu namą galima valdyti iš bet kurios namų vietos. Telefoniniu ryšiu galima pakeisti namo temperatūros režimą, įjungti reikalingus prietaisus ar valdyti kitas sistemos funkcijas nebūnant namuose. Sistemos valdymą galima prijungti ir prie asmeninio kompiuterio. Prie sistemos taip pat galima prijungti judesio, temperatūros, šalčio, vėjo, lietaus ar šviesos daviklius, kuriais valdomas lauko ir vidaus apšvietimas, žaliuzės, temperatūra ir kt.

Kol mokslininkai dar nesukūrė dirbtinio intelekto, į automatinę sistemą sujungti prietaisai dažniausiai valdomi šeimininkui parenkant skirtingus režimus. Kol kas tai yra esminis protingo namo privalumas ir jo pagrindinė komforto priežastis – iš anksto parengtos būsto įrangos valdymo programos, pvz., ryto, vakaro, išvykimo, poilsio, televizoriaus žiūrėjimo, svečių priėmimo, šeimininkų buvimo imitacijos ir pan. Šiuos režimus (kas ir kaip turi veikti) nustato įrangos tiekėjas kiekvienam užsakymui individualiai, vadinasi protingas namas sugeba prisitaikyti prie individualių poreikių.

Kokia yra protingo namo ateitis? Atsakymas daugiau ar mažiau vienareikšmiškas – nepriklausomai nuo to, kiek jums jis patinka ar ne, tai yra ateities namai. Ypač didelės perspektyvos jiems atsiveria žiūrint iš energijos taupymo pozicijų – Europos Sąjungai šis punktas yra svarbus ir turbūt laiko klausimas, kuomet bus rekomenduojama, o vėliau gal ir privaloma, diegti į naujus pastatus bent jau energijos valdymui skirtą automatiką. Ypač visuomeniniuose pastatuose. Nors juose protingo namo sistemos diegiamos jau ir Lietuvoje – tokios sistemos veikia viešbučiuose „Holiday Inn“, „Reval Hotel Lietuva“, „Crown Plaza“, sporto ir pramogų centre „Siemens arena“, „Forum Palace“, prekybos centruose „Akropolis“, „Babilonas“, Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje, bendrovėje „Lietuvos energija“, nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje bei privačiuose namuose.

Kodėl protingo namo technologijos lėtai skinasi kelią į privačius namus? Visų pirma, instaliacijos kaina didina bendrą statybų sąmatą. Tačiau norint įvertinti sistemos atsiperkamumą, reikia pasverti, būsto eksploatavimo išlaidas be automatinės įrangos ir su ja. Žinoma, didele dalimi tai priklauso nuo individualaus projekto. Tačiau didelių namų (tai sau leidžia turtingi asmenys) atveju, protingo namo automatika gana sparčiai veržiasi į Lietuvos rinką, tad ateityje neabejotinai taps įprastine naujų namų dalimi.

Kita problema – sistemos projektavimo, diegimo ir programavimo specialistų trūkumas. Iki šiol jų nerengė nei viena Lietuvos mokymo institucija. Ir tik nuo šių metų, namų automatikos įmonių asociacijų paskatinta, Kauno technikos kolegija pradėjo ruošti specialistus pagal naują studijų programą „Elektroninės statinių valdymo sistemos“.

Pasak programą kuruojančios „Energetikos ir elektronikos“ katedros vedėjo doc. dr. Nerijaus Bagdanavičiaus, nauja studijų programa sukurta „pabendravus su daugeliu firmų, užsiimančių įvairių būstuose taikomų elektroninių sistemų kūrimu, diegimu bei priežiūra ir sužinojus, kad Lietuvoje yra didelis tokių specialistų poreikis“. Be to, vedėjas akcentuoja, jog įmonės ne tik paskatino studijų programos sukūrimą, bet ir pažadėjo suteikti šiuolaikinės būsto automatinių sistemų pavyzdžius, leisiančius studentams mokytis su realia jų darbe pasitaikančia įranga.

Taigi, po kelių metų Lietuvoje padaugės protingo namo automatizavimo sistemas diegiančių specialistų, pamažu atpigs ir pati įranga bei jos instaliavimas. Tad nieko keisto, jei dar po 5–10 metų tai bus standartinis būstas, kurio aptarnavimui ir priežiūrai reikės daug pastatų automatiką išmanančių specialistų.

Vienos iš automatinių namo sistemų valdymo ir programavimo panelė
Vienos iš automatinių namo sistemų valdymo ir programavimo panelė.

Nors menkai su šia sritimi susidūrę pašnekovai išsako nuomonę, jog pastatų automatizavimą įrengti ir prižiūrėti gali paprasti energetikai ar elektronikos technikai, tačiau namų automatiką įrenginėjančių įmonių vadovai vienbalsiai tvirtina, jog šių abiejų sričių specialistams trūksta specifinių žinių. Energetikai būna mažai susidūrę su valdikliu programavimu, vizualinių sistemų kūrimu – darbdaviai pastebi, jog tokiems specialistams sunkiai sekasi įvaldyti „protingo namo“ automatikos sistemų programavimą, klientams pasiūlyti išskirtinius ir tik jų pageidavimus tenkinančius sprendimus. Tuo tarpu elektronikai ar informatikai lengvai susidorojo su tokia užduotimi, tačiau turi per menkas energetikos žinias, tad iškyla keblumų įrenginėjant automatinius įrenginius. Be to, nei energetikai, nei elektronikai nėra praėję statybinių brėžinių ir planų įsisavinimo kursų, tad jiems dažnai būna sudėtinga susiorientuoti architektų parengtuose brėžiniuose bei nurodytose medžiagų ir leistinų apkrovų žymėjimo sistemose. Tad specifinių žinių stygius paskatino darbdavius ieškoti būdų, kaip gauti specialistų su reikiamų žinių bagažų. Kadangi tokių niekas Lietuvoje nerengė, Kauno technikos kolegija apjungė trijų specialybinių krypčių dėstytojus (energetikos, elektronikos technikos ir statybos) bendram projektui – paruošti pastatų automatiką, jos įrengimą, priežiūrą ir programavimą išmanančius specialistus.

Taip gimė nauja studijų programa „Elektroninės statinių valdymo sistemos“. Jeigu patinka elektros prietaisai, automatinės sistemos bei domina jų programavimas ir ieškote ateityje labai perspektyvios specialybės – siūlome nedvejoti ir rinktis studijų programą „Elektroninės statinių valdymo sistemos“.

Daugiau informacijos apie studijas Kauno technikos kolegijoje ieškokite kolegijos tinklaraštyje studijos.ktk.lt.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama