Elektronika.lt
 2025 m. sausio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 - Elektronikos komponentai
 - Elektronikos technologija
 - Parametrų apskaičiavimai
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvairi teorija
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 21 d. 20:18
Maršrutų planavimo modulis – kaip pasirinkti tinkamą sprendimą
Sausio 21 d. 17:39
2024-ųjų kainų svarstyklės elektros rinkoje: nuo 1,83 Eur iki 667,13 Eur už megavatvalandę
Sausio 21 d. 14:16
„Thinkdiag“ diagnostikos sistema – visos funkcijos ir privalumai jūsų automobiliui
Sausio 21 d. 11:30
Internetiniai žaidimai gali ir būti naudingi: psichologė įvardijo, kodėl vaikams jų drausti nereikėtų
Sausio 21 d. 08:53
Kamuoja namuose lėtai veikiantis internetas? Pateikiame 7 paprastus patarimus (1)
Sausio 20 d. 20:25
LG 2025 metais iš naujo apibrėš namų pramogas su pažangiomis naujovėmis
Sausio 20 d. 17:46
Dirbtinio intelekto klaidos versle – kas turi prisiimti atsakomybę? (1)
Sausio 20 d. 14:13
Rekomenduojami kontaktai dalinantis turiniu „iPhone“ ir „iPad“
Sausio 20 d. 11:12
Kas stabdo lietuvių susidomėjimą elektromobiliais? (2)
Sausio 20 d. 08:48
Las Vegase gamintojai stebino inovacijomis: kavos gamybos inovacijos gali ne tik pradžiuginti, bet ir nustebinti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Teorija, žinynai » Telekomunikacijos Dalintis | Spausdinti

Ką reiktų žinoti pereinant prie antžeminės skaitmeninės televizijos?

Publikuota: 2011-03-15 09:02
Tematika: Telekomunikacijos
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Justas Bandza
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Lietuvoje 2012 m. bus išjungti antžeminės analoginės televizijos siųstuvai ir bus pereita prie TV programų siuntimo tik antžeminėmis skaitmeninėmis (DVB-T) stotimis. Jau dabar, priimant programas antžeminės skaitmeninės televizijos tinklais, galima matyti daugiau kanalų nei priimant jas antžeminės analoginės televizijos tinklais.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvoje 2012 m. bus išjungti antžeminės analoginės televizijos siųstuvai ir bus pereita prie TV programų siuntimo tik antžeminėmis skaitmeninėmis (DVB-T) stotimis. Jau dabar, priimant programas antžeminės skaitmeninės televizijos tinklais, galima matyti daugiau kanalų nei priimant jas antžeminės analoginės televizijos tinklais. Ruošiantis šiam perjungimui, savo veiklą plečia įvairios privačios įmonės, kurios teikia ne tik nemokamas, bet ir mokamas TV programų retransliavimo paslaugas. Nors dėl to atsiranda daugiau pasirinkimo galimybių, tačiau tuo pačiu – ir painiavos. Žmonėms rūpi, ką ir kada verta rinktis?

Skaitmeniniu būdu TV programos gali būti siunčiamos internetu, palydoviniu, mikrobangų daugiakanaliu (MDTV), kabeliniu arba antžeminiu siuntimo būdu. Pasirinkimą, kokiu būdu priimti TV programas, lemia individualūs poreikiai ir galimybės, tačiau norint rinktis, būtina žinoti kiekvieno iš šių būdų privalumus ir trūkumus.

Kadangi jau kitais metais planuojama išjungti antžeminės analoginės televizijos siųstuvus, kuriais dabar siunčiamos nemokamos TV programos, šįkart aptarsime antžeminį skaitmeninį TV programų siuntimo būdą, kuris ir pakeis antžeminį analoginį. Šiam perėjimui turi pasiruošti ne tik telekomunikacijų specialistai, bet ir gyventojai – jiems reikia žinoti skaitmeninės televizijos privalumus, o taip pat, kokios papildomos įrangos reikės, norint mėgautis naujomis galimybėmis.

Ar galėsime ir toliau žiūrėti TV programas įprastu būdu?

Antžeminė analoginė televizija – įprastas dalykas, žinomas nuo televizijos atsiradimo. Visiems aišku, kad įsigijus televizijos signalus priimančią anteną, nukreipus ją į artimiausios siuntimo stoties pusę ir nuo antenos atvedus kabelį iki televizoriaus, jau galima matyti TV programas.

Antžemine skaitmenine televizija bus galima naudotis panašiai, tik reikia atkreipti dėmesį į keletą niuansų. Pirmiausiai reikia žinoti, kad antžeminiais skaitmeniniais tinklais siunčiamos TV programos, skirtingai negu analoginiais, gali būti dviejų rūšių: nemokamos (nekoduotos) ir mokamos (koduotos). Norint matyti nemokamas TV programas užtenka turėti televizorių su integruotu skaitmeninės televizijos imtuvu (DVB-T, MPEG-4 H.264) ir decimetrinių bangų anteną, kuri gebėtų priimti ir skaitmeninės siuntimo stoties signalą. Antenos gali būti kambarinės (jei gyvenama mieste, netoli siuntimo stoties) arba lauko (jei gyvenama atokesnėse vietovėse).

Gali būti taip, kad jūsų televizorius neturi integruoto skaitmeninės televizijos imtuvo – tikrai nebūtina pirkti naują televizorių, galima įsigyti specialų priedelį (angl. set top box), kuris, priėmęs signalą iš antžeminės skaitmeninės siuntimo stoties, perduos TV programas į televizorių.

Taigi, nereikėtų baimintis artėjančių pasikeitimų, nes pradėti žiūrėti antžeminės skaitmeninės televizijos tinklais perduodamas programas – visai nesudėtinga.

Ką reiktų žinoti pereinant prie antžeminės skaitmeninės televizijos?

Kiek matysime nemokamų programų?

Šiuo metu Lietuvoje siunčiama 12 nekoduotų, kitaip tariant, nemokamų, nacionalinių televizijos programų. Nekoduotą šių programų siuntimą tiek antžeminės analoginės, tiek ir antžeminės skaitmeninės televizijos tinklais garantuoja valstybė – nacionaliniams transliuotojams išduotose licencijose įvardintas toks jų įsipareigojimas. Taip pat nekoduotai transliuojamos ir dvi užsienio televizijų programos – tai žinių programa „BBC WORLD“ ir nacionalinė Lenkijos televizija „TVP POLONIA“.

Pilnas nekoduotų programų sąrašas yra toks: LTV, LTV2, LNK, TV3, TV1, BTV, TV6, „Info TV“, „Liuks!“, „BBC World“, „Lietuvos rytas TV“, „Sport 1“, „TV Polonia“, „Balticum televizija“. Nemažai, tiesa? Visas šias programas, net ir atsisakius analoginės televizijos, bus galima matyti nemokamai, t. y. be jokio abonentinio mokesčio, priimant signalus antžeminiais skaitmeninės televizijos tinklais. Žinoma, jeigu turėsite televizorių su DVB-T imtuvu arba įsigysite specialų priedėlį – tai jau minėjome.

Kaip siunčiamos nemokamos TV programos, kiek jų matysime?

Lietuvoje yra dvi įmonės, turinčios leidimą statyti ir eksploatuoti antžemines skaitmenines (DVB-T) siuntimo stotis – tai AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) ir AB „TEO LT“ (TEO). Viena siuntimo stotimis siunčiama 10 skirtingų standartinės raiškos (SD) arba 3 didelės raiškos (HD) TV programos, kurios gali būti nekoduotos (nemokamos) arba koduotos (mokamos). Lietuvoje veikia keturi DVB-T siuntimo tinklai (jų aprėptis pateikta žemiau esančiuose žemėlapiuose). Du iš jų priklauso Telecentrui ir du – TEO. Kiekvienu siųstuvu siunčiamos skirtingos TV programos – dalis nekoduotų ir dalis koduotų. Didžiausius televizijos siuntimo tinklus eksploatuoja Telecentras. Šios bendrovės antžeminės skaitmeninės televizijos tinklais signalai jau dabar pasiekiami daugiau nei 90 proc. šalies gyventojų.

Nemokamos TV programos siunčiamos skirtingais tinklais, todėl tam, kad galėtumėte matyti visas 14, reikalingas ryšys su keturiais skirtingais siųstuvais. Kol kas tai įmanoma ne visoje Lietuvos teritorijoje, bet reikia pažymėti, kad dauguma nacionalinių programų yra prieinamos beveik visiems mūsų šalies žiūrovams.

Kaip matyti mokamas TV programas?

Jei nemokamai transliuojamų televizijos programų nepakanka, galima užsisakyti ir koduotas televizijos programas. Mokamas antžeminės skaitmeninės televizijos paslaugas Lietuvoje teikia dvi įmonės: TEO, kuri savo paslaugoms visoje šalyje teikti naudoja tiek savo, tiek ir Telecentro antžeminės skaitmeninės televizijos tinklus, ir UAB „Balticum TV“ – ši bendrovė, naudodamasi Telecentro siųstuvu, paslaugas teikia Vilniaus ir sostinės apylinkių gyventojams.

Norint matyti šių įmonių retransliuojamas TV programas, reikia iš jų įsigyti dekodavimo kortelę ir skaitmeninės televizijos priedėlį su kortelių skaitytuvu arba televizoriaus modulį (jis tinkamas televizoriams arba priedeliams, neturintiems kortelių skaitytuvo, tačiau turintiems CI (Common Interface) lizdą). Į CI lizdą dedamas modulis, o į modulį – televizijos kortelė. Tokiu atveju nereikalingas papildomas valdymo pultelis arba naujas TV priedelis.

Ką reiktų žinoti pereinant prie antžeminės skaitmeninės televizijos?

Pasirašius sutartį dėl koduotų kanalų žiūrėjimo su antžeminės skaitmeninės televizijos retransliuotojais, mokamas abonentinis mokestis, kurio planus galima peržiūrėti paslaugų teikėjų interneto svetainėse. Kiek bus rodoma koduotų kanalų, priklauso ne nuo mokesčio dydžio, o nuo techninių galimybių. Pavyzdžiui, Vilniaus mieste ir maždaug 60 km atstumu nuo Vilniaus televizijos bokšto galima matyti nuo 9 („Balticum TV“) iki 39 („Skaitmeninė GALA“) koduotų TV programų. Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Biržų miestuose ir apylinkėse apie 60 km atstumu nuo siųstuvo galima matyti iki 24 koduotų televizijos kanalų, o likusioje Lietuvos dalyje – iki 16 koduotų TV programų. Šį skaičių lemia antrasis TEO siųstuvų tinklas, kuris yra išplėtotas ne visuose miestuose.

Taigi, naudojantis skaitmenine antžemine televizija, galima nemokamai matyti nacionalines nekoduotas programas ir dar koduotas programas – daug daugiau programų, nei buvo įmanoma matyti naudojantis antžemine analoginės televizija. Skaitmeninės televizijos signalu gali būti perduodama ir papildoma informacija (elektroninis programų gidas, galimybė pasirinkti įgarsinimo arba subtitrų kalbą). Skaitmeniniu būdu perduodamas programas ne tik lengva koduoti, bet ir galima „rakinti“ nenorimas žiūrėti TV programas. Be to, antžeminė skaitmeninė televizija – tai paprastas būdas praplėsti programų sąrašą gyvenant net ir atokesnėse vietovėse.

Informacija apie antžeminės skaitmeninės televizijos aprėptį, sąlygas ir priemones, skelbiama Ryšių reguliavimo tarnybos interneto svetainėje.

Ateities perspektyvos

Lietuvoje esantys siųstuvai naudoja MPEG-4 AVC/H.264 glaudinimo standartą. Jis buvo pradėtas naudoti dar 2006 m., o tuo metu Lietuva buvo viena iš pirmųjų įdiegusi šią technologiją. Esant šiam glaudinimo metodui atsirado galimybė vienu antžeminės skaitmeninės televizijos tinklu transliuoti 10 aukštos kokybės televizijos programų. Be to, naudojant MPEG-4 AVC/H.264, galima siųsti ir didelės raiškos (HD) televizijos programas. Nuo 2009 m. rugsėjo 1 d. iš Vilniaus TV bokšto 37 kanalu siunčiami 3 didelės raiškos (HD) TEO retransliuojami TV kanalai: „Eurosport“, „Discovery“ ir „National geographic“. 2010 gruodžio 17 d. šias programas 25 kanalu pradėta siųsti ir Kaune.

Telecentro specialistai jau išbandė ir trimatės televizijos (3DHD) programų siuntimo galimybes. Jeigu būtų kuriamos TV programos 3D formatu ir būtų pateikta užsakymų jas siųsti, tokias paslaugas bendrovė galėtų greitai pradėti teikti. Lauksime 3D.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama