Trenerių teigimu, amerikietiškojo futbolo čempionatai laimimi priešsezoninių treniruočių metu. Dėl to šios šakos žaidėjai, tiek paaugliai, tiek profesionalai, kiekvieną vasarą dalyvauja mini-stovyklose, kur tobulina savo fizinius įgūdžius. Nors didžiausią rūpestį paprastai kelia lūžę kaulai ir išnirę sąnariai, nuo 1995 metų net 39 sportininkai mirė nuo... perkaitimo.
„Hothead“ šalmas (nuotraukoje parodytas be paminkštinimo)
siunčia kūno temperatūros informaciją į trenerio kompiuterį
©Hadley’s International Production
„Minnesota Vikings“ komandos puolėjas Korey Stringeris mirė nuo šilumos smūgio 2001 metų treniruočių stovyklos metu ©Tom Olmscheid/AP Photo |
---|
Treneriai ir jų padėjėjai gali stebėti žaidėjų kūno temperatūrą šiuo delniniu kompiuteriu (PDA) ©Tom Olmscheid/AP Photo |
Neseniai Atlantoje (JAV) įsikūrusi kompanija „Hothead Technologies“ pristatė specialius šalmus ir juos apjungiančią elektroninę sistemą, kurią naudojant galima centralizuotai stebėti visos amerikietiškojo futbolo komandos kūno temperatūrą realiu laiku. Stebintis šią informaciją treneris gali atšaukti žaidėjus iš aikštelės, kai tik iškyla toks poreikis. „Heat Observation Technology“ (HOT) sistema naudoja elektroninį termometrą, sukonstruotą termistoriaus pagrindu (termistorius – elektroninis komponentas, kurio elektrinė varža kinta priklausomai nuo temperatūros).
Toks įtaisas sumontuojamas po standartinio šalmo paminkštinimu ir matuoja žmogaus smilkinio arterijos temperatūrą. Integruotas radijo siųstuvas kas 10 sekundžių persiunčia temperatūros duomenis į specialų delninuką (PDA), kurio duomenis peržiūri komandą prižiūrintis treneris ar jo padėjėjas. Gamintojas teigia, kad lietus, prakaitas ir aplinkos temperatūra termometro parodymų neiškraipo.
Paprasčiausias poilsis arba vandens atsigėrimas leistų išvengti daugumos atletų mirčių. 152 kg svėręs „Minnesota Vikings“ komandos puolėjas Korey Stringeris sąmonės neteko sekinančios rytinės treniruotės 2001 metų liepą. Jo kūno temperatūra buvo pakilusi iki 42,2 laipsnių pagal Celsijų, o mirtis ištiko dėl organų veiklos nepakankamumo praėjus kelioms valandoms. „Jis į pavojingos temperatūros zoną pateko labai greitai“, – pasakoja kompanijos „Hothead Technologies“ įkūrėjas ir vadovas Jay Buckalew. „Aš neabejoju, kad mūsų įtaisas tai būtų sugebėjęs detektuoti“.
Kompanija šiuo metu sudarinėja sandėrius su stambiausiais šalmų gamintojais, įskaitant „Riddell and Schutt“ ir veda derybas su NFL. HOT šalmų sistemą naudojančios komandos turės mokėti 50 dolerių kasmetinį aktyvavimo mokestį kiekvienam žaidėjui, plius papildomą metinį 100 dolerių komandos mokestį už PDA aptarnavimą. Šalmus gaminančios firmos jau užsakė 10000 tokių gaminių, o „Hothead Technologies“ iki 2011 metų planuoja parduoti 400000 vienetų, daugiausia vidurinėms mokykloms ir koledžams.