Elektronika.lt
 2025 m. sausio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 - Elektronikos komponentai
 - Elektronikos technologija
 - Parametrų apskaičiavimai
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvairi teorija
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 22 d. 17:21
Gaminančių vartotojų skaičius per 2024 m. išaugo 40 procentų
Sausio 22 d. 14:15
Tyrime apie skaitmenizacijos poveikį psichikos sveikatai – ir Lietuvos jaunimo indėlis
Sausio 22 d. 11:25
„ChatGPT“ darbe: leisti, riboti ar uždrausti?
Sausio 22 d. 08:25
„Xiaomi“ pristatė „Redmi Note 14“ išmaniųjų telefonų seriją – flagmano lygio technologijos tapo prieinamos plačiai auditorijai
Sausio 21 d. 20:18
Maršrutų planavimo modulis – kaip pasirinkti tinkamą sprendimą
Sausio 21 d. 17:39
2024-ųjų kainų svarstyklės elektros rinkoje: nuo 1,83 Eur iki 667,13 Eur už megavatvalandę
Sausio 21 d. 14:16
„Thinkdiag“ diagnostikos sistema – visos funkcijos ir privalumai jūsų automobiliui
Sausio 21 d. 11:30
Internetiniai žaidimai gali ir būti naudingi: psichologė įvardijo, kodėl vaikams jų drausti nereikėtų
Sausio 21 d. 08:53
Kamuoja namuose lėtai veikiantis internetas? Pateikiame 7 paprastus patarimus (1)
Sausio 20 d. 20:25
LG 2025 metais iš naujo apibrėš namų pramogas su pažangiomis naujovėmis
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Teorija, žinynai » Elektronikos komponentai Dalintis | Spausdinti

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos?

Publikuota: 2011-11-07 20:18
Tematika: Elektronikos komponentai
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©IMK.lt
Inf. šaltinis: IMK.lt

Įvairių prietaisų aprašymuose minimos jungtys: USB, HDMI, „S-Video“, RCA ir panašiai. Tačiau dažniausiai nėra paaiškinimo, kam jos reikalingos, kokia ką reiškia ar kuo yra geresnė už kitą. Šiame straipsnyje rasi jungčių nuotraukas ir paaiškinimus, kam jos reikalingos, taip pat dažniausiai pasitaikančius pavadinimus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Įvairių prietaisų aprašymuose minimos jungtys: USB, HDMI, „S-Video“, RCA ir panašiai. Tačiau dažniausiai nėra paaiškinimo, kam jos reikalingos, kokia ką reiškia ar kuo yra geresnė už kitą. Apie jungtis reikia žinoti todėl, kad modernėjant įrenginiams, keičiasi ir jų jungtys. Jei aš turiu 1999 metais pirktą vaizdo grotuvą ir noriu jį prijungti prie šiemet pirkto televizoriaus, tai nebūtinai pavyks. Dar daugiau painiavos įveda tai, kad ta pati jungtis gali turėti ir kelis „vardus“. Taip yra todėl, kad kartais minimas ne jungties, o ja perduodamo signalo pavadinimas. Šiame straipsnyje rasi jungčių nuotraukas ir paaiškinimus, kam jos reikalingos, taip pat dažniausiai pasitaikančius pavadinimus, minimus skyrelyje „Jungtys“.

USB (Universal Serial Bus)

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos?Jungties standartas nustatytas 1996 metais. Ja prie kompiuterio, televizoriaus ar kito įrenginio galima prijungti įvairius išorinius įrenginius.


HDMI

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos?

Tai skaitmeninė aukštos kokybės vaizdo ir garso jungtis, pradėta naudoti 2003 metais. Norėdamas žiūrėti didelės raiškos vaizdo medžiagą, turėsi naudoti HDMI jungtį. Ja galima prijungti TV imtuvus, DVD leistuvus, HD DVD leistuvus, „Blu-ray“ diskų skaitytuvus, vaizdo kameras, kompiuterius, žaidimų konsoles.

Taip pat ji yra suderinama su skaitmeninėmis garso sistemomis, kompiuterių monitoriais, projektoriais, planšetiniais kompiuteriais ir skaitmenine televizija. Taip pat yra „Mini HDMI“ jungtis – tokia pati, tik mažesnio dydžio.


„DisplayPort“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai 2007 metais atsiradęs vaizdo jungties standartas, kuris perduoda vaizdą su garsu bei turi papildomą duomenų kanalą, leidžiantį perduoti informaciją iš monitoriaus į kompiuterį. Dažnai naudojama įrenginiuose su liečiamaisiais ekranais. „DisplayPort“ turėtų pakeisti DVI jungtį, bei gali atlikti ir tokią pačią funkciją kaip HDMI. Plačiai naudojama „Apple“ produktuose.


DVI

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? DVI (Digital Visual Interface) – skaitmeninė kompiuterio jungtis monitoriui. Ji pakeitė VGA jungtį, nes perduoda kokybiškesnį signalą. DVI jungtis turi įvairių atmainų, o populiariausia yra DVI-D (Single link). Beveik visos vaizdo plokštės ir monitoriai, išskyrus pačius pigiausius, turi DVI jungtis. Jei kompiuteris ar monitorius turi tik VGA jungtį, yra specialus adapteris, kuris leidžia VGA sujungti su DVI.

  • DVI-I (integrated, digital & analog) – tai universali jungtis.
  • DVI-D (digital only) – perduoda aukštesnės kokybės vaizdą.
  • DVI-A (analog only) – žemesnės kokybės, daugiausia naudojama jungiant senesnius CRT ir pigesnius LCD monitorius, turinčius tik VGA jungtį.

Taip pat yra ir „Mini-DVI“ bei „Micro-DVI“ jungtys.


„YPbPr“ arba „Component video“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai trimis skirtingais laidais vaizdo signalą perduodanti jungtis. Ši jungtis nenaudoja RGB standarto ir laidas turi atitikti prie kiekvieno lizdo pažymėtą spalvą.


VGA arba „D-Sub“ arba DE-15 arba RGB

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai yra jungtis, skirta perduoti vaizdą ir naudojama nuo 1987 m. Tokia jungtimi monitorius prijungiamas prie kompiuterio. Ta pati jungtis gali būti vadinama tiek VGA, tiek „D-Sub“, tiek DE-15, tiek RGB. VGA vadinama todėl, kad VGA signalas dažniausiai yra perduodamas šia jungtimi, nors VGA signalą galima perduoti ir kitomis jungtimis. „D-Sub“ vadinama todėl, kad ši jungtis priklauso „D-Sub“ jungčių tipui, kuriam būdingas D formos metalinis gaubtuvas ir jo viduje esančios kojelės. DE-15 vadinama todėl, kad tai ir yra tikrasis šios jungties pavadinimas (15 kojelių turintis D formos gaubtuvas), o RGB, nes perduoda RGB spalvų spektrą. Šią jungtį nuo 1999 metų pakeitė DVI jungtis.


„Mini-VGA“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai modernesnis VGA jungties variantas. Jis atlieka tą pačią funkciją, tik yra mažesnis. Būdingas „Apple“ kompiuteriams, bet naudojamas ne tik juose.


RCA

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Liaudiškai ši jungtis vadinas „tulpės“.

Geltonos spalvos jungtis perduoda vaizdo signalą. Balta ir raudona – garso signalą. RCA jungtimi perduodamas vaizdo signalas yra gana prastos kokybės ir jį pakeitė SCART jungtis.


SCART

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai Prancūzijoje sukurta universali analoginė jungtis, skirta vaizdo ir garso perdavimui vienu kabeliu. Naudojama nuo 1977 metų. SCART, kaip ir RCA, neleidžia pilnavertiškai žiūrėti raiškiosios TV (HDTV), tad ją pakeitė HDMI jungtis.


„eSATA“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? 2004 metais sukurtas jungties standartas, skirtas prie kompiuterio prijungti išorines duomenų laikmenas, pvz. išorinius kietuosius diskus (HDD), išorinius CD, DVD ar „Blu-ray“ diskų leistuvus.


Kortelių skaitytuvas (Card reader)

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Kortelių skaitytuvas yra skirtas atminties kortelėms iš vaizdo kamerų, fotoaparatų, MP3 grotuvų, telefonų ir kitų įrenginių. Įdėjus kortelę į skaitytuvą galima peržiūrėti jos turinį. Yra įvairūs kortelių tipai, tad kuo daugiau kortelės tipų „atpažįsta“ skaitytuvas, tuo jis geresnis. Dažnai naudojami kortelių tipai: SD, SDHC, SDXC, SDIO, „miniSD“, „miniSDHC“, „miniSDIO“, „MicroSD“, „microSDHC“, „microSDXC“, MMC, RS-MMC, MS.


S/PDIF

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai yra skaitmeninis garso signalas, o ne jungtis. Tačiau apie jį verta užsiminti, kadangi šio signalo pavadinimas kartais yra prirašomas prie jungčių. Šis signalas perduodamas RCA koaksialiniu arba optiniu kabeliu ir dažniausiai naudojamas įvairių prietaisų (pvz. DVD leistuvas) prijungimui prie namų kino sistemos.


„Bluetooth“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Trumpu atstumu veikianti belaidė jungtis, kuria informacija perduodama radijo bangomis.


Bendraašis arba koaksialinis kabelis

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Šį kabelį aprašome tam, kad būtų galima lengviau suprasti kai kurias jungtis. Bendraašis, arba koaksialinis (Coaxial), kabelis yra skirtas aukšto dažnio signalo perdavimui, naudojamam su radijo imtuvu, televizoriumi ar kompiuteriu. Šį kabelį sudaro laidininkas, apsuptas izoliaciniu tarpikliu, ekranuojančiu metaliniu cilindriniu tinkleliu ir plastikiniu izoliuojančiu apvalkalu.


TV

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai koaksialinio kabelio jungtis, kuria antena sujungiama su televizoriumi ar TV-imtuvu. Pradėta naudoti 1922 metais ir sėkmingai naudojama iki šiol.


Kombinuota video (Composite video) CVBS

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? 1956 metais pradėta naudoti vaizdo jungtis, kuri informaciją perduoda vienu laidu. Naudojama su 1980–1990 m. pagamintomis vaizdo žaidimų konsolėmis, kai kuriais kompiuteriais, kitais namų elektronikos įrenginiais. Ši jungtis perduoda tik vaizdą ir yra žymima geltona spalva.


RF – Radio Frequency

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai koaksialinio kabelio jungtis, kuri perduoda aukšto dažnio radijo bangas.


„Mini-jack“ arba 3,5 mm

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Audio signalo jungtis, dažniausiai naudojama ausinių ir mikrofono prijungimui.


IR (Infrared)

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Trumpu atstumu veikianti belaidė jungtis, kuria informacija perduodama infraraudonaisiais spinduliais. Ją pakeitė „Bluetooth“ jungtis. Tačiau IR vis dar sėkmingai naudojama nuotolinio valdymo pultuose.


„S-Video“ arba „Mini-DIN“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? „S-Video“ yra vaizdo signalas, o ne jungtis. Šis signalas gali būti perduodamas įvairiomis jungtimis. Populiariausia – „Mini-DIN“ ir būtent ji dažnai yra vadinama tiesiog „S-Video“. „Mini-DIN“ yra 1979 metais atsiradęs jungties tipas, kuris turi 7 skirtingas rūšis, kurios skiriasi jungtyje esančių kojelių (pin) kiekiu (nuo 3 iki 9). „Mini-DIN 4-pin“ ir „Mini-DIN 7-pin“ skirtos perduoti „S-Video“ signalą. „Mini-DIN“ jungtis su kitais kojelių kiekiais naudojama jungiant garso kolonėles, klaviatūrą, kompiuterines peles ir kitus įrenginius.


RJ11

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Iš esmės tai yra paprasčiausia telefono kabelio jungtis.


LAN arba RJ45

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai tinklo jungtis, kuria galima sujungti kelis kompiuterius. Per šią jungtį prie kompiuterio taip pat yra jungiamas ir interneto kabelis.


WLAN arba „Wi-Fi“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Jungtis, kuri atlieka tą pačią funkciją kaip ir LAN, tačiau yra belaidė. „Wi-Fi“ žymėjimas reiškia tam tikro dažnio WLAN diapazoną, kuriuo yra transliuojamas interneto ryšys.


PCI

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai kompiuterio viduje esanti jungtis, skirta išplėsti kompiuterio galimybes. Prie jos yra jungiamos įvairios plokštės – tinklo, garso, modemo, TV imtuvo, papildomų jungčių ir pan.


„PCI Express“ arba „PCIe“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Jos paskirtis tokia pat kaip ir PCI, tačiau ji yra modernesnė.


PCMCIA

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Nešiojamiesiems kompiuteriams sukurta jungtis, kuria prie nešiojamojo kompiuterio galima prijungti tinklo kortą, modemą, kietąjį diską ir panašius įrenginius. Ją pakeitė „ExpressCard“.


„ExpressCard“

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Skirta prie kompiuterio prijungti išorinį įrenginį. Ja jungiami TV imtuvai, belaidės tinklo plokštės ir kiti kompiuterio funkcionalumą išplečiantys priedai.


„FireWire“ arba „i.Link“ arba IEEE1394

Jungtys. Ką reiškia, kaip atrodo ir kam naudojamos? Tai yra tas pats jungties standartas. Juo galima greitai perduoti didelės apimties informaciją. Dažnai naudojamas su skaitmeninėmis vaizdo kameromis, išorinėmis laikmenomis, spausdintuvais ir kita multimedijos įranga. Taip pat yra ir „mini-FireWire“ jungties standartas.



IMK.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama