Netolimoje ateityje interneto bumo metu suaugę žmonės savo virtuvėje galės turėti delninukui prilygstantį įrenginį, rodantį iš virtualios erdvės surinktus receptus, skrudintuvę su USB jungtimi, ant kepinamos duonos atsispausdinančią šviežiausias naujienas, ar staliuką-kaitlentę su ratukais, leidžiančią kiaušinienę kepti neatsitraukiant nuo darbo stalo ir kompiuterio.
Šie ir kiti novatoriški sprendimai pateko į „Electrolux“ organizuojamo tarptautinio buitinės technikos dizaino konkurso „Design Lab 2008“ finalą. Devyni prietaisai buvo atrinkti iš daugiau nei 600 projektų, pateiktų šiam prestižiniam konkursui, kurio tema „Interneto karta“ – žmonės, kurie savo buities neįsivaizduoja be naujausių technologijų.
„Sulaukėme išties drąsių idėjų, atitinkančių šiuolaikinio ir nuolat užsiėmusio žmogaus poreikius. Į finalą atrinkome universalius, praktiškus ir kartu žaismingus prietaisus, buityje suteikiančius iki šiol neišnaudotų galimybių. Neabejojame, jau po keleto metų jie atsiras ne vienuose namuose“, – sako Henrik Otto, „Electrolux“ „Global Design“ vyriausiasis viceprezidentas.
Tarptautinę „Design Lab 2008“ vertinimo komisiją sužavėjo keletą funkcijų apjungiantys buitinės technikos projektai. Vienas jų – prancūzo Antoine Lebrun mobili viryklė-stalas „Coox“. Tai nedidukas modernaus dizaino maisto ruošimo prietaisas ant ratukų, kurį kaip ir daugelį konkursui pasiūlytų objektų galima stumdyti iš vienos vietos į kitą. Ant stalviršio skirta vieta nuimamai pjaustymo lentelei bei kaitlenė su trimis kaitvietėmis.
Dar vienas unikalus projektas – japono Nojae Park sukurta viryklė-šaldytuvas „Drawer Kitchen“. Iš pažiūros paprastą komodą primenantis įrenginys gali atlikti bent keturias maisto laikymo ir paruošimo funkcijas – iš jos stalčių principu išsitraukia pjaustymo lenta, galinti tarnauti ir kaip stalelis, kaitlentė bei specialus skyrius indams laikyti, o apatiniame „stalčiuje“ slepiasi šaldytuvas. „Drawer Kitchen“ turi ratukus, todėl gali būti lengvai perkeliamas iš vieno kambario į kitą ir tuo patogus netgi biurams, kuriuose ištisą parą darbuojasi programuotojai, dizaineriai ar šiaip daug laiko prie kompiuterio praleidžiantys žmonės.
(padidinti) |
---|
Kitas konkurso finalistas – kinas Guopeng Liang – atkreipė dėmesį į tai, jog laikyti nešvarius skalbinius pintinėse nepatogu, jie užima daug vietos, be to, skleidžia nemalonų kvapą. Jis pasiūlė išeitį – skalbinių pintinę-skalbyklę „iBasket“. Prietaisas yra visiškai automatizuotas – vos tik užpildytas, jis pats įjungia skalbimo programą, o baigus darbą, atsiunčia žinutę į šeimininko kompiuterį. „iBasket“ galima laikyti ir tuo pačiu išskalbti bei išdžiovinti 3–5 kg skalbinių.
Vienas įdomiausių konkurso darbų – studento iš Pietų Korėjos Sung Bae Chang skrudintuvė „Scan Toaster“, kuri veikia ir kaip spausdintuvas. Kompaktiškas nešiojamasis prietaisas turi USB arba CPU jungtis, todėl į jį galima perkelti įvairiausią informaciją, paveikslėlius ir nuotraukas, kurios atspausdinamos tiesiai ant skrebučio. Originalumu jam nenusileidžia amerikiečio Adam Brodowski kūrinys „Sook“, generuojantis receptus iš virtualioje erdvėje populiarių socialinių tinklų.
Taupantiems namų erdvę „Design Lab 2008“ finalistas Matthias Pinkert iš Vokietijos sukūrė sulankstomą kaitlentę „Vesta“. Savo forma ir konstrukcija šis prietaisas primena nešiojamą kompiuterį, valdomą keliais jutikliniais jungikliais, jo ploname paviršiuje yra įrengtos keturios kaitvietės.
Tiems, kurie keliese dalinasi butą arba biurą, tačiau nori turėti po atskirą erdvę maistui produktams laikyti, austrų studentas Stefan Buchberger pasiūlė modulinį šaldytuvą „Flatshare“, kurį sudaro dvi atskiros kameros su durelėmis bei šaldiklis.
Vengrų menų ir dizaino universiteto studentas Apore Püspöki sukonstravo nešiojamą produktų vėsinimo ir laikymo krepšį „E-bag“, kuris naudoja kinetinę energiją , o jo tautietis ir kolega Atilla Sáfráni – originalią drabužių kabyklą „Stratosphere“.
Visi Dizaino laboratorijos finalistai šiemet bus pakviesti į spalio 8–9 d. Ciuriche vyksiančią apdovanojimų ceremoniją, kurioje bus paskelbtas nugalėtojas.
„Design Lab 2008“ pagrindinis prizas – 5 tūkst. eurų ir šešių mėnesių praktika viename iš „Electrolux Global Design“ centrų.
Iš viso konkursui „Design Lab 2008“ šiemet buvo pateikta daugiau nei 600 buitinės technikos projektų, kuriuos sukūrė dizaino studentai iš 49 pasaulio šalių, 10 darbų tarptautiniam renginiui pateikė Lietuvos Dailės akademijos studentai.