Elektronika.lt
 2024 m. rugsėjo 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Rugsėjo 29 d. 09:28
„Xiaomi“ pristatė naujus išmaniųjų telefonų flagmanus – dirbtinio intelekto funkcijos, naktinė fotografija ir produktyvumas
Rugsėjo 28 d. 18:28
Daugiau nei pusė apklaustųjų nori, kad dirbtinis intelektas palengvintų kasdienybę
Rugsėjo 28 d. 15:17
Vandeniliu varomas „Renault Master“ brėžia naujas ribas: 700 km nuvažiuojamas atstumas ir vos 5 minučių įkrovimas
Rugsėjo 28 d. 12:50
Politinis humoras: ar „TikTok“ ir memai veikia rinkėjų nuomonę?
Rugsėjo 28 d. 09:23
Prie Marijampolės pradedamos vienos moderniausių saulės elektrinių Baltijos šalyse statybos
Rugsėjo 27 d. 20:39
Kokia reali naujų importo tarifų kiniškiems elektromobiliams nauda Europai?
Rugsėjo 27 d. 17:38
Reikalavimai auga: finansų įmonėms teks užtikrinti skaitmeninį operacinį atsparumą
Rugsėjo 27 d. 14:23
Prancūzija pranešė sukūrusi pirmąjį pasaulyje lazerinį ryšį tarp kosmoso ir Žemės
Rugsėjo 27 d. 11:22
Kaip pasirinkti tinkamą dažnio keitiklį?
Rugsėjo 27 d. 08:24
Ar Lietuvoje yra vietos energijos kaupikliams?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Ličio jonų baterijos: kur slypi pavojai?

Publikuota: 2008-07-01 07:20
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Autorius: el. paštas Vygintas Kunigėnas
Aut. teisės: ©Games.lt
Inf. šaltinis: Games.lt

Ličio jonų baterijos, plačiai naudojamos didžiojoje dalyje modernios elektronikos ir nešiojamųjų kompiuterių, savo prigimtimi nėra labai stabilūs sutvėrimai. Gedimas, nepatyrusio asmens atliekamas ardymas ir kiti dalykai gali baigtis gaisru ar net sprogimu. Pakanka vos poros neaiškių incidentų ir gamintojai puola keisti milijonus akumuliatorių, siekdami bet kokiu būdu išvengti bėdos ir milijoninių ieškinių.

 Rodyti komentarus (3)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Ličio jonų baterijos, plačiai naudojamos didžiojoje dalyje modernios elektronikos ir nešiojamųjų kompiuterių, savo prigimtimi nėra labai stabilūs sutvėrimai. Gedimas, nepatyrusio asmens atliekamas ardymas ir kiti dalykai gali baigtis gaisru ar net sprogimu. Skamba baisiai, bet, laimei, tokie atvejai gana reti.

Gerokai dažniai su užsiliepsnojančiom ličio jonų baterijomis tenka ne patiems susidurti, o apie tai išgirsti. Jau bene metai laiko kai pranešimai apie atšaukiamus, keičiamus nešiojamųjų kompiuterių ir kitos technikos akumuliatorius nuolat šmėžuoja internete. Pakanka vos poros neaiškių incidentų ir gamintojai puola keisti milijonus akumuliatorių, siekdami bet kokiu būdu išvengti bėdos ir milijoninių ieškinių.

100 % patikimumo nėra

Ir viskas vyksta ne kažkur už Atlanto, o visur, taip pat ir Lietuvoje. Pats esu daugiau mažiau laimingas „Fujitsu-Siemens Amilo A1640“ nešiojamojo kompiuterio savininkas. Tapau ir vienu iš tų, kieno kompiuterių akumuliatoriai buvo atšaukiami – „Fujitsu-Siemens“ pakvietė registruotis jų interneto svetainėje, atsiuntė naują akumuliatorių, na o kurjeriai išsivežė senąjį.

Netrūksta ir badymo pirštais į kitas bendroves. Kompiuterių gamintojai nurodo, kad suklydo akumuliatorių gamintojas, pastarieji teigia, kad klaida atsirado dar kur nors kitur. Visi turi ką veikti, tuo tarpu mums, galutiniams vartotojams taip ir lieka neaišku, kame gi reikėtų ieškoti problemos šaknų.

Ličio jonų baterija

Esminis aspektas slypi pačioje ličio jonų baterijų konstrukcijoje. Jos savo prigimtimi yra labiau pažeidžiamos nei kiti elementų tipai. Pakanka gana mažo pažeidimo izoliuojančioje membranoje ir jau galime sulaukti mini sprogimo arba įkaitusių garų pliūpsnio. Naudojant ličio jonų akumuliatorius tam tikras rizikos laipsnis yra visuomet, bet jis pakankamai mažas, kad netrukdytų masiniam technologijos diegimui.

MTBF vertinimas gali apgauti

Gamintojai nuolat atlieka ir ličio jonų elementų patikimumo testus. Imama, tarkime, tūkstantis tokių baterijų ir imituojamas visų jų naudojimas tol, kol bent viena sugenda ar, dar blogiau, užsiliepsnoja. Pagal tos pirmosios palūžusios baterijos laiką ir nustatomas MTBF (mean time between failures) rodiklis, rodantis, kiek konkreti partija patikima. Tačiau nustatymo metodikoje esama spragų.

