Vienas didžiausių radijo ryšio identifikacijos – RFID (Radio Frequency Identification) technologijos plitimo stabdžių yra informacijos trūkumas.
Daugelio gamintojų ir diegėjų puslapiuose pateikiama informacija „su RFID galima tai“, „RFID paspartina“, „RFID suteikia 100 % informacijos tikslumą“, „RFID veikia“ ir pan. Neįsigilinusiam į šią technologiją, tai dažniausiai neparodo, kaip RFID gali išspręsti konkrečią įmonės problemą, kokia iš tikrųjų gali būti RFID technologijos nauda.
Šiame straipsnyje pateikiame informaciją apie įgyvendintus RFID projektus: kokią problemą išsprendė, kokią naudą gavo klientai.
RFID pravažiavimo kontrolė
Daugelis kompanijų turi savas teritorijas, patekimas į kurias yra ribotas daugiau ar mažiau. Vienas paprastesnių RFID technologijos panaudojimo atvejų yra patekimo į teritoriją, užtvarų ir vartų automatinis valdymas.
RFID technologija leidžia identifikuoti pravažiuojantį automobilį iki 8 metrų atstumu. Šio atstumo pilnai pakanka pakelti užtvarą nesustabdant automobilio.
Kaip tai veikia?
- Visi automobiliai sužymimi pasyviomis RFID UHF (Ultra High Frequency) žymėmis. Geriausios vietos žymių talpinimui yra galinio vaizdo veidrodėlis arba po bamperiu.
- Visose pravažiavimo juostose įrengiama RFID UHF antena.
- RFID UHF antena pastoviai vykdo žymių paiešką. Nuskaičius žymę, duomenų bazėje patikrinama, ar ji gali įvažiuoti/išvažiuoti į teritoriją. Jeigu atsakymas teigiamas – pakeliamas užtvaras.
Kokie RFID pravažiavimo kontrolės privalumai prieš apsaugos darbuotojo valdomą pravažiavimą? Apsaugos darbuotojo išlaikymas reikalauja pastovių išlaidų, apsaugos darbuotojas serga, atostogauja ir daro klaidas. RFID sistema nesukuria papildomų sąnaudų, RFID sistema veikia 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.
Kokie RFID UHF sistemos privalumai prieš standartinę praėjimo kontrolės sistemą pravažiavimo valdymui? Standartinė praėjimo kontrolės sistema žymes (korteles) nuskaito iki 10 centimetrų atstumu. O tai reiškia, kad privažiavus skaitytuvą, reikia sustoti, atverti langą, pridėti kortelę – dažnai pasitaiko, kad privažiavote per toli nuo skaitytuvo, tenka išlipti – visa tai:
- Sukelia nepatogumą kiekvieną kartą įvažiuojant/išvažiuojant;
- Gaišta brangų laiką;
- Jeigu oras prastas, atvėrus langą krituliai patenka į automobilį, sušlampate, galite peršalti.
RFID UHF sistema identifikuos Jūsų automobilį dideliu atstumu, atvers užtvarą Jūsų nesustabdydama, jeigu teritorija didelė, nukreips Jus į reikiamą vietą LED (Light Emitting Diode) ekrano pagalba. Greitai priprasite prie sistemos ir nejausite jokio pravažiavimo valdymo.
Kokie papildomi RFID pravažiavimo kontrolės sistemos privalumai?
- Turėsite tikslias ataskaitas, kas, kada atvažiavo į teritoriją, kada išvažiavo.
- Jeigu draudžiama ne darbo metu atvykti į teritoriją, ar išvykti su tarnybiniu transportu – sistema šią užduotį įvykdys 100 % (su apsaugos darbuotoju galima susitarti, nuotolinio valdymo pultelis veikia visuomet).
- Jeigu turite didelį automobilių parką ir darbuotojai turi važinėti tik su jiems priskirtais automobiliais, galima dviguba kontrolė – turi sutapti automobilis ir vairuotojas (tuo tikslu RFID žymė suteikiama ir automobiliui ir darbuotojui).
RFID gamybinėje logistikoje
Pagaminus produkciją ir suformavus paletę gamybos ciklas baigiasi. Toliau seka kokybės tikrinimas ir priėmimas į sandėlį. Didžiojoje dalyje įmonių Lietuvoje priėmimas į sandėli vykdomas rankiniu būdu. O tai turi didelių trūkumų:
- Reikalingas pajamuojantis darbuotojas;
- Pajamuojantis darbuotojas įvelia klaidų – užpajamuoja ne tas prekes, kurios pateiktos ir pan.
- Reikalinga tam tikro dydžio aikštelė prekių pajamavimui;
- Prekių patekimas iš gamybos į sandėlį užtrunką ilgai, nes vykdomas etapais atvežti į pajamavimo aikštelę – užpajamuoti – nuvežti į sandėlį.
UHF RFID technologija leidžia prekių priėmimo į produkcijos sandėlį procesą ženkliai atpiginti ir paspartinti.
Kaip tai vyksta? Suformavus paletę ant jos klijuojama RFID žymė (įrašyta iš anksto spausdintuvu, arba įrašoma rankiniu kompiuteriu) ant žymės gali būti atspausdintas ir brūkšninis kodas ar skaitoma informacija. Paletė vežama pro RFID vartus tarp gamybos ir sandėlio. Nuskaitoma RFID žymė, patikrinama, ar šios paletės laukiama. Jeigu paletė nelaukiama – įvyko klaida, apie ją operatyviai informuojamas operatorius garsiniu signalu ir informacija švieslentėje ar kita forma. Jeigu paletė laukiama, ji perkeliama iš gamybos į sandėlį, toliau paletė nesustojant vežama tiesiai į sandėlį.
Kuo tai naudinga?
- Sutaupote sąnaudų – nebelieka rankinio darbo pajamuojant;
- Padidinate sandėlį – panaudojate nebenaudojamą pajamavimo aikštelę;
- Taupote laiką – prekė operatyviai pervežamos į sandėlį ar tiesiai į pakrovimo zoną;
- Išvengiate klaidų – pajamuojamos prekės sutikrinamos su pagamintomis, apie iškilusius nesklandumus operatorius informuojamas nedelsiant;
- Rūpinatės ekologija – nenaudodami popieriaus raudonoms ir žalioms vėliavėlėms ar etiketėms pajamavimo zonoje išsaugote medį.
Ar ne per brangu naudoti RFID žymes vienai operacijai atlikti?Ne, nes tos pačios RFID žymės naudojamos tolesnėje logistikos grandinėje – automatizuojamas prekių pakrovimas į vilkikus – kiekviena pakraunama paletė prieš išvažiuojant iš sandėlio patikrinama, ar šią paletę galima išvežti, ar ši paletė skirta šiuo metu kraunamai siuntai. Apie nesklandumus operatorius informuojamas nedelsiant ir klaida pataisoma pačioje pradžioje – nesukeliami nepatogumai.
Vilkikų parovimo klaidos sąlygoja finansinius ir prestižo nuostolius:
- Už nepateiktas prekes klientai reikalauja mokėti baudas;
- Pakrovus per daug prekių klientai to nepasako kartais ir prekes tenka nurašyti;
- Tiksliai dirbanti įmonė turi didesnį prestižą ir yra labiau vertinamas partneris, nei pastoviai klystanti.
RFID įmonės buhalterinėje apskaitoje
Kasmetinis ar dažnesnis įmonės turto inventorizavimas yra didelis galvos skausmas buhalteriams ir įmonės vadovams. Įmonės turtas „juda“ biure pastoviai, pvz. nupirkta 10 monitorių, po kurio laiko 1 sugedo, kito monitoriaus naudotojas šiuo metu atostogauja, „pasiskolinamas“ jo monitorius į sugedusiojo vietą, pamiršta grąžinti ir turime neatitikimą. RFID technologija gali iki 10 kartų paspartinti įmonės turto inventorizavimą.
Kaip tai veikia?
- Kiekvienas inventorinį numerį turintis daiktas pažymimas RFID žyme, kurioje įrašomas tas pats inventorinis numeris.
- Sudaroma duomenų bazė, kurioje nurodomas visas įmonės inventorius ir jo buvimo vieta, atsakingi asmenys.
- Vykdant inventorizavimą darbuotojas, su mobiliu kompiuteriu užeina į patalpą ir kelių sekundžių bėgyje gauna informaciją apie patalpoje esantį inventorių. Taip pat nurodoma, jeigu šioje patalpoje ko nors trūksta ar yra perteklius.
Iššūkiai. Iki šiol buvo manoma, kad RFID technologija neveikia ant metalinių paviršių ir skysčių. Tačiau mūsų partneris „Omni-ID“ gamina balansuotas RFID žymes, kurios puikiai veikia ant metalinių paviršių. Sprendimui atpiginti rekomenduojame naudoti kelių rūšių RFID žymes – paprastus lipdukus metalo neturintiems objektams, pvz. baldai ir „Omni-ID“ žymes metalo turintiems objektams, pvz. nešiojami kompiuteriai, spausdintuvai, monitoriai, mikroskopai ar bet kuris kitas įmonės inventorius.
Kokia nauda?
- Įmonės turto inventorizacija atliekama iki 10-ties kartų greičiau;
- Kartu su inventorizavimu paprastai atliekamos papildomos funkcijos – tai gali būti inventoriaus surišimas su darbuotoju ir patikrinimas, ar kt.
- Galimi nesudėtingi ir spartūs tarpiniai inventorizavimai.