Žaidimo taisyklės
„Geocaching“ (angl. „geo“ – geografija, „cach“ – slėptuvė) – įdomus žaidimas navigacijos imtuvų naudotojams visame pasaulyje. Iš esmės, tai „lobio ieškojimas“ panaudojant palydovinės navigacijos mokslo ir technikos naujoves. „Geocaching“ – žaidimas, kuriame gali dalyvauti kiekvienas turintis GPS imtuvą. Tai žaidimas Jums – atkakliems, kūrybingiems, ambicingiems, azartiškiems žmonėms turintiems GPS imtuvą. Tegul kiti mums pavydi ir jungiasi prie mūsų! Čia ne mūsų idėja, ji rasta oficialiame „geocaching“ interneto puslapyje. Pažiūrėjome, patiko, visas pasaulis žaidžia, tai kuo mes blogesni? Iki 2003 m. Lietuvoje, anot pasaulinio „geocaching“ puslapio buvo paslėptas tik vienas lobis ir tas pats....esto! Kai tie patys estai jų turėjo net 75.
Žaidimo taisyklės labai paprastos: paruošiama slėptuvė, kurioje yra įvairūs daiktai, GPS imtuvu nustatomos jos koordinatės ir paskelbiama informacija interneto puslapyje. Žaidimo dalyviai, pasinaudodami pateikta informacija bei savo GPS imtuvais, bando surasti slėptuvę. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad surasti slėptuvę labai lengva, bet reikia įvertinti tai, kad GPS imtuvų paklaidos yra nuo kelių iki keliasdešimties metrų. Imtuvas padės tik „apibrėžti“ tam tikrą vietovę ir tikslesnei paieškai reikia panaudoti pateiktas užuominas. Slėptuvės radėjas, turi pilną teisę pasiimti koki nori daiktą (-us), bet į jo vietą turi padėti kitą... Daiktai gali būti bet kas: CD, žaislai, knygos, ženkliukai ir pan. Apie savo apsilankymą radėjas privalo parašyti bloknote (bloknotas ir pieštukas – būtini slėptuvės atributai). Pasirašęs žaidėjas turi lobį palikti ir užmaskuoti toje pačioje vietoje, kad kiti žaidėjai taip pat nelengvai surastu paliktą lobį. Taip pat apie savo apsilankymą galima pranešti www puslapyje. Žaidimo tikslas – aktyvus poilsis gamtoje, susipažinimas su savo krašto įžymybėmis ir kultūros vertybėmis.
Kaip surasti pirmąją slėptuvę
Vietos pasirinkimas
Slėptuvių sąraše išsirinkite slėptuvę pagal vietos grožį ar sudėtingumą. Minėti parodymai įvertinti penkiabale sistema. Ir nors tai grynai subjektyvūs vertinimai, jie padeda surūšiuoti slėptuves pagal įdomumą, gamtos ar kultūros paminklų grožį. Jei esate pradedantis slėptuvių ieškotojas – pasirinkite 1–2 sunkumo lygio slėptuvę. Dažniausiai ji netoli kelio, ar šiaip gerai pasiekiamose vietose. Ir vis dėl to jums teks pasivaikščioti... Kai kurių slėptuvių aprašyme bus paminėtos arti esančios lankomos vietos, vietinės įžymybės ir t. t. Vietos žemėlapis leis jums truputį susipažinti su lankoma vietove, keliu iki slėptuvės. „Geocaching“ – visų pirma tai laiko praleidimas su draugais, kurie padės jums ieškoti slėptuvės, padarys nuotraukas atminimui.
Pasiruošimas
Pasiruošimas priklauso nuo slėptuvės sudėtingumo. Jeigu tai iškyla į gretimais esantį parką – užteks tik GPS imtuvo ir dovanėlės pakeitimui. Dėl visa ko atsispausdinkite slėptuvės aprašymą – gal viskas pasirodys ne taip jau paprasta, o vietos aprašymą pamiršote. Na o jei tai 4 ar 5 lygio slėptuvė – pasistenkite surinkti kiek galima daugiau informacijos apie vietovę: detalus žemėlapis ir kompasas tikrai nepamaišys.
Ieškojimas
Atvykęs i vietą apžvelkite vietovę, susiraskite patogiausią kelią iki galutinio taško. Jei automobilį palikote toliau pasižymėkite imtuve jo vietą, tai leis lengviau jį surasti grįžtant atgal. Jei atėjęs į vietą slėptuvės neradai – patikrink dar kartą koordinates, perskaityk užuominas, įsivaizduok save slėpėjo vietoje, pažiūrėk, gal lankytojai paliko kokius nors ženklus. Jei vis tik slėptuvės neradote – nenusiminkite, pasiseks kitą kartą.
Radote
Visų pirmą užpildykite bloknote lankytojo puslapį. Komentaruose galite parašyti, kodėl pasirinkote šitą slėptuvę ar kitą įdomią informaciją. Ir nepamirškite pagrindinės taisyklės: į paimto daikto vietą – padėkite kitą. Po visko paslėpkite lobį toje pačioje vietoje ir jį užmaskuokite. Belieka interneto puslapyje palikti žinutę, kaip jums sekėsi...
Patarimai, padėsiantys sukurti pirmąją slėptuvę
Vietos pasirinkimas
Renkantis vietą reikia apgalvoti kokiai dalyvių kategorijai jis skirtas: pradedantiesiems, patyrusiems profesionalams, atostogautojams išvykusiems į gamtą ir pan. Jeigu slėptuvė yra netoli kelio, tai ją pasiekti bus nesunku, bet yra galimybė, kad ją suras pašaliniai žmonės, arba žaidimo dalyviai pritrauks bereikalingą dėmesį. Kita vertus, slėptuvė įrengta sunkiai pasiekiamoje vietoje pareikalaus specialaus pasiruošimo bei įrankių, todėl galimybė ją surasti bus prieinama tik vienetams. Taigi pradedantiesiems žaidėjams reiktų skirti slėptuves esančias keli šimtai metrų ar apie kilometrą nuo kelio. Nereikėtų slėptuvių įrenginėti tankiai apgyvendintuose miestuose.
Konteineris
Slėptuvės turinio saugumas pilnai priklauso nuo konteinerio. Konteineris turi būti hermetiškas, su saugiai ir kartu lengvai uždaromu mechanizmu. Nesvarbu iš ko jis padarytas, stiklo, plastiko, geležies ar pan. Konteinerio dydis priklauso nuo to kas jame randasi, bet reikia nepamiršti, kad į labai mažą konteinerį gali netilpti kito žaidėjo dovana, o labai didelį gan sunku saugiai paslėpti. Žaidimui puikiausiai tinka maistui naudojami uždaromi indeliai – jie įvairaus dydžio ir nebrangūs.
Konteinerio turinys
Be dovanų konteineryje būtinai turi būti rašiklis ir bloknotas – su slėptuvės sukūrimo data, jos savininku, lankytojais ir konteinerio turinio pakeitimais. Į konteinerį negalima dėti įstatymo uždraustų daiktų (narkotikų, ginklų ir pan.), gendančių produktų ir pan.
Ką dėti? Viska ko tik negaila: žaislai, CD, suvenyrai ir t. t. Žodžiu, kiekvienas deda pagal savo finansines galimybes, tik nereikia pamiršti, kad žaidimo tikslas ne materialinė nauda, o aktyvus poilsis gamtoje, naujų vietų pažinimas.
Konteinerio slėpimas
Pasiekus pasirinktą slėptuvei vietą, reikia nustatyti jos koordinates. Nepasitikėkite tik vienu imtuvo parodymu, koordinates nustatykite keletą kartų. Kai kurie imtuvai nustato vidutines koordinates, jei jūsų to nedaro, tai nustatykite vietą keletą kartų ir išrinkite geriausią. Patikrinimui galite įsivesti nustatytas koordinates ir pabandyti pačiam surasti pažymėtą vietą. Tikslias koordinates įrašykite į bloknotą. Bloknotą galite dėl visa ko įdėti į sandarų maišelį. Belieka, tik paslėpti konteinerį. Paslėpkite taip, kad kiti galėtu rasti: po kelmu, drevėje, po akmeniu. Tik nepersistenkite beslėpdami – neužkasinėkite į metro gylį po žeme, nekelkite į medžio viršūnę. Įsivaizduokite save ieškotojo vietoje, pažiūrėkite ar jo negalima rasti atsitiktinai. Apžiūrėkite vietą aplinkui ir įvertinkite, ką galėtumėte įvardinti kaip pagalbą kitam ieškotojui.
Įtraukimas į duomenų bazę
Kad apie slėptuvę sužinotų kiti dalyviai reikia paskelbti apie ją internete. Taigi, kad slėptuvė būtų įtraukta į Geocaching.com duomenų bazę pateikite sekančią informaciją:
- Slėptuvės koordinatės. Duomenys formate ilguma ir platuma.
- Slėptuvės pavadinimas, radimo sudėtingumas ir vietovės sudėtingumas penkiabalėje sistemoje (Jūsų nuomone).
- Vietos bei slėptuvės aprašymas.
- Pagalbinė informacija slėptuvės radimui.
Naudinga informacija
Straipsnį pateikė UAB „InfoEra“.