JAV Specialiųjų operacijų pajėgos vykdo plazminių peilių, primenančių „Žvaigždžių karų“ filmuose matytus garsiuosius šviesos kalavijus, bandymus.
Nors „Plasma Knife“ pavadintas įrenginys savo švytinčiais jonizuotų dujų ašmenimis gali perpjauti žmogaus audinius, pagrindinė jo paskirtis – medicininė, skelbia „Wired“. Karo veiksmai Irake ir Afganistane dar kartą patvirtino, kad skubi medicininė pagalba mūšio lauke smarkiai sumažina karių mirtingumą. JAV kariuomenės vadovybė jau ne vieną dešimtmetį laikosi kuo skubesnės medicininės pagalbos teikimo mūšio lauke politikos. Pasak leidinio, ji leido sumažinti mirusių nuo sužeidimų mūšio lauke skaičių nuo 25 proc. Korėjos karo metais iki 10 proc. mūsų dienomis.
„Wikipedia“ nuotr.
Tačiau JAV Specialiųjų operacijų pajėgos dažniausiai veikia atokiose vietose, neretai – priešininko užnugaryje, ir sužeidimų atvejais toli gražu ne visada gali pasikliauti operatyvios evakuacijos į saugias vietas, kur kariams gali būti suteikta kvalifikuota medicininė pagalba, galimybėmis. Skubią medicininę pagalbą gali suteikti tik bendražygiai – būtent todėl buvo sukurtas plazminis peilis. Jis gali išgelbėti gyvybę net ir tais atvejais, kai sužeistas karys yra vienas ir negali tikėtis niekieno pagalbos.
„Plasma Knife“ naudojamas kraujavimui sustabdyti pataikius kulkai ar sprogmens skeveldrai. Jis remiasi senu kauterizacijos – audinių prideginimo – metodu, kurį, pasitelkę modernius eletrokauterizacijos ir radiochirurgijos įrankius, ir šiandien naudoja chirurgai. Visų jų veikimo principas toks pat: žaizdos kraujavimas stabdomas sukuriant kraujo nepraleidžiantį nekrotinį audinio sluoksnį. Apmirusio audinio dalis susideda iš dviejų sluoksnių – išorinio poringo, iš kurio kauterizacijos metu visiškai išgarinami skysčiai, ir kraujo nepraleidžiančio vidinio, kuriame ląstelių baltymai būna suardyti, tačiau išlieka šiek tiek vandens. Prideginant žaizdą svarbiausia kontroliuoti šiluminės energijos srautą, kad karštis nepadarytų dar didesnės žalos ir nepadidintų kraujavimo.
Regis, nuo „Plasma Knife“ iki fantastinių šviesos kalavijų - tik vienas žingsnis. „Wikipedia“ nuotr. |
---|
Būtent tai puikiai atlieka „Plasma Knife“ – plazmos „ašmenys“, nepažeisdami išorinio poringo nekrotinio sluoksnio, lengvai pro jį prasiskverbia. Tai reiškia, kad plazminiu peiliu be didesnės žalos galima sustabdyti ir gana smarkų kraujavimą, kilusį pažeidus svarbius žmogaus kraujo indus, rašo „Wired“.
„Plasma Knife“ gali būti naudojamas ir kaip chirurgijos įrankis – lauko sąlygomis atliktas pjūvis bus sterilus, o jo kraštai bus prideginti ir nekraujuos. Energiją JAV specialiosios paskirties dalinių kariams skirtiems plazminiams peiliams tiekia specialus maitinimo šaltinis, sakoma pranešime.