Tarkime, testuojama 1000 baterijų, pirmoji iš jų sugenda po 100 valandų. Tokiu atveju laikoma, kad MTBF yra 100 000 valandų – bandytų baterijų kiekis tiesiog sudauginamas su pirmosios sugedusios veikimo laiku. Kokybės vadybininkai patenkinti, tuo tarpu vartotojams nėra kuo labai džiaugtis. Teoriškai 100 000 valandų MTBF reiškia, kad baterija turėtų be vargo veikti daugiau nei 10 metų, o tai yra melas. Ličio jonų baterijų talpa pamažu ima mažėti nuo pat jų pagaminimo ir, kaip visi puikiai žinome, vieną dieną tampa tiesiog juokinga. Yra atlikta net tyrimų, kurie rodo, kad netinkamom sąlygom, pavyzdžiui, šiltame sandėlyje saugomi ličio akumuliatoriai jau prieš patekdami pas vartotoją gali būti netekę iki trečdalio savo talpos.

Žinoma, ličio akumuliatorių / baterijų technologija taip pat nestovi vietoje. Dabartinės baterijos gerokai skiriasi nuo pirmo įkraunamo ličio jonų elemento, kurį 1991 metais pristatė „Sony“. Gamintojai nuolat tobulina elementus siekdami didesnio patikimumo ir talpos.

Progresą labai skatina mažėjantys elektronikos įrenginiai. Pirkėjai nori mažesnių telefonų, kompiuterių, kitų niekučių, tuo tarpu gamintojai vargsta mažindami baterijų sienelių storį bei tikėdamiesi, kad viskas veiks gerai. Atitinkamai, pranešimų apie tuos atvejus kuomet visgi gerai visgi nebuvo, daugėja.

Specialistai pastebi, kad daugeliu atvejų liguistas ličio baterijų kaitimas ar užsiliepsnojimas atsiranda neįvertinus jų naudojimo aplinkos. Tai, kas veikia laboratorijoje, ne visuomet puikiai dirba realiam gyvenime. Kai kuriais atvejais problemų su konkrečiomis baterijos nekyla kol jos naudojamos įprastuose įrenginiuose, tačiau įdėtos į daugiau energijos vartojančius jos tampa itin nestabilios.

Šis nešiojamasis kompiuteris užsidegė, sugedus jo ličio jonų akumuliatoriui
Šis nešiojamasis kompiuteris, užsidegė sugedus jo ličio jonų akumuliatoriui

Jei žiūrėsime paranojiškai, tai bene mažiausiai pasitikėjimo saugumo ir talpos prasme verti nešiojamųjų kompiuterių akumuliatoriai. Jie surenkami iš, daugeliu atvejų, 4–8 ličio baterijų. Tai reiškia, kad baterijos pagaminamos, transportuojamos, bei galų gale kažkur surenkami akumuliatoriai, kurie drauge su kompiuteriais transportuojami į parduotuves. Neaišku, ar visuomet sąlygos pervežant atitiko rekomenduojamas, kelionė nuo baterijos pagaminimo iki atsidūrimo pirkėjo namuose labai pailgėja.

Taupom, taupom

Kompiuterių gamintojai nesiekia pagaminti visko, tad pačias baterijas akumuliatoriams dažnai perka iš trečiųjų šalių, neretai – iš į žemą kainą besiorientuojančių Kinijos bendrovių. Taupoma net surenkant – nešiojamojo kompiuterio akumuliatorių gali puošti užrašas „Made in Japan“, tačiau tai toli gražu nereiškia, kad jis surinktas ne Kinijoje, kur darbo jėga pigesnė. Veikiausiai Japonijoje pagamintos tiesiog pačios ličio baterijos, kurios pervežtos surinkimui į Kiniją, kurioje gimė akumuliatorius.

Yra posakis, kad kinų pagamintų produktų kainos / kokybės santykis geriausias. Esą todėl, kad kokybės pas kinus nėra, o dalinti iš nulio negalima.. Gal tai tiesa ne visuomet, bet papildomų kokybės kontrolės problemų gaminant ličio akumuliatorius, žinoma, kyla. Sunku užtikrinti ir patikimą jau surinktų akumuliatorių testavimą.

Vietoje išvados

Taigi, siekiant (tfu tfu tfu) bėdų išvengti renkantis naują akumuliatorių ar perkant nešiojamąjį kompiuterį greta kitų kriterijų gal būt būtų teisingą atsižvelgti į ličio baterijų kilmę, galimą jų kelionės iki parduotuvės ilgį. Žinoma, tai ne esminiai kriterijai, tačiau užmesti akį nekainuoja, o rezultatai pamačius, kad nešiojamojo kompiuterio akumuliatorius Laose surinktas iš Vietname gamintų ličio baterijų, gali įtakoti sprendimą perkant.

Parengta pagal „DailyTech“ medžiagą


Games.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama