Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/teorija/rysiai/405/mobiliuju-telefonu-akumuliatoriai/spausdinti/

Mobiliųjų telefonų akumuliatoriai

Publikuota: 2002-05-15 20:29
Tematika: Telekomunikacijos
Skirta: Pradedantiems
Autorius: el. paštas Darius Grigaitis
Aut. teisės: el. paštas ©Elektronika.lt

Aprašomi pagrindiniai mobiliųjų telefonų akumuliatorių tipai.


Akumuliatoriai mobiliesiems telefonams būna pagrindinai keturių tipų:

NiCd – (nikelio kadmio)
NiMh – (nikelio metalhidrido)
LiIon – (ličio jonų)
LiPo – (ličio polimerų)

Konkrečiau apie kiekvieną tipą

NiCd – patys pigiausi akumuliatoriai, bet turi trūkumą, taip vadinamą „atminties efektą“. Jis pasireiškia tuo, kad akumuliatoriaus talpa palaipsniui mažėja, jei akumuliatorius įkraunamas jam nepilnai išsieikvojus. Naudojant taip vadinamą „treniravimą“, jo talpą galima atstatyti, tačiau nepilnai, t. y. juos reikia kelis kartus pilnai iškrauti ir pilnai įkrauti. Kai kurie pakrovėjai netgi turi specialią funkciją.

NiCd akumuliatorius tarnauja apie 1500 pakrovimo / iškrovimo ciklų. Jei tokio tipo akumuliatorius kraunamas kas antrą dieną, tai akumuliatorius turėtų tarnauti apie 8 metus. Tai šiek tiek nerealu, nes per toki laiką jau greičiausiai turėsite naują mobilųjį telefoną. Šio tipo akumuliatoriai turi dar vieną negerą savybę – jie kas parą išsikrauna maždaug po 1 %. Tiesą sakant, tokio tipo akumuliatorių naudoti nėra prasmės: daugiau sveria, reikia pilnai iškrovinėti. Rekomenduojama „treniruoti“ bent kartą per mėnesį.

NiMh akumuliatoriams „atminties“ efektas būdingas mažiau, bet atlaiko apie 500 iškrovimo / pakrovimo ciklų. Kas parą išsikrauna maždaug po 3–10 %. Štai pateikti NiMh akumuliatoriai telefonams „Motorola“ (DAMPS) ir „Ericsson“ DH/GH338:

LiIon akumuliatoriams „atminties“ efektas nebūdingas. Todėl jų įkrovimo / iškrovimo ciklų skaičius yra apie 300–400. Juose gali būti įmontuota pakrovimo kontrolės schema. Akumuliatoriams su įmontuota įkrovimo kontrolės schema tinka paprasti pakrovėjai, o kitiems reikia specialių pakrovėjų su įkrovimo kontrole. Tokie pakrovėjai yra žymiai brangesni. Vienas šio tipo akumuliatorių trūkumų yra tas, kad jų savybės žymiai pablogėja jei temperatūra nukrenta žemiau -10 laipsnių Celsijaus, tačiau nedideli jų gabaritai ir patogus įkrovimas tai atperka.

Žemiau parodytas „LiIon“ akumuliatorius „Nokia 9110“ telefonams:

O štai kitas akumuliatorius, tik atidarytas:

LiPo akumuliatoriai „atminties“ efekto neturi, bet įkrovimo/iškrovimo ciklų skaičius yra „tik“ 150–250 kartų. Šie akumuliatoriai jau turi įmontuotą įkrovimo kontrolės schemą. Pagrindinis skirtumas tarp LiPo ir LiIon akumuliatorių yra tas, kad LiPo yra dar lengvesni ir savo talpumą bei kitas savybes išlaiko net prie -20 laipsnių temperatūros.

Šio tipo akumuliatoriai išsikrauna maždaug tik 1–2 % per mėnesį. Labai neatsparūs užtrumpinimui, nes viduje įmontuota schema sudega arba perdega ten esantis saugiklis. Dažniausiai sutinkami brangių modelių telefonuose.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!