Kam jau kam, o SSD (Solid State Drive) tipo atmintinėms dėmesio pastaruoju metu tikrai netrūksta. Technologija sparčiai populiarėja, kiek sumažėjo ir kainos, tad ateitis atrodo gana patraukliai. SSD panaudojimą skatina ir didieji kompiuterių gamintojai – atmintines remia ir savo modeliuose siūlo „Dell“, ASUS, „Toshiba“, „Apple“.
Privalumai ne kartą jau aptarti ir pakankamai akivaizdūs – informacija saugoma ne skriejančiose įmagnetintose plokštelėse, o „flash“ tipo lustuose, taigi, nėra judančių dalių. Iš to viskas ir išplaukia – SSD atmintines, lyginant su įprastais standžiaisiais diskais, atsparesnės smūgiams, dirba visiškai tyliai (nėra kam krebždėti), mažiau kaista ir naudoja mažiau energijos. Tiesa, dėl pastarojo fakto nėra visiškai aišku – paskutiniu metu internete pasirodė ne vienas straipsnis su bandymais, iš kuriu regėti, kad SSD energijos sąnaudos ne ką mažesnės. Na, bet tai gal nėra labai didelė problema.
OCZ SSD atmintinės vilioja pakenčiama kaina
„Seagate“ optimizmu nespindi
Visgi optimistiškų kalbų apie SSD ateitį fone ima rodytis ir pesimistinių nuomonių. Štai standžiųjų diskų rinkoje dominuojantys „Seagate“ teigia į SSD traukinį neskubantys. Viename iš interviu kompanijos vadovas pareiškė, kad šiai technologijai laikas dar neatėjo ir tai, kas vyksta dabar yra daugiau optimistinių lūkesčių įkaitinta euforija, kuomet pirkėjai SSD trokšta, o gamintojai nepagrįstai mažina kainas ir savo pelno maržą tokiu būdu keldami grėsmę visai laikmenų rinkai.
Žinoma, skeptiškas požiūris netrukdė „Seagate“ užpatentuoti kelių su SSD susijusių technologijų ir netrukdo dabar teisiškai kabinėtis prie kitų gamintojų dėl to, kad šie technologijas naudoja lyg ir be leidimo. Savo SSD laikmenas, beje, kompanija taip pat žada pristatyti jau kitais metais, tačiau tik verslui. Link namų vartotojų veikiausiai žengs apie 2010-uosius.
Netikėti bendraminčiai
Na o dabar, panašu, „Seagate“ SSD klausimu sulaukė paramos iš ten, kur jos tikrai vargiai buvo galima tikėtis – iš „Fujitsu Siemens“, bendros Japonų „Fujitsu“ ir vokiečių konglomerato „Siemens“ bendrovės, kuri turi nemažą įtaką kompiuterių rinkoje, nors ir nėra stambiausių gamintojų penketuke.
Nepaisant anksčiau skelbtų planų, „Fujitsu“ taip ir nesukūrė hibridinių diskų, kuriuose būtų naudojama ir „flash“ tipo atmintis, ir tradicinių HDD elementai. Tuo pat metu bendrovė turi ne vieną ir ne dvi tvirtas patikimų HDD nešiojamiesiems serijas. Čia galima prisiminti ir tai, kad iš staliniams kompiuteriams skirtų HDD rinkos „Fujitsu“ pasitraukė jau senokai.
Duodamas interviu „Computer World“ kompanijos viceprezidentas ir verslo vystymo vadovas Joelis Hagbergas pareiškė, kad SSD atmintinių nebuvimas yra bendrovės strategijos dalis.
„Flash“ tipo atmintį tikrai yra kur naudoti – atsitiktinis informacijos skaitymas, pavyzdžiui, užklausos duomenų bazėms, lentelėms ir panašiai. Tačiau mūsų dažnai klausia, kodėl nesiimame SSD rimčiau, kada pasirodys pirmi mūsų gaminti atmintinių modeliai. Kai kurių kompanijų vadovai Vakaruose jau kalba, kad verslo pasaulyje tradiciniai standieji diskai ims nykti po kelių metų. Manau tai – labai perdėtas SSD galimybių įvertinimas“, – sakė J. Hagbergas.
Jo teigimu, „Fujitsu“ nesiims SSD gamybos tol, kol nepavyks išspręsti spartos problemos, kurios esama nuosekliai (sequential) skaitant ir rašant informaciją, taip pat atsitiktiniu (random) būdu ją rašant.
„Kiekvienas gamintojas pristatė ar ruošiasi pristatyti nešiojamąjį kompiuterių su SSD atmintine. Ir beveik visais atvejais pirkėjai nėra labai patenkinti. Jie renkasi modelius su SSD nes daug kalbama apie jų privalumus, tačiau nusipirkę kompiuterį nesupranta, kodėl žadėtą spartą gauna tik su atsitiktinėmis užklausomis, tuo tarpu didelių bylų rašymas veikia ne taip ir greitai“, – sako Joelis Hagbergas.
Kritikos porcija
Pašnekovo teigimu, operacinės įkrovos laikas su SSD atmintinėmis vietoje standžiųjų diskų nelabai pagerėja, energijos sąnaudos taip pat mažesnės tik apie 5 procentais. Jei nešiojamo kompiuterio akumuliatorius tveria penkias valandas, gautume, kad SSD atmintinės naudojimas vietoje HDD prailgina darbo be elektros laiką vos 15 minučių.
Kritikos SSD adresu kliuvo ir dėl nuolat šioms atmintinėms prikišamo neilgaamžiškumo. J. Hagbergas teigia, kad kelių sluoksnių atmintinėse rašant po 2–4 bitus į vieną atminties celę galimų perrašymo ciklų kiekis sparčiai mažėja ir gali siekti vos 1000 valandų pesimistiškiausiu atveju. Žinoma, turbūt 90 procentų dar daugiau vartotojų to niekada nepajus ir problemų dėl to jiems nekils, bet technologijai tai visgi ne pliusas.
Viena pirmųjų „Sandisk“ SSD laikmenų |
---|
Visgi negailėdamas kritikos SSD technologijoms „Fujitsu“ verslo vystymo vadovas pastebi ir jų gerąsias puses. Anot jo, SSD atmintinės puikiai tinka tokiems nišiniams produktams kaip delniniai kompiuteriai, mobilieji telefonai, nešiojami grotuvai – juose viskas grįsta atsitiktine duomenų ieška, o jos greitis ir yra stipriausia SSD pusė.
J. Hagbergas tiki ir tuo, kad bėgant laikui, tobulėjant esamoms ir plintant naujoms technologijoms, „flash“ tipo atmintimi grįstos informacijos laikmenos visgi paplis.
Viena iš stipresnių pokalbio pusių – J. Hagbergo pažerti skaičiai bei jų interpretacija. Rinkos tyrimų bendrovės „Gartner“ duomenimis, 2007 metais tik 98 tūkstančiuose kompiuterių buvo SSD laikmenos. Ne kažin kas pasaulinių pardavimų, siekiančių 120–130 milijonų, kontekste. Anot pašnekovo, blogiausia tai, kad nepajutę akivaizdaus SSD pranašumo pirmieji kompiuterių su šiomis laikmenomis pirkėjai antrąkart sistemos su SSD nesirinks ir gal net rekomenduos to nedaryti kolegoms.
Interviu su Joeliu Hagbergu baigiamas drąsiu jo teiginiu: „Vertinant vieno gigabaito kainos požiūriu ir atsižvelgiant į visus spartos aspektus SSD vis dar nekelia grėsmės tradiciniams standiesiems diskams nei verslo, nei nešiojamųjų kompiuterių srityse. 90 ir daugiau procentų informacijos laikmenų pardavimų artimiausius kelis metus ir toliau sudarys tradiciniai standieji diskai.“
Laukiam, laukiam...
Tokia „Fujitsu“ pozicija turėtų būti tikrai muzika „Seagate“ ausims. Kaip ten bebūtų, bet panašu, kad nors SSD remia ir stumia daugybė bendrovių, šių laikmenų pardavimai vis dar tebėra pakankamai kuklūs. „Fujitsu“ laikmenų versle dirba nuo 1968 metų, turi didelę įtaką ir patirtį, be to, tuo pat metu yra ir kompiuterių, ir dalių gamintoja, taigi, gal ir žino ką sako.
Tačiau jei „Fujitsu“ ir „Seagate“ pesimizmas pagrįstas, kodėl SSD taip remia gigantai „Dell“, „Apple“? Atsakymo veikiausiai teks palaukti – jis turėtų paaiškėti plačiau pasigirstant pirmųjų SSD vartotojų atsiliepimams. Jei kas bandėt – na kaip, ar tikrai taip gerai, kaip reklamuojama?
Parengta pagal „Computer World“ medžiagą.