Miestams vis labiau springstant automobilių išmetamosiomis dujomis, pasaulis ieško išeičių, kaip gyventi ekologiškiau. Kaip prie aplinkosaugos prisidėti eiliniam gyventojui, kuriam atsisveikinimas su automobiliu būtų nepakeliamas išbandymas?
Visi naudojame elektros prietaisus. Suprantame, kad kompiuteriai eikvoja daug elektros energijos. Tačiau ekologiškumo prasme ypač svarbūs yra monitoriai. Vien tik JAV gyventojai, naudodami ženklu „Energy Star“ pažymėtus monitorius („Energy Star“ žymimi elektros energiją taupantys produktai), per 2006 m. sutaupė 170 mlrd. kWh elektros. Tai reiškia, kad jie apsaugojo žemės atmosferą nuo 33 mln. tonų papildomų CO2 dujų.
Jeigu visų žemėje esančių monitorių energijos suvartojimo efektyvumą pavyktų padidinti dar bent 2,5 proc., kiekvienam monitoriui reikėtų 6 W mažiau elektros energijos.
Ar sutaupyti 6 W galėtų padėti sumažinti oro taršą? Kiek pasauliui būtų naudingas toks kiekis sutaupytos energijos, pabandė įvertinti „Meko Ltd.“ – JAV kompanija, atliekanti įvairių ekranų tyrimus. Ji išanalizavo monitorių ekologiškumo įtaką aplinkai. Tyrėjai iškėlė klausimą: kiek elektros energijos galima būtų sutaupyti, jeigu visi kompiuterių monitoriai 2,5 proc. efektyviau naudotų elektros energiją?
Tarkime, iki 2011 m. visi monitoriai taptų sąlyginai ekologiški. Tokiu atveju sutaupytos energijos kiekiai per ateinančius keturis metus padidėtų daugiau nei 190 kartų. Tai pavaizduota žemiau esančiame grafike.
Tokio ekologiškų monitorių vartojimo padarinius galima pateikti ir vaizdžiau. Pavyzdžiui, energiją galima palyginti su didžiausio šių dienų kainų siaubūno – naftos – kainomis. Iš vieno naftos barelio išgaunama 1700 kWh elektros energijos. Naftos pagrindu pagamintos energijos vidutinis efektyvumas pasaulyje yra 34 proc. (International comparison of energy efficiency of fossil power generation, by W. H. J. Graus, M. Voogt and E. Worrell. Energy and Climate Strategies, Ecofys Netherlands BV, Kanaalweg 16-G, 3526 KL Utrecht, Netherlands. Energy PolicyVolume 35, Issue 7, July 2007, Pages 3936-3951). Tai reiškia, kad iš vieno barelio naftos elektros prietaisai gauna 578 kWh elektros energijos. Kadangi vienas barelis apytiksliai lygus 160 litrų, vien tik per 2011 m. išsaugotumėme 1,47 mlrd. litrų (arba 9,3 mln. barelių) naftos. Iš tiek naftos galima išgauti 245 mln. litrų benzino ir su juo nuvažiuoti apie 3 mlrd. km – net 75 tūkstančius kartų aplink žemės rutulį.
Dar vienas energijos taupymo pliusas – sumažėjęs anglies dvideginio (CO2) kiekis atmosferoje. Viena kilovatvalandė energijos išskiria 0,6 kg CO2 dujų . Pritaikius šį skaičių dėl ekologiškų monitorių naudojimo įtakos sutaupytai energijai matome, kad 2011 m. CO2 kiekį galėtume sumažinti 3,3 mln. tonų. Kadangi Lietuvoje per metus į atmosferą išskiriama apie 23 mln. tonų anglies dvideginio, vien tik naudodami ekologiškus monitorius išvengtume per pusantro mėnesio šalyje išsiskyrusių CO2.
Taigi, ar įmanoma pagaminti 6 W mažiau elektros energijos naudojančius monitorius? Pasaulinis kompiuterių gamintojas „Lenovo“ neseniai paskelbė apie ekologiškumo įvertinimus iš įvairių organizacijų jau gavusio ThinkVision L200p Wide išleidimą. Monitoriaus gamyboje panaudota nauja šviesos perdavimo technologija, dėl kurios sunaudojama vidutiniškai 6 W mažiau elektros energijos.
ThinkVision L200p Wide yra dešimtasis Lenovo monitorius, kurį technikos įtaką aplinkai vertinanti organizacija EPEAT apdovanojo auksu. EPEAT ir kitų elektronikos ekologiškumo vertinimo organizacijų – Energy Star, Blue Angel, EU Flower, TCO, Nordic Swan – ženklai reiškia, kad produkto gamintojai rūpinasi aplinka, prietaisų perdirbimo galimybėmis, pakuotės ekologiškumu ir prietaisų saugumu, vertina energijos efektyvumą ir gamyboje nenaudoja kenksmingų medžiagų. Šie ženklai padeda visuomenei išsirinkti „žalius“ produktus ir taip prisidėti prie Žemės išsaugojimo.
Apie „Lenovo“ energiją taupančią technologiją
LCD monitorių veikimo principas
Populiariausiuose – LCD monitoriuose – vaizdas matomas, kai skystųjų kristalų ekranas iš galo yra apšviečiamas ryškia šviesa, kurią skleidžia šaltųjų katodų fluorescencinės lempos (CCFL). Šių lempų šviesa praeina per kelis filtrus ir poliarizatorius, kol pasiekia ekraną. Visgi ekologiškumo prasme LCD ekranai yra neefektyvūs. Tik 5–10 proc. CCFL skleidžiamos šviesos yra paverčiama į ekrano apšvietimą. Likusi energija išskiriama per šilumą. Jeigu šviesos perdavimo efektyvumas LCD monitoriuose padidėtų, pagerėtų arba vaizdo ryškumas, arba būtų sutaupoma elektros energijos.
„Lenovo“ sprendimas
Standartiniuose monitorių poliarizatoriuose tik dalis įeinančios šviesos yra perduodama kaip šviesa. Kita, didelė dalis šviesos, paverčiama šiluma. Šią problemą Lenovo išprendė „ThinkVision L200p“ serijos monitoriuose įrengdami specialius šviesą atspindinčius poliarizatorius. Naudojant specialią atspindinčią medžiagą, šviesa, kuri buvo nepakankamai efektyviai atspindėta ir, įprastuose monitoriuose būtų paversta į šilumą, yra grąžinama atgal ir dar kartą atspindima į poliarizatorių. Tokiu būdu didžioji dalis šviesos, kuri paprastai yra prarandama, „ThinkVision L200p“ serijos monitoriuose yra panaudojama pagal paskirtį. Dėl šios technologijos į monitorių įėjus tam pačiam kiekiui elektros energijos, šviesos išskiriama net 60 proc. daugiau nei paprastai.