Fotografija – praeities įamžinimas dabartyje dėl ateities. Juk nesuklysiu pasakęs, jog šiuo aparatu užfiksuoti kadrai yra kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Na, gerai.. Ne kiekvieno, tačiau daugelio. Jeigu jau užsukote į šią rubriką paskaityti straipsnio, tai esate tarp daugumos.
Atsižvelgdamas į tai, jog fotoaparatas yra kiekvieno mūsų gyvenimo dalis, pristatau jums dar vieną straipsnių ciklą, kuriame su kolegomis iš „Fotofabriko” bandysime panagrinėti dažniausias žmonių problemas naudojantis šiuo įrenginiu. Šiandien apie mūsų draugus, saulės zuikučius.
Saulės zuikučiai – gerai ar blogai?
Daugelis pradedančiųjų fotografų susiduria su, iš pažiūros, paprasta, tačiau nesunkiai išsprendžiama problema – nuotraukose atsirandančiais šviesos blyksniais, dar vadinamais saulės zuikučiais.
Šie išdykėliškai nuotraukose atsirandantys šviesos efektai yra ne kas kita, o paprasčiausi šviesos atspindžiai, susidarantys šviesai pereinant per fotoaparato objektyvo dalis, taip nukeliaudami į fotoaparato vaizdą fiksuojantį jutiklį.
Dažnai nuotraukos dėl šios priežasties tampa nepatrauklios, o atsirandantys šviesūs plėmai neretai gadina ir norimo nufotografuoti objekto vaizdą. Tai nutinka fotografuojant patalpoje, naudojant blykstę, fotografuojant prieš šviesos šaltinį, saulę, žibintus, automobilio šviesas ir t.t.
Kaip tokių šviesos dėmių išvengti?
Ar yra kokių techninių priemonių nuotraukų kokybę pagerinti? Be jokios abejonės – yra. Vienas iš būdų – nuotraukų redagavimo programos. Tačiau tai pakankamai daug laiko reikalaujantis užsiėmimas. Norint kokybiškai redaguoti nuotraukas, reikia turėti ir šiokių tokių įgūdžių naudotis turima programa.
Viena populiariausių programų – „Adobe Photoshop“, kuri kainuoja nemažus pinigus (ją labiau mėgsta profesionalūs fotografai, dizaineriai). Nemokamos programos dažniausiai neturi nuotraukų redagavimo funkcijų, jomis negalima retušuoti norimos nuotraukos dalies, o jei ir yra tokia funkcija, dažnai ji turi labai ribotas galimybes.
O jeigu norite tai atlikti ypač greitai, nuotrauka gali netekti ir savito žavesio, nes kiekviena programa palieka nuotraukoje savo pėdsaką, kuris gali būti matomas nuotrauką padidinus.
Paprastesnis sprendimo būdas – blendai
Nesigilinant į nuotraukų redagavimo galimybes šią problemą galima išspręsti kitu būdu, naudojant vadinamąsias blendas arba dangtelius fotoaparato objektyvui.
Yra pakankamai didelis asortimentas Canon, Nikon, Sigma, Tokina ir kitiems garsių bendrovių objektyvams. Kai kurių mėgėjams skirtų fotoaparatų komplekte tokie dangteliai yra. Tačiau jie komplekte – retenybė. Netgi ne visi atskirai įsigyjami objektyvai komplekte turi tokius dangtelius – blendas.
Kaina palyginti nedidelė – nuo 20 iki 1500 (profesionaliems objektyvams) litų (originalios objektyvų gamintojų blendos yra brangesnės, antrinių gamintojų - pigesnės).
Taip vadinama blenda – objektyvo dangtelis, naudojamas pašalinti nereikalingą šviesą, kuri nedalyvauja kuriant vaizdą, tačiau sukuria neigiamus vaizdo iškraipymus ir pašalinius efektus.
Kaip išsirinkti tinkamą blendą?
1. Dangtelis pasirenkamas pagal objektyvo priekyje esančio sriegio matmenis arba pagal tvirtinimo bei fiksavimo ant objektyvo dydį. Tinka tiek cilindro formos, tiek karpyti dangteliai.
2. Pagal objektyvo židinio nuotolį – plačiakampiams objektyvams yra tinkamos trumpesnės, teleobjektyvams – ilgesnės.
3. Medžiaga iš kurios pagamintas dangtelis – kokybiški yra metaliniai ir plastikiniai, originalaus gamintojo, paprastesni – antrinių gamintojų (nenustebkite, jei bus sunku uždėti), guminiai ir silikoniniai, popieriniai (vienkartiniai).
Pabaigai – keletas pastabėlių
Rinkitės tik Jūsų objektyvui tinkantį dangtelį (pagal objektyvo aprašymą), nes netinkamas dangtelis artinant užstos vaizdo dalį, apie nuotrauką bus tamsus žiedas.
Be to, naudojant didesnio ilgio dangtelį jis taip pat gali užstoti ir įmontuotos aparate blykstės šviesą, jei bus reikalinga fotoaparato blykstė, ypač jei fotografuosite arti esančius daiktus.
Patarimai mėgėjams fotografams: blykstė saulėtu oru (II dalis)
Informacijos šaltinis: www.fotofabrikas.lt